ADHD a przedwczesna śmierć

Dodano: 28 czerwiec 2016

ADHD zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ludzie, u których zdiagnozowano nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) znajdują się w grupie większego ryzyka przedwczesnej śmierci - zwykle w wyniku wypadku samochodowego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia - niż ci, u których ADHD nie występuje.

Wcześniejsze badania doprowadziły do podejrzeń zależności między ADHD a umieralnością. Obecne wyniki rzucają jaśniejsze światło na ryzyko i na prawdopodobne przyczyny.

Grupa naukowców pod kierownictwem doktora Sorena Dalsgaarda z uniwersytetu w Aarhus przeanalizowała medyczne przypadki wszystkich dzieci urodzonych w Danii pomiędzy 1981 a 2011 rokiem. Do współpracy zaproszono badaczy z Lundbeck Foundation w Danii (sponsor badań) oraz z Child Study Center na Uniwersytecie Yale. Zespół odkrył, że na 32 061 osób z rozpoznanym ADHD, 107 zmarło przed osiągnięciem wieku 33 lat. Odsetek jest prawie dwa razy większy niż w przypadku nie chorujących na ADHD. Uwzględniono czynniki takie jak wiek, historię zdrowia psychicznego oraz wykonywane stanowisko pracy.

Największe dotąd studium nad zależnością między ADHD a umieraniem jest analizą prawie dwóch milionów przypadków, które miały miejsce w Danii. Wykazało ono, że samo prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci cierpiących na ADHD jest niskie i wynosi 3 do 1000.

Jednak chorzy na ADHD często borykają się z problemami takimi jak narkotyki lub aspołeczne zachowanie - a to zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.

Bibliografia

  1. Lancet
    http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61822-5

Ryzyko to było nawet wyższe w przypadku badanych, u których zdiagnozowano ADHD w osiemnastym roku życia i później, być może z powodu ostrego przebiegu tych przypadków.

Stephen Faraone, profesor psychiatrii na SUNY Upstate Medical University w Syracuse (USA), który nie należał do zespołu badawczego, uważa, że rodzice dzieci z ADHD nie powinni być przerażeni tym odkryciem.

- Nie mniej, ta praca to kamień milowy, droga do zrozumienia, czym jest ADHD i jak z nim postępować - twierdzi dr Faraone. - Jeśli spojrzymy na problemy powiązane z ADHD: zaburzenia zachowania, aspołeczność, stosowanie używek, to dostrzeżemy, że tylko jeden z nich jest uleczalny. Właśnie ADHD.

Ale podwyższone ryzyko może odzwierciedlać również późną diagnozę ADHD, twierdzi dr Faraone. Dzieci z niezdiagnozowanym ADHD często nie potrafią się odnaleźć w nauce i w życiu społecznym i jako dorośli żyją bardziej lekkomyślnie niż ich zdrowi rówieśnicy.

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store