Szaman w Mercy Medical Center

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Kup ten numer
Dodano: 31 lipiec 2017

Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że równocześnie z ciałem trzeba leczyć duszę, przekona go o tym eksperyment prowadzony w Merced, niewielkim mieście w Kalifornii.

Od 1976 r. do Merced przybywa sporo uchodzców z Laosu - obecnie społeczność ta liczy ok. 7 tys. osób, które w razie konieczności są leczone w znajdującym się tutaj katolickim szpitalu Mercy Medical Center. Decyzja o sprowadzeniu do niego szamanów zapadła kilka lat temu i była następstwem konkluzji, że Laotańczykom, przyzwyczajonym w większości do korzystania z usług szamanów i odnoszącym się nieufnie do praktyk medycyny konwencjonalnej, łatwiej będzie pomóc, jeśli się wyjdzie naprzeciw ich potrzebom emocjonalnym1.

Dodajmy, że w Laosie na 10 tys. mieszkańców przypada dwóch lekarzy2. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Do współpracy zaproszono jako pierwszego szamana Va Meng Lee, należącego do etnicznej grupy Hmongów, ludu wywodzącego się z Dalekiego Wschodu, głównie Laosu, Wietnamu i Chin. Szaman nie urodził się w Stanach, istniała więc bariera językowa, którą jednak udało się w końcu pokonać.

Efekt placebo czy coś więcej?

To pierwsza tego rodzaju decyzja w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment potraktowano więc także jako okazję do wymiany doświadczeń. Szamani poznają tajniki leczenia konwencjonalnego, a personel medyczny - sekrety szamanów. Okazało się na przykład, że złym mocom wywołującym choroby możemy się przeciwstawić, jeśli zawiążemy na nadgarstku odpowiednie tasiemki. Chorzy w wielu przypadkach zdrowieją wtedy szybciej, niż można byłoby oczekiwać.

To najprawdopodobniej efekt placebo, mówią ze zrozumieniem lekarze z Mercy Medical Center. Faktycznie, nie od dziś wiadomo, że wiara czyni cuda, a wsparcie psychiczne działa jak uzdrawiający balsam. Potwierdza to eksperyment prowadzony w Merced.

Bibliografia

  1. http://www.nytimes.com/slideshowe/2009/09/19/us/20090920-SHAMAN-index.html
  2. http://kulczykfoundation.org.pl/projekty/azja/pomagamy-dostarczyć-pomoc-medyczną-w-laosie
Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store