Wegetarianie z wieloletnim stażem żyją najdłużej

Dodano: 22 lipiec 2016

Kto ma największe szanse na długie życie? Wegetarianie z co najmniej siedemnastoletnim stażem. Natomiast ludzie, którzy jedzą czerwone lub przetworzone mięso, będą żyć najkrócej.

Badacze z Mayo Clinic w Arizonie (USA) po przeprowadzeniu meta-analizy odkryli, że nawet wśród wegetarian dają się zauważyć różnice. Ci, którzy nie jedzą mięsa od co najmniej 17 lat, prawdopodobnie będą żyć o 3,6 roku dłużej niż ci, którzy mają krótszy staż diety wegetariańskiej - krócej.
Największy wpływ na skrócenie długości życia ma natomiast regularne spożywanie czerwonego i przetworzonego mięsa. Jednak również tutaj są różnice. Ci którzy jedzą mięso okazjonalnie - w odróżnieniu od spożywających je codziennie - o połowę zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci.
Jedno z badań wykazało, że prawdziwe zagrożenie było powiązane z mięsem przetworzonym, takim jak bekon, kiełbasa, salami, parówki i szynka.

Bibliografia

  1. J AM Osteopath Assoc, 2016; 116: 296-300

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store