Dlaczego niesteroidowe leki przeciwzapalne szkodzą układowi pokarmowemu

Dodano: 31 lipiec 2017

Popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe typu NLPZ mogą wywołać niepożądane efekty. W jaki sposób działają?

Wielka różnorodność skutków ubocznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma związek ze sposobem ich działania. Obecny w organizmie enzym o nazwie cyklooksygenaza (COX) produkuje prostaglandyny, które z kolei inicjują stany zapalne, ból i gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne blokują enzymy COX, zmniejszając w ten sposób produkcję prostaglandyn, a w rezultacie łagodząc reakcje zapalne, ból i gorączkę.

Istnieją 2 rodzaje enzymów COX: COX-1 i COX-2. Ten pierwszy znany jest jako enzym "gospodarczy", ponieważ odgrywa decydującą rolę w regeneracji i ochronie narządów (np. nerek) i śluzówki wyścielającej jelita. Ten aspekt jego działania częściowo wyjaśnia, dlaczego podczas jedzenia nie trawimy własnego żołądka. Z tej samej przyczyny przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zakłócających działanie COX-1, stanowi zagrożenie dla wyściółki naszych jelit.

- Jeżeli podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych występują dolegliwości żołądkowe, na ogół kojarzymy je z wrzodami żołądka. Ale znacznie poważniejszym zagrożeniem jest to, że regularne używanie tych leków powoduje owrzodzenia jelita cienkiego, co dotyczy nawet 75% osób - wyjaśnia Gary Kaplan z Georgetown University, dyrektor medyczny Kaplan Center for Integrative Medicine. - Jelito cienkie jest ostatecznym sędzią w sprawie tego, które ze spożywanych przez nas substancji mogą przedostać się do wnętrza naszego ciała, a co przejdzie przez całe jelito i zostanie usunięte w postaci stolca.

Uszkodzenie tego filtra przez niesteroidowe leki przeciwzapalne umożliwia wchłanianie substancji, które w normalnych warunkach nie miałyby wstępu do organizmu. Zwiększa to ryzyko reakcji alergicznych oraz pogłębienia wrażliwości na pewne produkty. Inny problem z NLPZ polega na tym, że zaburzają one mikrobiom jelitowy.

- Zniszczenie "dobrych" bakterii w naszych jelitach może doprowadzić do przerostu tych niepożądanych i potencjalnej szkody dla naszego zdrowia - mówi Kaplan.

Źródło: https://www.wddty.com/magazine/2016/september/painkillers-the-14-day-time-bomb.html

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store