Skrzypienie kolan może być objawem artretyzmu

Dodano: 16 lipiec 2017

Skrzypienie i trzeszczenie kolan może wskazywać na wczesne stadium artretyzmu. Nawet jeśli kolano nie boli.

Miliony pacjentów po czterdziestce doświadczają skrzypienia kolan. Naukowcy i lekarze latami nie mogli dojść do porozumienia, czy jest ono powiązane z artretyzmem, czy też stanowi niegroźny, ale uciążliwy objaw starzenia się. Również wyniki przeprowadzanych wcześniej badań nie dawały jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Być może przyczyną sprzecznych rezultatów była przyjęta metoda: kolana ochotników badano podczas studiów jedynie raz, ignorując fakt, że artretyzm rozwija się latami.

Dlatego też na potrzeby najnowszego badania zorganizowano grupę 3 495 ochotników i poświecono kilka lat, aby poznać możliwe przyczyny skrzypienia kolan. Naukowcy zebrali od uczestników dane dotyczące ich wieku, BMI i innych czynników sprzyjających artretyzmowi. Przez 4 lata raz do roku ochotnicy zgłaszali się na RTG kolan i wypełniali kwestionariusze dotyczące bólu stawów i skrzypienia kolan.

W pierwszej fazie badania wykluczono osoby całkowicie zdrowe, których ankiety i zdjęcia rentgenowskie potwierdzały dobrą kondycję stawów. Następnie do drugiego etapu dopuszczono jedynie ochotników, którzy albo doświadczali problemów ze stawami, ale ich RTG było poprawne, albo też nie odczuwali żadnych symptomów choroby, mimo negatywnych wyników badań rentgenowskich. Po 4 latach ogłoszono wyniki eksperymentu.

U 18% badanych doszło do pogorszenia objawów i rozwinięcia się artretyzmu. Wśród nich 65%  stanowiły osoby, które już na początku studiów zgłaszały skrzypienie w stawach.

Autorzy badania podkreślają jednocześnie, że nie zawsze skrzypienie kolan musi świadczyć o chorobie. Zwracają jednak uwagę, że dźwięki powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić do poszukania ich przyczyny.

Bibliografia

  1. International New York Times, May 12, 2017
  2. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/acr.23246/abstract;jsessionid=51B1B88B983B5D95EFDB4A8798494A78.f02t04
Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Jedz surowe brokuły, to one zabijają raka

Wszyscy wiemy, że brokuły należą do grupy "warzyw mocy", warto je jeść, zawierają cenne składniki i chronią przed rakiem.

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Jajka nie podwyższają poziomu cholesterolu

Pomimo tego, że jajka są bogate w cholesterol, to nie przyczyniają się do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi.

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store