Dlaczego niesteroidowe leki przeciwzapalne szkodzą układowi pokarmowemu

Dodano: 31 lipiec 2017

Popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe typu NLPZ mogą wywołać niepożądane efekty. W jaki sposób działają?

Wielka różnorodność skutków ubocznych niesteroidowych leków przeciwzapalnych ma związek ze sposobem ich działania. Obecny w organizmie enzym o nazwie cyklooksygenaza (COX) produkuje prostaglandyny, które z kolei inicjują stany zapalne, ból i gorączkę. Niesteroidowe leki przeciwzapalne blokują enzymy COX, zmniejszając w ten sposób produkcję prostaglandyn, a w rezultacie łagodząc reakcje zapalne, ból i gorączkę.

Istnieją 2 rodzaje enzymów COX: COX-1 i COX-2. Ten pierwszy znany jest jako enzym "gospodarczy", ponieważ odgrywa decydującą rolę w regeneracji i ochronie narządów (np. nerek) i śluzówki wyścielającej jelita. Ten aspekt jego działania częściowo wyjaśnia, dlaczego podczas jedzenia nie trawimy własnego żołądka. Z tej samej przyczyny przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zakłócających działanie COX-1, stanowi zagrożenie dla wyściółki naszych jelit.

- Jeżeli podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych występują dolegliwości żołądkowe, na ogół kojarzymy je z wrzodami żołądka. Ale znacznie poważniejszym zagrożeniem jest to, że regularne używanie tych leków powoduje owrzodzenia jelita cienkiego, co dotyczy nawet 75% osób - wyjaśnia Gary Kaplan z Georgetown University, dyrektor medyczny Kaplan Center for Integrative Medicine. - Jelito cienkie jest ostatecznym sędzią w sprawie tego, które ze spożywanych przez nas substancji mogą przedostać się do wnętrza naszego ciała, a co przejdzie przez całe jelito i zostanie usunięte w postaci stolca.

Uszkodzenie tego filtra przez niesteroidowe leki przeciwzapalne umożliwia wchłanianie substancji, które w normalnych warunkach nie miałyby wstępu do organizmu. Zwiększa to ryzyko reakcji alergicznych oraz pogłębienia wrażliwości na pewne produkty. Inny problem z NLPZ polega na tym, że zaburzają one mikrobiom jelitowy.

- Zniszczenie "dobrych" bakterii w naszych jelitach może doprowadzić do przerostu tych niepożądanych i potencjalnej szkody dla naszego zdrowia - mówi Kaplan.

Źródło: https://www.wddty.com/magazine/2016/september/painkillers-the-14-day-time-bomb.html

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store