Spowolniona reakcja może być objawem problemów z sercem

Dodano: 29 kwiecień 2017

Istnieje wiele czynników sprzyjających śmiertelnym chorobom układu krążenia. Teraz poznaliśmy kolejny: spowolniona reakcja organizmu.

Na przełomie lat 80-tych i i 90-tych ubiegłego wieku brytyjscy naukowcy zaprosili do eksperymentu ponad 5 tys. ochotników w wieku 20-59 lat. Nakazali uczestnikom, aby kiedy tylko ci zauważą błysk światła na ekranie komputera, wcisnęli guzik. Reakcje ochotników były odnotowywane.

Piętnaście lat później eksperci powrócili do wyników badań i porównali je z aktualnym stanem zdrowia uczestników eksperymentu.

Po uwzględnieniu takich czynników jak nałóg nikotynowy i alkoholizm, okazało się, że ci ochotnicy, którzy wykazywali się spowolnioną reakcją, znajdowali się w wyżej grupie ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny (25%) oraz z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego (36%).

Zdaniem autora badania Garetha Hagger-Johnsona z University College London przyczyną spowolnionej reakcji organizmu mogą być problemy z mózgiem lub układem nerwowym i powiązane z nimi aberracje innych układów organizmu.

Źródło: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0082959

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.