Już 3000 kroków dziennie ochroni Twoje serce

Dodano: 30 maj 2017

Wykonanie 3 tys. kroków w ciągu 30 min. to wystarczający trening dla serca, zwłaszcza jeśli cierpisz na zastoinową niewydolność serca.

Lekarze długo ostrzegali pacjentów z chorobami serca, aby unikali nadmiernego wysiłku oraz przepisywali im specjalne leki. Okazuje się jednak, że codzienny marsz w umiarkowanym tempie jest bardzo korzystny dla układu krążenia.

Zdaniem badaczy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Trondheim (Norwegia) już 12 tygodni codziennego marszu obejmującego 3 tys. kroków w czasie 30 minut wspomaga pracę serca i uzdalnia pacjentów do podejmowania aktywności fizycznej. Co ciekawe, ochotnicy, którzy maszerowali w szybszym tempie nie doświadczali wcale większych korzyści.

Dodatkowo marsz w umiarkowanym tempie zmniejsza napięcie mięśnia sercowego, poprawia jego wydolność, a także rozszerza naczynia krwionośne, stymuluje tworzenie czerwonych krwinek i obniża ciśnienie krwi.

Według norweskich ekspertów to badanie to kamień milowy w kwestii terapii chorób układu krążenia. Daje nadzieję na dłuższe życie pacjentom z zastoinową niewydolnością serca - chorobą równie śmiertelną co rak.

Źródło: Circulation, 2017; CIRCULATIONAHA.116.022924

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.