Gdzie przebiega granica człowieczeństwa?

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Kup ten numer
Dodano: 27 kwiecień 2017

Obowiązujące prawo dotyczące badań nad ludzkimi zarodkami już niedługo może zostać zmienione. Udało się bowiem uzyskać embriona z ludzkiej komórki... bez jej zapładniania.

Kiedy twórcy filmu "Matrix" kreowali wizję świata, w którym ludzie nie rodzą się, ale są sztucznie hodowani, prawdopodobnie nawet nie przypuszczali, jak szybko może się to urzeczywistnić.

W 2010 r. dr Robert G. Edwards odebrał Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. To on opracował i wdrożył metodę zapłodnienia pozaustrojowego (1970 r.), czyli in vitro. Mówiąc w skrócie, polega ona na inseminacji komórki jajowej, umieszczonej na szalce Petriego (szklany spodek o płaskim dnie; vitrum,-i - szkło), którą następnie wprowadza się do dróg rodnych kobiety. Dalej ciąża przebiega tak samo jak w przypadku zapłodnienia naturalnego.

Pierwsze zapłodnienie metodą in vitro (1978 r.) wstrząsnęło światem - etycy i opinia publiczna podzielili się. Osoby urodzone w wyniku zapłodnienia pozamacicznego nierzadko określano mianem "dzieci z próbówki" (test-tube babies). Czas pokazał, że nie różnią się one od dzieci poczętych naturalnie i - wbrew sugestiom przeciwników in vitro - nie są obciążone chorobami, które rzekomo miały być następstwem sztucznego zapłodnienia. Ale pomoc niepłodnym parom nie była jedyną misją naukowców. Od samego początku starano się wyhodować embriona do celów laboratoryjnych.

Bibliografia

  1. Reprod Biomed Online. 2011 Aug; 23(2): 245–262. doi: 10.1016/j.rbmo.2011.04.010
  2. Kancelaria Senatu, Biuro Analiz i Dokumentacji, Przepisy prawne dotyczące zapłodnienia pozaustrojowego obowiązujące w wybranych krajach, czerwiec 2015
  3. http://www.radiolab.org/story/primitive-streak/

Prawo 14 dni do poprawki?

Wyhodowane przez Edwardsa ludzkie embriony żyły 2 dni1. W tym czasie zygoty podzieliły się 5 razy, przyjmując postać organizmów zbudowanych z 16 komórek. Naukowcy zaczęli zastanawiać się, jak prawnie rozwiązać problem przyszłości takich zarodków.

Tak zwane prawo 14 dni dopuszcza utrzymywanie przy życiu wyhodowanego w laboratorium ludzkiego embriona przez 14 dni od momentu zapłodnienia2. Dlaczego akurat tyle? W tym czasie w zarodku wykształca się struna, która później przybierze postać rdzenia kręgowego (zachodzą też inne zmiany, ale nie są one tak widoczne).

Prawo nie precyzuje, jak postępować z zarodkiem po upływie tego czasu, ponieważ naukowcy nie byli dotąd w stanie przekroczyć tej granicy. Ale w 2016 r. aż dwa zespoły badaczy odkryły sposób na utrzymanie przy życiu embrionów przez 13 dni3. Granica niebezpiecznie się przybliżyła. Jak zareagują na to bioetycy? Wydłużą po prostu czas np. do miesiąca czy wymuszą na naukowcach wszczepianie zarodków w macice kobiet pragnących mieć dziecko? I jak miałoby się to odbywać - w drodze konkursu, przetargu? Czy w treści ogłoszenia pojawiałaby się informacja, jakiego rodzaju badania przeprowadzano na zarodku? A może rozwiązaniem byłoby zamrażanie embrionów? Tylko ile takich "eksponatów" zgromadzonych w laboratoryjnych lodówkach oczekiwałoby wtedy w nieskończoność na swoją kolej?

 

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store