Choroba Leśniowskiego-Crohna: winne drożdżaki?

Dodano: 13 styczeń 2017

Badacze odkryli zależność między reakcją organizmu na pewien gatunek Candida a chorobą Leśniowskiego-Crohna.

Dotychczas za chorobę Leśniowskiego-Crohna winiono wrzody i bakterie, teraz badania wskazują, że to naturalnie zamieszkujące nasze jelita grzyby z gatunku Candida tropicalis powinny znaleźć się na ławie oskarżonych.

Międzynarodowy zespół składający się z naukowców francuskich, belgijskich i amerykańskich porównał materiał pobrany od 20 osób cierpiących na chorobę Leśniowskiego-Crohna z materiałem 28 ich zdrowych współdomowników. Badanie wskazało na silną zależność między bakteriami, zwłaszcza Escherichia coli i Serratia marcenses, i grzybami Candida tropicalis. Liczba przedstawicieli tych gatunków znacząco przekraczała normę w materiale pobranym od osób chorych, natomiast szczepy "dobroczynnych" bakterii były wyraźnie przetrzebione.

To odkrycie może całkowicie zmienić ścieżki terapii choroby Leśniowskiego-Crohna. Jeśli faktycznie wśród winnych znajdują się grzyby, konieczne będzie wprowadzenie innych leków niż te stosowane dotychczas.

Źródło: mBio, 2016; 7: e01250-16

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store