Witamina D dla osób starszych

Dodano: 20 czerwiec 2016

Randomizowane badanie wykazało, że ćwiczenia gimnastyczne i witamina D mogą okazać się pomocne przy profilaktyce urazów u osób starszych.

 Z wiekiem stan kości pogarsza się, a ubytki w ich masie sprzyjają częstszym złamaniom. Upadek niegroźny dla czterdziestolatka, dla seniora może skończyć się pobytem w szpitalu. Kości nie zrastają się też tak szybko.

Teraz okazuje się, że regularne przyjmowanie witaminy D, która odpowiada za prawidłowy budulec szkieletu u dzieci, może wspomóc organizm w walce z utratą gęstości kości.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Tampere (Finlandia) przeprowadzili doświadczenie, którego głównym celem było zmierzenie liczby groźnych upadków w ciągu miesiąca na podstawie obserwacji 409 ochotniczek w wieku 70-80 lat. Losowo podzielili je na cztery grupy: przyjmującą placebo i bez gimnastyki, przyjmującą witaminę D i bez gimnastyki, przyjmującą placebo i z gimnastyką oraz przyjmującą witaminę D i z gimnastyką.

Przez dwa lata grupy III i IV wykonywały ćwiczenia z zakresu równowagi, podnoszenia ciężarów, siłowe i poprawiające zwinność, podczas gdy grupy I i II ograniczyły się do przyjmowania tabletek.

Jak wykazało badanie, ani sama witamina D, ani ćwiczenia nie miały wpływu na zmniejszenie się liczby upadków. Jednak w porównaniu z grupą pozbawioną gimnastyki i wspomaganą placebo, wyniki przedstawiają się korzystnie: w grupie z witaminą D i bez ćwiczeń o 16% zmalała liczba urazów po upadkach, w grupie z placebo i ćwiczeniami było to już 54%, a w grupie z witaminą D i ćwiczeniami aż 62%.

Badacze uważają, że kondycja fizyczna i witamina D przyczyniają się do zwiększenia gęstości kości, co może mieć wpływ na profilaktykę urazów u osób starszych.

Bibliografia

  1. JAMA Intern Med. 2015;175(5):703-711. doi:10.1001/jamainternmed.2015.0225
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store