Lassi - napój poprawiający trawienie

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health lipiec - sierpień 2017

Kup ten numer
Dodano: 4 sierpień 2017

W Indiach lassi jest cenionym środkiem leczniczym - pomaga utrzymać w dobrej kondycji zarówno żołądek, jak i jelita.

Lassi to napój przygotowany z jogurtu i ziół. Zazwyczaj podawany jest do posiłków lub zaraz po nich. Ważne, aby pić go małymi łykami. Lekarze medycyny ajurwedyjskiej uznają lassi za lekarstwo, ponieważ są w nim obecne żywe kultury bakterii, które wzmacniają system odpornościowy, wpływają na prawidłową przemianę materii i wchłanianie składników pokarmowych1.

Odpowiada to również naszej wiedzy na temat zależności zachodzącej między stanem zdrowia a jakością rozwijającego się w jelitach mikrobiomu. Co ważne, lassi dostarcza organizmowi wapń i witaminy z grupy B, w tym witaminę B12, której niedobory dotyczą zwłaszcza osób na diecie wegetariańskiej. Napój działa również korzystnie w przypadku zaparć.

Jak przygotować lassi?

Do dwóch szklanek wody dodajemy 40 ml gęstego jogurtu naturalnego i całość dokładnie mieszamy lub miksujemy. Następnie dorzucamy przyprawy, które w Indiach wybiera się zgodnie z lokalnymi upodobaniami, ale najczęściej jest to kardamon, wanilia, goździki, cynamon, anyż, gałka muszkatołowa, szafran i imbir. Tak powstaje napój podawany do posiłków.

Gdy lassi jest serwowane między posiłkami, można go wzbogacić sezonowymi owocami (miksujemy je wraz z napojem). Nie dodajemy jednak kostek lodu, ponieważ zimno przeszkadza agni - ogniowi, który jest odpowiedzialny za trawienie. Lassi urozmaica się czasem syropem z goździków: 30 dag płatków goździków i 10 goździków (przyprawy) wrzucamy do małego żaroodpornego naczynia i zalewamy 3 szklankami wody. Umieszczamy naczynie w większym garnku z wodą i gotujemy ok. 5 godz. Następnie starannie odcedzamy płatki i goździki. Nie zdejmując garnka z ognia, dodajemy 30 dag cukru trzcinowego. Podgrzewamy całość, dopóki cukier się nie rozpuści.

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.