Leki na RZS pomocne w walce z alzheimerem?

Dodano: 26 sierpień 2016

Leki stosowane w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) mogą okazać się pomocne w walce z chorobą Alzheimera. Niestety, lista ich możliwych działań niepożądanych jest długa...

Badacze z Dartmouth-Hitchcock Medical Center, Geisel School of Medicine i innych placówek zapoznali się z danymi 41 109 mężczyzn i kobiet ze zdiagnozowanym reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz 325 cierpiących na RZS i chorobę Alzheimera. U ochotników w wieku powyżej 65 lat chorych na RZS alzheimer był ponad dwukrotnie częściej diagnozowany niż w grupie ze zdrowymi stawami.

Reumatoidalne zapalenie stawów to choroba autoimmunologiczna, prawdopodobnie wywoływana po części przez białko TNF-α (tumor necrosis factor - czynnik martwicy guza), które wspomaga rozwój procesów zapalnych w organizmie, przyczyniając się tym samym do zwalczania komórek nowotworowych.

Leki, które blokują białka TNF-α - łącznie z podawanym podskórnie etanerceptem (rekombinowanym białkiem receptorowym, które wiąże się z białkiem TNF-α) - są stosowane w terapii RZS już od wielu lat. Wysoki poziom białka TNF-α w płynie mózgowo-rdzeniowym obserwowany jest również u chorych na alzheimera, stąd podejrzenie, że preparaty wykorzystywane przy leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów mogą być pomocne przy terapii choroby Alzheimera.

Leki wykorzystane podczas eksperymentu to:

metotreksat (lek przeciwnowotworowy) - obniża poziom białych krwinek w organizmie;  należy stosować go co kilka dni, gdyż zbyt częste zażywanie może doprowadzić do śmierci¹

sulfasalazyna (lek przeciwzapalny) - osoby cierpiące na problemy z nerkami i wątrobą oraz uczulone na aspirynę powinny wystrzegać się tego leku²

rytuksymab (lek przeciwnowotworowy, w połączeniu z metotreksatem stosowany przy terapii RZS) - na liście możliwych powikłań znajdują się groźne infekcje wirusowe mózgu, ropnie skórne i problemy z wątrobą³

prednizon (lek przeciwnowotworowy, w połączeniu z metotreksatem stosowany przy terapii RZS) - osoby cierpiące na infekcje grzybicze organizmu powinny wystrzegać się stosowania go; możliwe działania niepożądane obejmują obniżenie funkcji układu odpornościowego, problemy z oddychaniem, krwawy stolec, depresję i zaburzenia wzroku4

Przy podjęciu decyzji o terapii należy regularnie wykonywać badania morfologii krwi i gęstości kości oraz stosować najniższą skuteczną dawkę.

Badania opublikowano w CNS Drugs5.

Bibliografia

  1. https://www.drugs.com/methotrexate.html
  2. https://www.drugs.com/mtm/sulfasalazine.html
  3. https://www.drugs.com/mtm/rituximab.html
  4. https://www.drugs.com/prednisone.html
  5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27470609

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store