Od farbowania włosów do raka piersi

Dodano: 8 czerwiec 2017

Antykoncepcja hormonalna w postaci wkładki wewnątrzmacicznej zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi o 52%, a farbowanie włosów o 23%. Niebezpieczeństwo dotyczy kobiet w okresie pomenopauzalnym.

Mimo że wciąż kluczowym czynnikiem ryzyka rozwoju raka piersi pozostaje styl życia, Sanna Heikkinen z Uniwersytetu w Helsinkach (Finlandia) uważa, że ważną rolę odgrywają też wkładki wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne, farbowanie włosów i niepotrzebne zabiegi mammografii. Ta ostatnia zdaje się wykonywać niedźwiedzią przysługę: prześwietlanie piersi ma na celu wykrycie choroby we wczesnym stadium, ale jednocześnie kieruje w organizm niebezpieczne promieniowanie.

Zagrożenie dotyczy głównie pań w okresie przekwitania, ale i młodsze, które stosują tabletki antykoncepcyjne wykazują wzrost ryzyka zachorowania o 32%. W przypadku kobiet, które farbują włosy, ryzyko jest większe o 23%. Natomiast panie w okresie okołomenopauzalnym, które decydują się na wkładkę wewnątrzmaciczną są o 52% bardziej narażone na rozwój raka piersi.

Sanna Heikken zapoznała się z danymi 8 tys. kobiet z rakiem piersi i porównała je z informacjami na temat stanu zdrowia 20 tys. zdrowych kobiet. Odkryła, że 60% pacjentek z rakiem piersi wykonało mammografię przed 50 r.ż., czyli zgodnie z zaleceniami opieki medycznej.

- Pacjentki powinny być lepiej informowane o możliwych konsekwencjach mammografii, takich jak gromadzenie się promieniowania oraz o tym, że istnieje ryzyko otrzymania wyniku fałszywie dodatniego lub fałszywie ujemnego - uważa Heikken.

Źródło: www.helsinki.fl/en/news/hormonal-contraceptives-and-hair-dyes-increase-breast-cancer-risk

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.