"Medyczny Oskar" dla Polaków!

Dodano: 23 styczeń 2017

Amerykańskie Towarzystwo Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej wyróżniło operację przeprowadzoną przez zespół chirurgów z Gliwic pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego. Spośród około 300 prac (prezentacji z zabiegów i operacji) z całego świata to właśnie ta zgłoszona przez gliwickich chirurgów zaowocowała nagrodą w konkursie Best Reconstruction Of The Year w kategorii Best Case, zdobywając niemal wszystkie głosy Towarzystwa.

W dniach 14-17 stycznia 2017 miało miejsce przyznanie prestiżowych nagród Amerykańskiego Towarzystwa Chirurgii Rekonstrukcyjnej i Mikronaczyniowej (American Society for Reconstructive Microsurgery) za 2016 rok, nazywanych "medycznymi Oskarami"1. Zespół prof. Adama Maciejewskiego odebrał nagrodę w kategorii Best Case za przeprowadzony w 2015 roku złożony przeszczep gardła, tchawicy, krtani, przełyku, tarczycy z przytarczycami, mięśni szyjnych i skóry przedniej ściany szyi. Ta przełomowa na skalę światową operacja zagwarantowała Polakom 93% głosów Towarzystwa.

Nie jest to pierwszy sukces zespołu prof. Maciejewskiego. Wcześniejsze jego operacje również zyskały uznanie Towarzystwa, zapewniając mu w poprzednich latach kolejno trzecie, drugie i pierwsze miejsce2.

Prof. Adam Maciejewski na co dzień pracuje w Klinice Chirurgii Onkologicznej Gliwickiego Oddziału Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie. W 2014 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za swoją działalność na rzecz rozwoju medycyny i transplantologii3.

Zdjęcie dzięki uprzejmości Kliniki Chirurgii Onkologicznej.

Bibliografia

  1. http://www.microsurg.org/events/best-casebest-save/
  2. http://www.io.gliwice.pl/dla-pacjenta/nagroda-amerykanskiego-towarzystwa-chirurgii-rekonstrukcyjnej-i-mikrochirurgii
  3. https://www.gliwice.eu/aktualnosci/miasto/lekarze-z-gliwic-najlepsi

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store