Obniżanie ciśnienia: jak jest naprawdę?

Dodano: 21 lipiec 2017

Większość specjalistów jest zdania, że im niżej zbije się wysokie ciśnienie, tym lepiej. Tymczasem istnieją granice, których przekroczenie nie poprawia już sytuacji pacjenta.

Incydenty sercowo-naczyniowe zdarzają się częściej wśród pacjentów, których ciśnienie skurczowe przekracza 140 mmHg, zwłaszcza powyżej 160 mmHg. Zaleca się więc, aby maksymalne ciśnienie skurczowe nie przekraczało 140 mmHg.

Ale zakończone niedawno trwające 22 lata badanie wykazało, że poniżej pewnej wartości ryzyko zachorowania już się nie zmniejsza. Okazuje się, że pacjenci z ciśnieniem poniżej 140 mmHg i poniżej 120 mmHg wykazują takie samo prawdopodobieństwo zapadnięcia na choroby układu krążenia.

Mimo to zdaniem autora badania, dra Carlosa Rodrigueza, pacjenci, u których już rozwinęła się choroba serca oraz diabetycy powinni utrzymywać ciśnienie skurczowe poniżej 120 mmHg.

Badanie przeprowadzono na grupie 4 480 ochotników. Specjaliści wzięli pod uwagę ich ich wiek, płeć, nałogi, stosowanie leków na nadciśnienie, poziom cholesterolu i inne czynniki.

Źródło: http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/1881014

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.