Choroba Parkinsona zaczyna się w jelitach?

Dodano: 25 czerwiec 2017

Czy przerwanie połączenia między mózgiem a układem pokarmowym zapobiega wystąpieniu choroby Parkinsona?

Wagotomia, czyli zabieg polegający na przecięciu nerwu błędnego, odegrał kluczową rolę w najnowszym badaniu nad ryzykiem rozwoju choroby Parkinsona.

Nerw błędny, najdłuższy nerw u człowieka, łączy mózg z żołądkiem, jelitami, nerkami i innymi organami. W przypadku niektórych schorzeń układu pokarmowego konieczne jest całkowite (wagotomia całkowita) lub częściowe (wagotomia selektywna) przecięcie nerwu.

Eksperci z Instytutu Karolinska w Sztokholmie (Szwecja) pod kierownictwem Bojing Liu postanowili sprawdzić, czy istnieje zależność pomiędzy wagotomią a ryzykiem zachorowania na parkinsona. Przeanalizowali dane z kart pacjentów po wagotomii i nie poddanych zabiegowi, prowadzone przez 40 lat. Różnica wysokości ryzyka między obiema grupami była minimalna - na korzyść pacjentów po wagotomii.

Ale porównanie prawdopodobieństwa rozwoju choroby Parkinsona pomiędzy pacjentami po wagotomii całkowitej i selektywnej dało już zauważalne wyniki. Osoby, u których całkowicie przecięto nerw błędny, były o 40% mniej narażone na chorobę Parkinsona niż pacjenci po wagotomii selektywnej.

Czy oznacza to, że zanim zaatakuje mózg, choroba Parkinsona rozwija się w układzie pokarmowym? Czy wszystkim osobom znajdującym się w grupie podwyższonego ryzyka z przyczyn genetycznych lub z powodu prowadzonego trybu życia lekarze powinni zalecać profilaktyczną wagotomię? Mało prawdopodobne. Wyniki badań szwedzkich naukowców to zaledwie jeden aspekt wśród wielu możliwych przyczyn choroby Parkinsona. Niewykluczone jednak, że przybliża nas do odkrycia skutecznej terapii.

Źródło: Neurology. 2017 May 23;88(21):1996-2002. doi: 10.1212/WNL.0000000000003961.

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.