ADHD a przedwczesna śmierć

Dodano: 28 czerwiec 2016

ADHD zwiększa prawdopodobieństwo śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

Ludzie, u których zdiagnozowano nadpobudliwość psychoruchową (ADHD) znajdują się w grupie większego ryzyka przedwczesnej śmierci - zwykle w wyniku wypadku samochodowego lub innego nieszczęśliwego zdarzenia - niż ci, u których ADHD nie występuje.

Wcześniejsze badania doprowadziły do podejrzeń zależności między ADHD a umieralnością. Obecne wyniki rzucają jaśniejsze światło na ryzyko i na prawdopodobne przyczyny.

Grupa naukowców pod kierownictwem doktora Sorena Dalsgaarda z uniwersytetu w Aarhus przeanalizowała medyczne przypadki wszystkich dzieci urodzonych w Danii pomiędzy 1981 a 2011 rokiem. Do współpracy zaproszono badaczy z Lundbeck Foundation w Danii (sponsor badań) oraz z Child Study Center na Uniwersytecie Yale. Zespół odkrył, że na 32 061 osób z rozpoznanym ADHD, 107 zmarło przed osiągnięciem wieku 33 lat. Odsetek jest prawie dwa razy większy niż w przypadku nie chorujących na ADHD. Uwzględniono czynniki takie jak wiek, historię zdrowia psychicznego oraz wykonywane stanowisko pracy.

Największe dotąd studium nad zależnością między ADHD a umieraniem jest analizą prawie dwóch milionów przypadków, które miały miejsce w Danii. Wykazało ono, że samo prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci cierpiących na ADHD jest niskie i wynosi 3 do 1000.

Jednak chorzy na ADHD często borykają się z problemami takimi jak narkotyki lub aspołeczne zachowanie - a to zwiększa prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci.

Bibliografia

  1. Lancet
    http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(14)61822-5

Ryzyko to było nawet wyższe w przypadku badanych, u których zdiagnozowano ADHD w osiemnastym roku życia i później, być może z powodu ostrego przebiegu tych przypadków.

Stephen Faraone, profesor psychiatrii na SUNY Upstate Medical University w Syracuse (USA), który nie należał do zespołu badawczego, uważa, że rodzice dzieci z ADHD nie powinni być przerażeni tym odkryciem.

- Nie mniej, ta praca to kamień milowy, droga do zrozumienia, czym jest ADHD i jak z nim postępować - twierdzi dr Faraone. - Jeśli spojrzymy na problemy powiązane z ADHD: zaburzenia zachowania, aspołeczność, stosowanie używek, to dostrzeżemy, że tylko jeden z nich jest uleczalny. Właśnie ADHD.

Ale podwyższone ryzyko może odzwierciedlać również późną diagnozę ADHD, twierdzi dr Faraone. Dzieci z niezdiagnozowanym ADHD często nie potrafią się odnaleźć w nauce i w życiu społecznym i jako dorośli żyją bardziej lekkomyślnie niż ich zdrowi rówieśnicy.

Zobacz także

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Leki nasenne podnoszą ciśnienie

Osoby leczące farmakologicznie bezsenność są bardziej narażone na wysokie ciśnienie - co oczywiście zmusi je do przyjmowania kolejnego leku.

Niebezpieczne e-hulajnogi

Niebezpieczne e-hulajnogi

Jazda na elektrycznej hulajnodze może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Leki zawierają alergeny

Leki zawierają alergeny

Niemal każdy lek zawiera co najmniej 1 substancję powodującą działania niepożądane lub mogącą wywołać ostrą reakcję alergiczną.

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Wierzysz w szczepionki? Unikaj fast foodów!

Mimo kontrowersji wiążących się ze składem i efektywnością szczepionek, wiele osób decyduje się na wakcynację siebie i najbliższych. Okazuje się jednak, że to, co jemy, ma wpływ na ich działanie.

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Zielona herbata i pomidory kontra alzheimer

Składniki wyodrębnione z zielonej herbaty, pomidorów i marchwi skutecznie zwalczają objawy choroby Alzheimera. Niestety, póki co tylko u myszy.

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

Siedzący tryb życia szkodliwy jak papierosy

50 tys. - tyle osób umiera co roku przedwcześnie z powodu siedzącego trybu życia tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store