Warto ćwiczyć! Nie taki sport straszny...

Dodano: 12 sierpień 2017

Wiesz, że powinieneś prowadzić bardziej aktywny tryb życia, ale brakuje Ci motywacji? Przedstawiamy wyniki badań, które udowadniają, że niewiele potrzeba, aby poprawić fizyczną i psychiczną kondycję organizmu.

Fenomen weekendowego wojownika

Jak zadbać o serce i zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci? Okazuje się, że wystarczy ćwiczyć 2 razy w tygodniu. Tak zwani "weekendowi wojownicy" mogą czerpać ze sportu tyle samo korzyści, co ćwiczący regularnie.

Lekarze zalecają minimum 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku fizycznego tygodniowo. Oznacza to zwykle 30 minut sportu 5 razy w tygodniu. Jednak okazuje się, że nawet sporadycznie podejmowana aktywność fizyczna dobrze wpływa na serce.

Zespół Gary'ego O'Donovana przeanalizował wyniki ankiet przeprowadzonych na grupie 63 591 ochotników w latach 1994-2012 na terenie Anglii i Szkocji dotyczących stylu życia i aktywności fizycznej. Zapoznano się też z przyczyną śmierci tych ochotników, którzy zmarli podczas tej 18-letniej obserwacji.

Okazało się, że względem tych, którzy w ogóle nie podejmowali żadnej aktywności fizycznej, "weekendowi wojownicy" wykazywali niższe ryzyko śmierci w wyniku chorób układu krążenia, raka lub śmierci z jakiejkolwiek przyczyny1.

Mniej znaczy więcej

Liczne badania udowodniły, że zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja powstawaniu skrzepów krwi, które mogą być niebezpieczne dla organizmu. Ponieważ wiele osób prowadzi siedzący tryb życia, zaleca się, aby co jakiś czas robić przerwę i poprawić krążenie krwi w nogach.

Bibliografia

  1. http://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2596007
  2. https://ijbnpa.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12966-016-0437-z
  3. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2016-10/tl-tld100316.php
  4. https://academic.oup.com/aje/article-abstract/184/9/621/2332832/Associations-of-Accelerometry-Assessed-and-Self

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy więcej korzyści dostarcza 30 minut nieprzerwanego ruchu, czy też 5 minut spaceru co godzinę. W tym celu zaprosili do badania ochotników, którym nakazali wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich samopoczucia, zmęczenia i uczucia głodu. Ponadto u uczestników badania zmierzono rytm serca i poziom hormonów stresu. Zarówno ankietę jak i pomiary serca i hormonów powtarzano na każdym kolejnym etapie badania.

Na potrzeby badania skrócono czas pracy do 6 godzin dziennie. W pierwszej części eksperymentu badanym wolno było odejść od biurek jedynie w celu udania się do toalety. Kilka dni później przeprowadzono drugi eksperyment, kiedy to dzień pracy ochotnicy zaczynali od 30 minutowego spaceru, aby następnie spędzić przy biurku 5 i pół godziny. Wreszcie w trzeciej części eksperymentu uczestnicy rozpoczynali każdą godzinę pracy od 5 minut umiarkowanego marszu na bieżni.

Oprócz wspomnianych wcześniej kwestionariuszy i badań krwi i tętna ochotnicy musieli po każdym dniu "pracy" zagrać w specjalnie przygotowaną grę komputerową sprawdzającą, na ile są oni w stanie się skoncentrować.

Wyniki wskazały, że uczestnicy czuli się lepiej, kiedy nie musieli cały dzień siedzieć za biurkiem, niezależnie od tego, czy rozpoczynali pracę od 30 minut ruchu, czy też co godzinę mieli przerwę. Jednak uczucie głodu i zmęczenia w ciągu dnia były mniejsze, kiedy ochotnicy wstawali od biurek częściej. Taki porządek dnia sprawiał też, że ochotnicy czuli się szczęśliwsi2.

Co nas motywuje do ruchu?

Ciekawe badanie przeprowadził zespół doktora Timothy'ego Churcha. Ochotników podzielono na 3 grupy, wręczono im monitory aktywności fizycznej i nakazano przez 6 miesięcy regularnie uprawiać sport, z tym, że:

  • I grupa dostawała pieniądze za podejmowanie aktywności fizycznej
  • II grupa wskazywała organizacje charytatywne, które dostaną pieniądze za podejmowanie aktywności fizycznej przez uczestników
  • III miała ćwiczyć, aby zadbać o swoje zdrowie

Nie jest zaskoczeniem, że najchętniej ćwiczyli ochotnicy z I grupy. Jednak kiedy naukowcy pozbawili nagrody uczestników z I i II grupy i ponownie kazali wszystkim ćwiczyć przez 6 miesięcy, okazało się, że najwytrwalsi byli ci, którzy dostrzegali korzyści zdrowotne3.

Monitory aktywności fizycznej w służbie zdrowiu

Aby uniknąć przedwczesnej śmierci, powinniśmy ćwiczyć 150 minut tygodniowo (np. 5 razy w tygodniu po 30 minut). Czy jednak rzeczywiście przekłada się to na korzyści zdrowotne? Eksperci z Uniwersytetu Karoliny Północnej postanowili to sprawdzić.

W tym celu zaprosili do badania 3 809 mężczyzn i kobiety w średnim wieku i nakazali im ćwiczyć, część z nich wyposażając w monitory aktywności fizycznej. Następnie po upływie 10 lat przejrzeli rejestry zgonów szukając w nich danych uczestników badania.

Badacze odkryli w ten sposób, że ochotnicy, którzy ćwiczyli 150 minut tygodniowo, wykazywali o 35% niższe ryzyko przedwczesnej śmierci z jakiegokolwiek powodu niż uczestnicy niestosujący się do zaleceń zdrowotnych4.

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store