Gdzie przebiega granica człowieczeństwa?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Kup ten numer
Dodano: 27 kwiecień 2017

Obowiązujące prawo dotyczące badań nad ludzkimi zarodkami już niedługo może zostać zmienione. Udało się bowiem uzyskać embriona z ludzkiej komórki... bez jej zapładniania.

Kiedy twórcy filmu "Matrix" kreowali wizję świata, w którym ludzie nie rodzą się, ale są sztucznie hodowani, prawdopodobnie nawet nie przypuszczali, jak szybko może się to urzeczywistnić.

W 2010 r. dr Robert G. Edwards odebrał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. To on opracował i wdrożył metodę zapłodnienia pozaustrojowego (1970 r.), czyli in vitro. Mówiąc w skrócie, polega ona na inseminacji komórki jajowej, umieszczonej na szalce Petriego (szklany spodek o płaskim dnie; vitrum,-i - szkło), którą następnie wprowadza się do dróg rodnych kobiety. Dalej ciąża przebiega tak samo jak w przypadku zapłodnienia naturalnego.

Pierwsze zapłodnienie metodą in vitro (1978 r.) wstrząsnęło światem - etycy i opinia publiczna podzielili się. Osoby urodzone w wyniku zapłodnienia pozamacicznego nierzadko określano mianem "dzieci z próbówki" (test-tube babies). Czas pokazał, że nie różnią się one od dzieci poczętych naturalnie i - wbrew sugestiom przeciwników in vitro - nie są obciążone chorobami, które rzekomo miały być następstwem sztucznego zapłodnienia. Ale pomoc niepłodnym parom nie była jedyną misją naukowców. Od samego początku starano się wyhodować embriona do celów laboratoryjnych.

Bibliografia

  1. Reprod Biomed Online. 2011 Aug; 23(2): 245–262. doi: 10.1016/j.rbmo.2011.04.010
  2. Kancelaria Senatu, Biuro Analiz i Dokumentacji, Przepisy prawne dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego obowiązujące w wybranych krajach, czerwiec 2015
  3. http://www.radiolab.org/story/primitive-streak/

Prawo 14 dni do poprawki?

Wyhodowane przez Edwardsa ludzkie embriony żyły 2 dni1. W tym czasie zygoty podzieliły się 5 razy, przyjmując postać organizmów zbudowanych z 16 komórek. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak prawnie rozwiązać problem przyszłości takich zarodków.

Tak zwane prawo 14 dni dopuszcza utrzymywanie przy życiu wyhodowanego w laboratorium ludzkiego embriona przez 14 dni od momentu zapłodnienia2. Dlaczego akurat tyle? W tym czasie w zarodku wykształca się struna, która później przybierze postać rdzenia kręgowego (zachodzą też inne zmiany, ale nie są one tak widoczne).

Prawo nie precyzuje, jak postępować z zarodkiem po upływie tego czasu, ponieważ naukowcy nie byli dotąd w stanie przekroczyć tej granicy. Ale w 2016 r. aż dwa zespoły badaczy odkryły sposób na utrzymanie przy życiu embrionów przez 13 dni3. Granica niebezpiecznie się przybliżyła. Jak zareagują na to bioetycy? Wydłużą po prostu czas np. do miesiąca czy wymuszą na naukowcach wszczepianie zarodków w macice kobiet pragnących mieć dziecko? I jak miałoby się to odbywać - w drodze konkursu, przetargu? Czy w treści ogłoszenia pojawiałaby się informacja, jakiego rodzaju badania przeprowadzano na zarodku? A może rozwiązaniem byłoby zamrażanie embrionów? Tylko ile takich "eksponatów" zgromadzonych w laboratoryjnych lodówkach oczekiwałoby wtedy w nieskończoność na swoją kolej?

 

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store