Od pestycydów do problemów z nauką

Dodano: 4 sierpień 2017

Popularne pestycydy rozpylane w parkach i ogrodach oddziałują na dzieci i ich zdolność do nauki. Ich wpływ jest krótkotrwały, ale silny i obejmuje problemy z koncentracją, koordynacją oko-ręka i zachowaniem.

Chociaż negatywny wpływ pestycydów na mózg dziecka określa się jako krótkotrwały, utrzymuje się on ok. 3 miesięcy. Ponieważ nikt nie podejrzewa, że przyczyną złego zachowania dziecka i jego problemów w nauce mogą być środki owadobójcze, małemu pacjentowi przepisuje się leki stosowane w terapii ADHD.

A nawet jeśli ktoś chciałby powiązać pestycydy z problemami szkolnymi, to ich stężenie w otoczeniu zwykle utrzymuje się na względnie tym samym poziomie, co nie wzbudza niepokoju środowisk medycznych.

Jednak raz do roku w Ekwadorze poziom pestycydów w powietrzu osiąga taki pułap, że naukowcy postanowili wykorzystać to w celu zbadania zależności między środkami owadobójczymi i stanem zdrowia dzieci. Ekwador jest trzecim na świecie producentem kwiatów ciętych - dostarcza je między innymi na przypadający w Stanach Zjednoczonych w połowie maja dzień Matki. W tym okresie na uprawach stosuje się zdecydowanie więcej pestycydów.

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego (Stany Zjednoczone) monitorowali zmiany neurologiczne w mózgu 308 ekwadorskich dzieci w wieku 4-9 lat przed i po okresie wzmożonego stosowania pestycydów.

Kiedy rozpoczęto opryski, u badanych dzieci nastąpił spadek koncentracji, samokontroli, koordynacji wzrokowo-manualnej i możliwości wzrokowego kontaktu ze światem. Taki stan rzeczy utrzymywał się jeszcze 100 dni po zaprzestaniu oprysków.

Z punktu widzenia dzieci i ich rodziców badanie to ukazało bardzo ważny problem: oprysków dokonuje się w maju, w czasie gdy uczniowie przygotowują się do sprawdzianów kończących rok szkolny i mają ostatnią szansę na poprawę ocen.

Źródło: Neurotoxicology, 2017; 60: 125-33

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.