Powstaje nowa grupa o zdrowiu naturalnym. Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY:
Banner KCW
Już niedługo wszystkie treści z www.oczymlekarze.pl będą częścią www.ktociewyleczy.pl

Ach, te komórki macierzyste!

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health maj - czerwiec 2017

Kup ten numer
Dodano: 27 kwiecień 2017

W marcu bieżącego roku pojawiły się dwa doniesienia ze świata nauki, które wzmocniły powszechną już fascynację komórkami macierzystymi, a zwłaszcza ich niezwykłymi funkcjami pełnionymi w organizmie, wyznaczającymi nowe kierunki rozwoju medycyny.

Komórki macierzyste mimo wspólnej nazwy różnią się między sobą. Ze względu na zdolności do różnicowania dzielą się one na cztery rodzaje.

Totipotencjalne komórki macierzyste mogą przekształcić się w dowolne komórki organizmu, łącznie z komórkami łożyska. Są najbardziej wszechstronne ze wszystkich komórek (łac. totus - cały, całkowity).

Pluripotencjalne komórki macierzyste dają początek wszystkim komórkom organizmu z wyjątkiem komórek łożyska. Ich zdolności przekształcania się są niemal nieograniczone (łac. plus - więcej).

Multipotencjalne komórki macierzyste mogą przekształcić się w wiele komórek konkretnych organów, ale nie są tak "elastyczne", jak komórki totipotencjalne czy pluripotencjalne1 (łac. multum - dużo).

Unipotencjalne komórki macierzyste przekształcają się tylko w konkretny typ komórek, np. naskórka, wątroby2 (łac. unus - jeden).

Superbohaterowie czy arcywrogowie?

Bibliografia

  1. https://stemcell.ny.gov/faqs/what-difference-between-totipotent-pluripotent-and-multipotent
  2. "Stem Cell Repair and Regeneration", redakcja Nagy A Habib, Myrtle Y Gordon, Nataša Levičar, Long Jiao, Gilbert Thomas-Black, s. 6. goo.gl/ItDq3h
  3. http://emedicine.medscape.com/article/281850-overview

Coraz bardziej wydłuża się lista możliwych zastosowań komórek macierzystych. Rośnie liczba publikacji poświęconych kolejnym odkryciom. Łatwo ulec przekonaniu, że nie ma schorzenia czy problemu, którego nie udałoby się rozwiązać za pomocą komórek macierzystych. Są małymi bohaterami organizmu, którzy potrafią przekształcić się w dowolny potrzebny organ lub tkankę, złagodzić stan zapalny, powstrzymać rozwój choroby autoimmunologicznej.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze proces namnażania komórek przebiega zgodnie z planem. Nasi sprzymierzeńcy mogą nas zdradzić i stać się największymi wrogami. Zdarza się, że w czasie rozwoju zarodka komórki macierzyste nie poddają się rozkazom genów i przybierają postać innych tkanek niż planowane. W wyniku tego powstają potworniaki (teratoma, od gr. teras - potwór), czyli nowotwory, które mogą doprowadzić do zaburzeń gospodarki hormonalnej lub nawet śmierci3. Jeżeli ich umiejscowienie na to pozwala, zostają usunięte chirurgicznie.

Holistic Health maj - czerwiec 2017
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

KTO CIĘ WYLECZY – powstaje grupa o zdrowiu

KTO CIĘ WYLECZY – powstaje grupa o zdrowiu

Poznaj marki wchodzące w skład KTO CIĘ WYLECZY.

Opryszczka i alzheimer

Opryszczka i alzheimer

Kolejne badanie wskazuje na możliwą korelację między wirusem opryszczki wargowej a demencją.

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Nadmiar kawy wzmaga migrenę

Jedna z częstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych wciąż oznacza dla naukowców więcej pytań niż odpowiedzi.

Witamina D chroni przed cukrzycą

Witamina D chroni przed cukrzycą

Naukowcy odkryli kolejne cenne właściwości słonecznej witaminy.

Jak długo możemy żyć?

Jak długo możemy żyć?

Naukowcy zaczęli zadawać sobie pytanie, czy istnieje nieprzekraczalna granica wieku.

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store