Ugryzienie kota groźniejsze niż ugryzienie psa

Dodano: 1 maj 2017

Chociaż pogryzienie przez psa może wiązać się z uszkodzeniem mięśni, a nawet złamaniem kości, to dużą otwartą ranę łatwiej oczyścić niż miejsca potraktowane przez ostre jak igły zęby kota.

Ugryzienia kotów stanowią zaledwie 10-15% wszystkich przypadków pogryzień przez zwierzęta zgłaszanych na SOR, jednak wiążą się z większym ryzykiem zakażenia ran.

Pogryzienie przez kota, zwłaszcza na rękach, może prowadzić do infekcji mięśni i ścięgien. Z uwagi na charakter rany samo przemycie jej pod bieżącą wodą nie wystarczy. Należy zgłosić się do lekarza, który może przepisać leki, a nawet skierować na zabieg.

O zagrożeniu wynikającym z pogryzienia przez kota ostrzegają naukowcy z Mayo Clinic. Przedstawili oni dane 193 przypadków ugryzień kotów, które odnotowano w Mayo Clinic Hospital. 36 pacjentów wymagało natychmiastowej interwencji lekarskiej, pozostałych 154 mogło wrócić do domu, ale monitorowano ich stan zdrowia.

Źródło: J Hand Surg Am. 2014 Feb;39(2):286-90. doi: 10.1016/j.jhsa.2013.11.003.

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.