Błędny obraz poronienia

Dodano: 2 lipiec 2017

Stres lub ostra kłótnia mogą zakończyć się dla ciężarnej poronieniem? Tak, ale... tylko w filmach!

W 2016 r. w Stanach Zjednoczonych przeprowadzono ankietę wśród 1000 ochotników, której celem było sprawdzenie wiedzy na temat możliwych przyczyn oraz częstotliwości poronień.

76% ankietowanych uznało, że silny stres może wywołać przedwczesne skurcze, a ponad 64% że do poronienia przyczynia się noszenie ciężkich przedmiotów. Tymczasem brak silnych dowodów na te zależności. Również aktywność seksualna w czasie ciąży lub stosowanie antykoncepcji we wcześniejszym okresie nie zwiększają prawdopodobieństwa poronienia.

Z ankiety wynika również, że wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak częstym zjawiskiem jest poronienie. Udzielane odpowiedzi wskazywały na to, że 6 na 100 ciąż kończy się przedwcześnie, podczas gdy w rzeczywistości nawet co czwarta ciężarna może poronić. Nawet po wykluczeniu pań, które nie wiedziały, że są przy nadziei, niedoniesieniem kończy się 1 na 6 ciąż.

Źródło: Obstet Gynecol. 2015 Jun;125(6):1313-20. doi: 10.1097/AOG.0000000000000859.

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.