Marsz dobrze wpływa na mózg

Dodano: 7 sierpień 2017

Kolejne doniesienie na temat korzyści wynikających z uprawiania marszu: nacisk stóp na twardą powierzchnię podbija krew i poprawia krążenie w mózgu.

Maszerowanie w umiarkowanym tempie 1 m/s wywołuje fale ciśnieniowe wewnątrz naczyń krwionośnych, które znacząco zwiększają przepływ krwi przez mózg - twierdzą badacze z New Mexico Highlands University (Stany Zjednoczone).

Chociaż nacisk nie jest tak silny jak podczas biegania, to w sposób wystarczający przyczynia się do poprawy krążenia krwi. Dotychczas uważano, że ćwiczenia fizyczne nie mają bezpośredniego wpływu na przepływ krwi przez poszczególne tkanki i narządy.

Eksperci przebadali efektywność marszu na grupie 12 ochotników, których monitorowano podczas stania w miejscu i podczas spokojnego marszu. Wcześniej ten sam zespół naukowców badał biegaczy, u których obciążenie stóp podczas kontaktu z podłożem jest 4-5 razy większe od ich ciężaru!

Oczywiście podczas marszu obciążenie stóp jest zdecydowanie słabsze, jednak zdaniem naukowców nadal znacząco poprawia ono funkcje mózgu i prowadzi do ogólnej poprawy samopoczucia.

Źródło: Doroczne Spotkanie Amerykańskiego Towarzystwa Fizjologicznego, Experimental Biology 2017, 24 kwietnia 2017 r., Chicago, Stany Zjednoczone

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.