Żel z kurkuminą na oparzenia

Dodano: 10 lipiec 2017

Aplikowany bezpośrednio na oparzony obszar żel z kurkuminą łagodzi ból i stan zapalny, przyspiesza gojenie rany i jej bliznowacenie.

Żel z kurkuminą to skuteczny sposób łagodzenia oparzeń skóry, twierdzą eksperci z David Geffen School of Medicine przy Uniwersytecie Kalifornijskim (USA).

Przeprowadzane dotąd badania nad skutecznością kurkuminy w leczeniu ran nie dały jednoznacznych wyników. Wynikało to ze stosowania przez naukowców kapsułek z kurkuminą, która w tej postaci może nie trafiać w wybrane miejsce. Dopiero żel z kurkuminą, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, stosowany bezpośrednio na ranę, okazał się skuteczny.

Dr Magdalene Heng, która kierowała badaniami, sama stosuje żel z kurkuminą w swojej praktyce dermatologicznej od 25 lat. Jej zdaniem łagodzi on nie tylko objawy oparzeń, ale też świetnie się spisuje w przypadku innych problemów skórnych.

Kurkumina to substancja czynna występująca w korzeniu kurkumy, popularnej na Dalekim Wschodzie przyprawy odpowiedzialnej za żółty kolor curry.

Źródło: BioDiscovery, 2017; 20: e11207

Zobacz też:

Zobacz także

Cukier i rak

Cukier i rak

Najświeższe badania wykazują, że drastyczne ograniczenie węglowodanów w diecie może skutecznie odwrócić zmiany nowotworowe.

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

Na jesienną aurę koniecznie witamina C!

W ramach medycyny mitochondrialnej podkreśla się ogromne znaczenie witaminy C w procesach ochronnych komórek całego organizmu oraz procesach regeneracyjnych. Obniżony poziom tej substancji oznacza wyższą podatność na zachorowania, których przyczyną są obciążenia toksynami, wynikająca z tego znacznie zaburzona biochemia organizmu i w konsekwencji długotrwale obniżona odporność.

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Unikanie słońca tak samo groźne jak palenie papierosów

Osoby, które dużo przebywają na słońcu, żyją dłużej. Mimo że ryzyko raka skóry jest u nich wyższe, to nie grozi im śmierć w wyniku chorób układu krążenia - oraz wielu innych schorzeń.

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Od pestycydów do dziecięcych nowotworów

Wystawienie na kontakt z insektycydami wiąże się ze wzrostem ryzyka niektórych odmian raka spotykanych u dzieci.

Nowa ręka na zamówienie

Nowa ręka na zamówienie

Nauka jest coraz bliżej odkrycia, w jaki sposób kierować komórkami macierzystymi, aby zmieniły się w konkretną tkankę, organ lub kończynę. Nowe badania stawiają w centrum uwagi prąd elektryczny. Czy jony zawierające ładunek elektryczny pozwolą nam już zawsze cieszyć się zdrowiem?

Spełnienie marzeń

Spełnienie marzeń

Badania kliniczne przeprowadzone w Australii potwierdziły skuteczność ziół w leczeniu niepłodności.