Marsz dobrze wpływa na mózg

Dodano: 7 sierpień 2017

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

Maszerowanie w umiarkowanym tempie 1 m/s wywołuje fale ciśnieniowe wewnątrz naczyń krwionośnych, które znacząco zwiększają przepływ krwi przez mózg - twierdzą badacze z New Mexico Highlands University (Stany Zjednoczone).

Chociaż nacisk nie jest tak silny jak podczas biegania, to w sposób wystarczający przyczynia się do poprawy krążenia krwi. Dotychczas uważano, że ćwiczenia fizyczne nie mają bezpośredniego wpływu na przepływ krwi przez poszczególne tkanki i narządy.

Eksperci przebadali efektywność marszu na grupie 12 ochotników, których monitorowano podczas stania w miejscu i podczas spokojnego marszu. Wcześniej ten sam zespół naukowców badał biegaczy, u których obciążenie stóp podczas kontaktu z podłożem jest 4-5 razy większe od ich ciężaru!

Oczywiście podczas marszu obciążenie stóp jest zdecydowanie słabsze, jednak zdaniem naukowców nadal znacząco poprawia ono funkcje mózgu i prowadzi do ogólnej poprawy samopoczucia.

Źródło: Doroczne Spotkanie Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Experimental Biology 2017, 24 kwietnia 2017 r., Chicago, Stany Zjednoczone

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store