Seniorzy, pijcie herbatę

Dodano: 17 czerwiec 2017

Już jedna filiżanka herbaty dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na alzheimera.

Eksperci z Narodowego Uniwersytetu w Singapurze ogłosili, że codziennie picie herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera o 50%, a w przypadku osób z genetycznymi predyspozycjami - aż o 86%!

W przeprowadzonym przez nich badaniu wzięło udział 957 ochotników z Chin w wieku 55 lat i więcej. Największy wpływ picia herbaty na zmniejszenie ryzyka choroby odnotowano w przypadku osób będących nosicielami genu APOE e4, który wiąże się z chorobą Alzheimera. Co ciekawe, rodzaj pitej herbaty nie odgrywał tu żadnej roli: tak samo skuteczne okazały się herbata zielona, czarna i oolung.

Za dobroczynne właściwości herbaty odpowiadają zawarte w niej związki takie jak katechiny, teaflawiny, tearubiginy i teaniny. Substancje te wykazują działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, a także korzystnie wpływają na pracę mózgu.

Źródło: J Nutr Health Aging, 2016; 20: 1002-9

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.