Jak bezpiecznie usunąć kleszcza?

Dodano: 17 lipiec 2017

Wokół tych drobnych, ale niebezpiecznych pajęczaków narosło wiele mitów. Przyjrzyjmy się zatem bliżej kleszczom i sposobom walki z nimi.

Kleszcze stanowią obecnie poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi

Prawda Kleszcze, których do niedawna najwięcej było w lasach, są coraz lepiej rozprzestrzenione na miejskich terenach zielonych, a nawet przydomowych ogródkach. Kleszcz pospolity jest rezerwuarem i przenosicielem wielu chorobotwórczych zarazków, w tym m.in. wirusów kleszczowego zapalenia mózgu, boreliozy i babeszjozy. Tylko na kleszczowe zapalenie mózgu można się zaszczepić.

Wg ostatnich szacunków na niektórych terenach Polski nawet 60% kleszczy może być nosicielem groźnych dla zdrowia ludzi i zwierząt patogenów.

Zawsze objawem boreliozy jest rumień w miejscu ukłucia kleszcza

Mit Tzw. rumień wędrujący, czyli zaczerwienienie skóry wokół miejsca, gdzie wkłuł się kleszcz nie występuje zawsze i choroba może rozwijać się w sposób bezobjawowy lub dawać nieoczywiste objawy. Borelioza w początkowym stadium, jest bardzo często mylona z grypą. Sposobem na sprawdzenie czy zostaliśmy zarażeni przez kleszcza jest wykonanie badań krwi. Można również sprawdzić, czy kleszcz był nosicielem patogenów, przekazując go do badań laboratoryjnych.

Kleszcz nie od razu się wkłuwa w skórę człowieka. Potrafi nawet przez kilka godzin wędrować po jego ciele

Prawda Kleszcz zanim zagnieździ się w skórze może wędrować nawet przez parę godzin po naszym ciele i ubraniu szukając dogodnego miejsca do ukąszenia. Dlatego, gdy wrócimy do domu ze spaceru czy wycieczki, zdejmijmy i wytrzepmy ubranie. Weźmy też prysznic, bo jeśli kleszcz jeszcze się nie zagnieździł, to jest spora szansa, że spłuczemy go strumieniem wody. Dokładnie obejrzyjmy nasze ciało. Kleszcze lubią miejsca ciepłe i wilgotne, kąsają najczęściej za uchem, pod pachami, w pachwinach, w fałdach skóry.

Czy kleszcza usuwamy poprzez wykręcenie go?

Najlepszy na kleszcze jest olejek miętowy

Mit Informacje na ten temat i filmiki pojawiły się jakiś czas temu w sieci i biją rekordy popularności. Rzeczywiście polany olejkiem miętowym kleszcz wysuwa swój aparat gębowy z ludzkiej skóry i ucieka. Jednak zanim to zrobi, może "zwymiotować". W ten sposób pozbywamy się pasożyta, ale zwiększamy ryzyko zakażenia groźną chorobą odkleszczową. Podobnie nie wolno traktować kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną czy alkoholem, ani przypalać zapalniczką. 

Kleszcz wkręca się w skórę, więc chcąc go wyjąć, trzeba go wykręcić

Mit Kleszcz nie wkręca się w skórę, tylko chwyta ją i się w niej zagłębia. Nie czujemy tego, bo w ślinie pasożyta znajduje się substancja znieczulająca. Dlatego pozbywając się kleszcza trzeba chwycić go pincetą jak najbliżej naszej skóry i ruchem delikatnym, ale zdecydowanym wyciągnąć. Wykręcanie sprawi, że oderwiemy odwłok pajęczaka od jego głowy. A to sprawi, że ryzyko zakażenia będzie większe.

Nie wolno samemu usuwać kleszcza, może to zrobić tylko lekarz

Mit W przypadku wkłucia się kleszcza bardzo istotny jest czas - im szybciej wyciągniemy pasożyta, tym lepiej dla naszego zdrowia. Można w tym celu zaopatrzyć się w aptece w gotowy zestaw do usuwania kleszczy, który kupimy bez recepty. Skuteczny i polecany do tego celu jest KICK THE TICK expert.  W skład zestawu wchodzi aplikator, przy pomocy którego zamrozimy kleszcza i zahamujemy wydzielanie przez niego toksycznej, zakaźnej śliny. Ponadto, użycie aplikatora utworzy na ciele kleszcza trwałą powłokę, która zapobiega uszkodzeniu jego ciała podczas zabiegu. Dołączonym do zestawu przyrządem sprawnie wyciągniemy kleszcza ze skóry.

Zestaw może służyć do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku przyczepienia się kleszcza zarówno u ludzi jak i zwierząt. Preparaty linii KICK THE TICK są dostępne w aptekach i na stronie www.sklep.icbpharma.pl.

Jak pozbyć się kleszcza?

Przed ukąszeniem kleszcza można się ochronić

Prawda Nie musimy rezygnować ze spacerów do lasu. By zabezpieczyć się przed ukąszeniem, wybierzmy zakryte buty, skarpetki, długie spodnie, najlepiej ze ściągaczem na dole, bluzę z długim rękawem i ściągaczem na nadgarstkach oraz czapkę. Jeśli nasze ubranie będzie jasne, łatwiej dostrzeżemy wędrującego po nim pajęczaka. Koniecznie używajmy środków odstraszających kleszcze, np. KICK THE TICK Max Repelent Plus.

Chroniąc się przed kleszczami najlepiej używać środka zawierającego DEET

Mit Stosując repelenty należy zachować ostrożność (zwłaszcza w przypadku dzieci) i uważnie czytać zalecenia dotyczące wieku. DEET po naniesieniu na skórę paruje pod wpływem ciepła, blokując receptory czuciowe owada, co działa na niego odstraszająco. Niestety jest również wchłaniany przez skórę, może również powodować podrażnienia.

Coraz więcej naukowców alarmuje, że DEET ma toksyczne działanie na układ nerwowy. W skrajnych sytuacjach może doprowadzić nawet do paraliżu i uszkodzenia mózgu. Preparatem bezpiecznym i dopuszczonym do użycia u dzieci już od 3. roku życia jest KICK THE TICK Max Repelent Plus. Preparat należy stosować na skórę; działa ochronnie do dwóch godzin na kleszcze, do czterech godzin na meszki i komary.

Spray odstraszający kleszcze, komary i meszki - lepiej zapobiegać niż leczyć

Można się zaszczepić przeciwko chorobom roznoszonym przez kleszcze

Prawda, ale tylko częściowo Na najczęściej przenoszoną przez kleszcze boreliozę i wiele innych chorób nie ma szczepionki. Możemy się zaszczepić tylko przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Szybkie i bezpieczne usunięcie kleszcza może zapobiec zakażeniu chorobą odkleszczową

Prawda Czynniki zakaźne mogą być przenoszone do krwi żywiciela wraz ze śliną już w pierwszych godzinach po wczepieniu kleszcza. Taki sposób transmisji jest znany w przypadku niektórych wirusów oraz stadiów inwazyjnych pierwotniaków.

Można zarazić się chorobą odkleszczową usuwając pasożyta

Prawda Podczas usuwania przyczepionych kleszczy możliwe jest uszkodzenie powłok ciała i wylanie zakażonych płynów ustrojowych kleszcza - jest to kolejna możliwa droga zakażenia niebezpieczna również dla osoby, która usuwa kleszcza bez ochronnych rękawic. Absolutnie nie wolno rozgniatać kleszcza palcami: poprzez mikrourazy w skórze mogą przeniknąć groźne dla nas patogeny.

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store