Awokado kontra zespół metaboliczny

Dodano: 9 lipiec 2017

Awokado jest postrzegane jako tzw. superfood – a termin ten w jego przypadku jest uzasadniony.

Awokado spowalnia, a nawet odwraca rozwój zespołu metabolicznego, czyli kombinacji zaburzeń takich jak wysoki poziom cukru i cholesterolu, nadciśnienie i zbyt wysoki wskaźnik BMI, które mogą prowadzić do cukrzycy typu 2 i chorób serca.

W metaanalizie badań ukierunkowanych na ten owoc eksperci z Uniwersytetu w Meszed (Iran) odkryli solidne dowody na to, że w awokado znajdują się wszystkie związki niezbędne do zwalczenia objawów zespołu metabolicznego. Awokado:

Najsilniej awokado oddziałuje na tłuszcze: zdaje się wpływać na poziom HDL, LDL, trójglicerydów i fosfolipidów.

Aby jednak ostudzić nieco emocje informujemy, że badania przeprowadzano na całych owocach, łącznie ze skórką, pestką i liśćmi.

Źródło: Phytother Res. 2017 Jun;31(6):819-837. doi: 10.1002/ptr.5805

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.