Mitochondrium - sprzymierzeniec w walce z chorobami

Dodano: 27 wrzesień 2016

Zanik mięśni, osłabienie wzroku, słuchu i węchu; pogorszenie pracy tarczycy, utrata elastyczności skóry, zaburzenia płodności, nowotwory... Co łączy wszystkie te schorzenia? Uszkodzenia mitochondrium komórkowego!

Mitochondria to organella występujące w każdej komórce organizmu. Nie tylko chronią nas przed wieloma chorobami, ale też bez nich nie moglibyśmy żyć. Generują ok. 95% energii powstającej w komórkach.

Mitochondrium - obrońca organizmu

Mitochondria współuczestniczą także w wielu innych procesach: mają wpływ na specjalizację komórki, jej wzrost, a nawet apoptozę (proces samounicestwienia komórki). Są tym samym naszymi sprzymierzeńcami w walce z nowotworami.

Komórki nowotworowe mnożą się w sposób niekontrolowany i pozostają "głuche" na "komendę" apoptozy. Niektóre z nich, przyjmując charakter złośliwych, a nawet rakowych komórek, bezpośrednio zagrażają naszemu życiu. Zdrowe mitochondria chronią nas przed rozrostem szkodliwej tkanki.

Łatwo więc zauważyć, że żaden organizm nie jest w stanie bez nich funkcjonować.

Wrogowie i sprzymierzeńcy mitochondrium

Mitochondrium posiada własne DNA, niezależne od łańcucha znajdującego się w jądrze komórkowym. Niestety, kwas deoksyrybonukleinowy tego cudownego organellum łatwo ulega zniszczeniu w trakcie procesu spalania (wytwarzania energii komórkowej). Powstające wtedy wolne rodniki (cząsteczki tlenu, które nie posiadając kompletu elektronów, "kradną" je z innych cząsteczek, wywołując tym samym reakcję łańcuchową) przyczyniają się do degradacji mitochondriów i powstawania w nich nieodwracalnych szkód.

W konsekwencji pojawiają się problemy z funkcjonowaniem organizmu - serca, wątroby, układu nerwowego - a także schorzenia narządów zmysłu, kłopoty ze skórą, a nawet niepłodność!

Sprzymierzeńcami mitochondrium w walce z wolnymi rodnikami są substancje zwane mitoceutykami. Należą do nich:

 • koenzym Q10 (zawierają go szpinak, brokuły i ryby)
 • witaminy B2, B3, B12, C i D3
 • enzymy obronne: SOD (dysmutaza nadtlenowa), GPX (peroksydaza glutationowa) i KAT (katalaza)
 • kwasy tłuszczowe omega-3 (można je znaleźć głównie w rybach)
 • magnez (źródła: gorzka czekolada, fasola, makrele)

  Fot. By Louisa Howard / Wikimedia.org

 • mangan (źródła: kakao, orzechy)
 • selen (źródła: pszenica, pestki dyni)
 • cynk
 • chrom (źródła: kukurydza, jabłka)

Co prawda wielu z tych substancji dostarczamy organizmowi wraz z pożywieniem, jednak niski poziom przyswajalności składników odżywczych może nie gwarantować wystarczającego wsparcia dla mitochondriów.

Quinomit - bądź przyjacielem swojego organizmu

Dobrym rozwiązaniem jest zatem dostarczenie organizmowi mitoceutyków, między innymi  w postaci płynnej formy koenzymu Q10, którego przyswajalność jest wielokrotnie większa od innych , klasycznych preparatów w postaci kapsułki , czy proszku.

Płynny Koenzym Q10 w postaci nanocząsteczkowej (występuje w Sanomit Q10 direkt, Siamit Q10 Comb, Quinomit Q10 Fluid) jest najbardziej aktywnym i efektywnym koenzymem Q10 niezbędnym do prawidłowej ochrony i aktywacji naszych mitochondriów. Dlaczego to takie ważne?

Liczba mitochondriów w komórce związana jest z zapotrzebowaniem danej tkanki na energię (największą ilość mitochondriów zawierają komórki mięśnia sercowego, komórki nerwowe, komórki zmysłów, komórki jajowe), natomiast sprawność mitochondriów zależy głównie od odpowiedniego ich zaopatrzenia w koenzym Q10.  Z tego właśnie powodu koenzym Q10 określany jest mianem kluczowej substancji mitochondrialnej.

Oprócz pośredniczenia w wytwarzaniu energii, koenzym Q10 jest bardzo skutecznym lipofilnym (rozpuszczalnym w tłuszczach) antyoksydantem. Neutralizuje wolne rodniki w błonach komórkowych i dzięki swojej obecności zapewnia utrzymanie płynności błon komórkowych oraz niezakłóconą komunikację międzykomórkową. Koenzym Q10 uczestniczy również w regeneracji witaminy E, która jest w dużym stopniu zużywana przez wolne rodniki.

Zaopatrywanie organizmu w koenzym Q10 wiąże się  indywidualnymi cechami danego organizmu oraz z okolicznościami życia (stresem, nieprawidłową dietą, zanieczyszczeniem środowiska). Żelazna reguła głosi, że podstawowe zapotrzebowanie zwiększa się z każdym dodatkowym obciążeniem. Obciążenia psychiczne, czy długotrwałe choroby odgrywają przy tym o wiele większą rolę niż nadwyrężenie fizyczne.

 • Objawami niedoboru koenzymu Q10 są m. in.: 
 • ogólne zmęczenie oraz zmniejszenie wydolności organizmu
 • osłabienie siły mięśni
 • ograniczenie sprawności myślenia i koncentracji
 • brak ostrości widzenia
 • zmniejszenie elastyczności skóry

Preparat jest wolny od sztucznych barwników i alergenów (laktozy, drożdży i glutenu) oraz bezpieczny dla diabetyków. Quinomit oraz inne preparaty wspomagające mitochondria można nabyć na www.mito-pharma.pl.

Dlaczego warto już dziś zadbać o prawidłowe funkcjonowanie mitochondriów? Wszelkie uszkodzenia w ich DNA są nieodwracalne. A przecież rola, jaką te cudowne organella pełnią w naszym organizmie, jest nieoceniona i niezastąpiona!

Wspierając ochronę DNA mitochondriów, przyczyniamy się do profilaktyki wielu chorób. Lepiej przecież zapobiegać chorobom niż je leczyć.

Konferencja "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych"

Ósmego października w Poznaniu odbędzie się konferencja pt. "Od jelit do mitochondriów - nowatorskie podejście do leczenia chorób przewlekłych", dedykowana lekarzom wszystkich specjalizacji, dietetykom oraz osobom, które chciałyby zapoznać się z dokonaniami Medycyny Mitochondrialnej - najskuteczniejszej współczesnej terapii chorób neurodegeneracyjnych, metabolicznych czy mitochondrialnych.

Jest to pierwsza w Polsce Konferencja Mitochondrialna, którą poprowadzą najwybitniejsze osobowości świata nauki zajmujące się szeroko pojętą profilaktyką i terapią mitochondrialną, opartą na celowanej diagnostyce i indywidualnym podejściu do pacjenta.

 • Podczas konferencji zostaną poruszone m.in. następujące tematy:
 • czym jest Medycyna Mitochondrialna i dlaczego została uznana za medycynę przyszłości?
 • na czym polega precyzyjna diagnoza i terapia mitochondrialna i dlaczego organizm człowieka powinien być traktowany jako "całość"?
 • czym są i jaką rolę spełniają mitochondria komórek w profilaktyce i terapii chorób cywilizacyjnych?
 • jak leczyć szumy uszne - symptom pozornie niezwiązanych ze sobą chorób?

W konferencji wezmą udział:

Dr Franz Enzman

Najwybitniejszy specjalista z dziedziny Medycyny Mitochondrialnej na świecie. Dr Enzman jest przede wszystkim wybitnym lekarzem i biochemikiem, którego największą pasją  są właśnie …mitochondria komórkowe.

Mitochondrium ©fotoliachagpg

Opracowana przez niego koncepcja Mito-Med dała podstawy do rozwoju Medycyny Mitochondrialnej w Europie i na Świecie oraz zmusiła wielu wybitnych medyków tego świata  do zweryfikowania swojej wiedzy na temat diagnozowania oraz terapii wielu pozornie nieuleczalnych chorób. Dr Enzmann  jest również  twórcą receptury pierwszego płynnego preparatu z koenzymem Q10, którego opracowanie było prawdziwym przełomem w terapiach ratujących życie ( zatrzymanie akcji serca).

Oprócz tego dr Enzmann opracował portfolio substancji oddziałujących bezpośrednio na mitochondria komórek, które dzięki swoim właściwościom oraz najwyższej jakości potwierdzonej badaniami są jednymi z najbardziej skutecznych preparatów w terapiach chorób mitochondrialnych, neurodegeneracyjnych i cywilizacyjnych.

Dr Enzmann jest również czynnym naukowcem. Jego wykłady cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Mimo swojego dojrzałego wieku dr Enzmann jest również  aktywnym członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej - IMMA, Niemieckiego Stowarzyszenia Diabetologicznego i Endokrynologicznego, Niemieckiego Stowarzyszenia Bioimmunoterapii oraz wielu organizacji naukowych i stowarzyszeń.

Dr Bodo Kuklinski

Wybitny niemiecki diagnosta kierujący Centrum Diagnostyki i Terapii Medycyny Środowiskowej w Rostoku, specjalista z dziedziny medycyny środowiskowej. Dr Kuklinski jest przede wszystkim praktykującym lekarzem i bardzo "precyzyjnym" diagnostą. Znany jest z niezwykle wyczerpujących wywiadów z pacjentami, dotyczącymi ich stanu zdrowia, odżywiania się, ilości snu, obciążeń genetycznych itd. Jego rozmowy z pacjentami pozwalają nie tylko na zlecenie odpowiedniej diagnostyki, ale również na postawienie prawidłowej diagnozy i zalecenie skutecznej terapii.

Dr Kuklinski bywa również wykładowcą na uczelanich medycznych oraz jest autorem ponad stu publikacji naukowych oraz książek. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Medycyny Mitochondrialnej – IMMA, Niemieckiego Towarzystwa Badań Stosowanych, Niemieckiego Towarzystwa Toksykologii i wielu innych stowarzyszeń i organizacji naukowych.

Dr Agnieszka Szczepek

Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego oraz University of Alberta, kierownik laboratorium badawczego w Zakładzie Otolaryngologii szpitala Charité w Berlinie. Dr Szczepek jest autorką około 80 publikacji naukowych oraz członkiem Europejskiej sieci naukowej TINNET.

Dr Patrycja Szachta

Dyrektor ds. naukowych Centrum Medycznego VitaImmun w Poznaniu. Dr Szachta jest absolwentką Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Wykłada na konferencjach medycznych oraz warsztatach dla lekarzy, dietetyków i pacjentów.

Mgr Małgorzata Drobczyńska

Specjalistka ds. wdrażania innowacyjnych badań medycznych w Centrum Medycznym VitaImmun w Poznaniu. Dr Drobczyńska posiada prawie dziesięcioletnie doświadczenie w badaniach nad nietolerancjami pokarmowymi i zaburzeniami bioty jelit.

Łukasz Sieńczewski

Absolwent dietetyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Łukasz Sieńczewski prowadzi szkolenia i warsztaty z zakresu probiotykoterapii oraz stosowania diet eliminacjyno-rotacyjnych w profilaktyce i leczeniu wybranych chorób, przede wszystkich chorób autoimmunologicznych.

Mgr Paulina Ihnatowicz

Dietetyk kliniczny i sportowy, absolwentka Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; Mgr Ihnatowicz ukończyła kierunek Dietetyka i otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Obecnie pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum. Razem z Emilią Ptak-Kasica prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.

Mgr Emilia Ptak-Kasica

Dietetyk kliniczny i sportowy. Mgr Ptak-Kasica pisze artykuły dla Body Challenge oraz Food Forum, bierze też udział w wydarzeniach takich jak Kongres Zapytaj Trenera. Mgr Ptak-Kasica jest absolwentką Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończyła kierunek Dietetyka, a dyplom odebrała z wyróżnieniem. Razem z Pauliną Ihnatowicz prowadzi gabinet medycyny żywienia MedFood.

Każdy uczestnik konferencji uzyska Certyfikat Uczestnictwa oraz materiały z prelekcji i inne wartościowe materiały edukacyjne.

Osoby zainteresowane mogą poznać więcej szczegółów oraz dokonać rejestracji pod adresem www.terapiemitochondrialne.pl.

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.