Urządzenia mobilne zdiagnozują chorobę

Dodano: 26 kwiecień 2017

Już niedługo urządzenia mobilne będą informować nas o rozwoju choroby - i to nawet 3 dni przed pierwszymi typowymi objawami.

Urządzenia mobilne oraz smartwatche w przyszłości będą powiadamiać nas o pierwszych symptomach przeziębienia i grypy: przyspieszonym tętnie i podwyższonej temperaturze ciała. W ten sposób będzie można rozpocząć terapie zanim choroba rozwinie się na dobre.

Pomysł powstał, kiedy Michael Snyder z Uniwersytetu Stanforda (USA) testował 7 urządzeń monitorujących, aby sprawdzić ich wiarygodność. Kiedy zaczęły podawać odczyty nie pokrywające się z tym, jak Snyder się czuł, ekspert uznał, że z jego organizmem dzieje się coś niepokojącego. Ponieważ wcześniej był na wycieczce za miastem, podejrzewał, że to początek boreliozy. Badania potwierdziły jego obawy.

Dzięki szybkiemu rozpoczęciu terapii udało się zapobiec rozwojowi choroby. To skłoniło Snydera do rozpoczęcia prac nad zastosowaniem urządzeń mobilnych w diagnostyce infekcji i stanów zapalnych.

Pierwsze badania przyniosły pozytywne wyniki: urządzenia mobilne nie tylko wykryły wczesne objawy boreliozy i stanów zapalnych, ale też wskazały, którzy uczestnicy są wrażliwi, a którzy oporni na insulinę.

Zdaniem Snydera podwyższone wyniki pulsu i temperatury ciała, utrzymujące się 2 godziny i dłużej to znak, że powinniśmy zgłosić się do lekarza.

Bibliografia

  1. https://doi.org/10.1371/journal.pbio.2001402
  2. Alice Klein, Alert: you're about to catch something, New Scientist 21 January 2017

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.