Szaman w Mercy Medical Center

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Kup ten numer
Dodano: 31 lipiec 2017

Jeśli ktoś jeszcze wątpi, że równocześnie z ciałem trzeba leczyć duszę, przekona go o tym eksperyment prowadzony w Merced, niewielkim mieście w Kalifornii.

Od 1976 r. do Merced przybywa sporo uchodzców z Laosu - obecnie społeczność ta liczy ok. 7 tys. osób, które w razie konieczności są leczone w znajdującym się tutaj katolickim szpitalu Mercy Medical Center. Decyzja o sprowadzeniu do niego szamanów zapadła kilka lat temu i była następstwem konkluzji, że Laotańczykom, przyzwyczajonym w większości do korzystania z usług szamanów i odnoszącym się nieufnie do praktyk medycyny konwencjonalnej, łatwiej będzie pomóc, jeśli się wyjdzie naprzeciw ich potrzebom emocjonalnym1.

Dodajmy, że w Laosie na 10 tys. mieszkańców przypada dwóch lekarzy2. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Do współpracy zaproszono jako pierwszego szamana Va Meng Lee, należącego do etnicznej grupy Hmongów, ludu wywodzącego się z Dalekiego Wschodu, głównie Laosu, Wietnamu i Chin. Szaman nie urodził się w Stanach, istniała więc bariera językowa, którą jednak udało się w końcu pokonać.

Efekt placebo czy coś więcej?

To pierwsza tego rodzaju decyzja w Stanach Zjednoczonych. Eksperyment potraktowano więc także jako okazję do wymiany doświadczeń. Szamani poznają tajniki leczenia konwencjonalnego, a personel medyczny - sekrety szamanów. Okazało się na przykład, że złym mocom wywołującym choroby możemy się przeciwstawić, jeśli zawiążemy na nadgarstku odpowiednie tasiemki. Chorzy w wielu przypadkach zdrowieją wtedy szybciej, niż można byłoby oczekiwać.

To najprawdopodobniej efekt placebo, mówią ze zrozumieniem lekarze z Mercy Medical Center. Faktycznie, nie od dziś wiadomo, że wiara czyni cuda, a wsparcie psychiczne działa jak uzdrawiający balsam. Potwierdza to eksperyment prowadzony w Merced.

Bibliografia

  1. http://www.nytimes.com/slideshowe/2009/09/19/us/20090920-SHAMAN-index.html
  2. http://kulczykfoundation.org.pl/projekty/azja/pomagamy-dostarczyć-pomoc-medyczną-w-laosie
Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store