Paracetamol czy placebo?

Dodano: 8 sierpień 2017

Acetaminofen (paracetamol) to standardowo stosowany lek w terapii bólu pleców i kolan oraz stanów zapalnych stawu biodrowego. Metaanaliza wykazała jednak, że wcale nie jest on skuteczniejszy niż placebo.

Australijscy naukowcy przeanalizowali badania porównujące skuteczność paracetamolu i placebo. Trzy z nich obejmowały terapię bólu kręgosłupa, 10 leczenie osteoartrozy kolana i biodra. Łącznie zapoznano się z danymi 5 366 pacjentów.

Standardowo podawano im 3-4 000 mg paracetamolu dziennie (3-4 g), poza jednym badaniem, w którym zastosowano dożylną dawkę 1 000 mg.

W toku badania konieczne było wyłączenie pewnego eksperymentu, w którym nie podano wyników dla grupy stosującej placebo.

Metaanaliza wykazała, że zarówno w przypadku bólu kręgosłupa, jak i osteoartrozy paracetamol nie działa skuteczniej niż placebo. A zatem sięganie po paracetamol w czasie ataku tych chorób mija się z celem.

Źródło: http://www.bmj.com/content/350/bmj.h1225

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store