Dzieci, cukier i otyłość

Dodano: 13 sierpień 2017

Otyłość dzieci stanowi coraz większy problem. Na szczęście wystarczą niewielkie zmiany, aby przyczynić się do poprawy stanu zdrowia pociechy.

Ograniczenie cukru w diecie otyłych dzieci przynosi wymierne korzyści dla serca - i to już po 9 dniach!

Takie wyniki badań ogłosili naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego (kampus w San Franciso) i Touro University California po przestudiowaniu wpływu diety na stan zdrowia 37 dzieci w wieku 9-18 lat. Wszyscy uczestnicy badania byli otyli, co zwiększało u nich ryzyko chorób serca i cukrzycy typu 2.

Dzieciom podawano w posiłkach tyle samo tłuszczów, białka, węglowodanów i kalorii, ile spożywały zwykle w domu, z tym, że produkty bogate w cukier, takie jak ciasto i słodkie jogurty, zamieniono na pizze i bułki. Ta drobna zmiana wystarczyła, aby podaż cukru w diecie dzieci spadła z 28% do 10% całego dziennego przyjęcia kalorii. Zmniejszyły się również proporcje dotyczące fruktozy (z 12% na 4%).

Po 9 dniach eksperci odnotowali u dzieci spadek poziomu trójglicerydów (o 33%) i obniżenie powiązanego z nimi białka apoC-III (o 49%). Ponadto nastąpiła redukcja tzw. złego cholesterolu, czyli LDL.

- Kalorie z cukru nie zachowują się tak jak inne kalorie - twierdzi dr Robert Lustig, który uczestniczył w badaniach. - Udało nam się osiągnąć olbrzymią poprawę czynników ryzyka chorób serca bez wprowadzania znaczących zmian w podaży węglowodanów, tłuszczów, czy białka1,2.

Bibliografia

  1. Atherosclerosis. 2016 Oct;253:171-177. doi: 10.1016/j.atherosclerosis.2016.06.048
  2. New York Times, July, 27, 2016
  3. http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(16)30361-4/abstract

Również to, o której godzinie dziecko idzie spać, ma znaczenie dla jego zdrowia. Zarządzenie snu około godziny 20.00 sprawia, że przedszkolak jest mniej narażony na problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi niż jego aktywny jeszcze po godzinie 21.00 rówieśnik.

Badanie w ramach wieloletnich Studiów nad Opieką nad Dziećmi i Rozwojem Młodzieży zleconych przez amerykański NIH (rządowa organizacja ds. zdrowia publicznego) przeprowadzono na grupie ok. 1 000 dzieci urodzonych w 1991 r. kiedy uczestnicy mieli 4 lata, eksperci odnotowali ich zwyczaje związane z trybem dnia i nocy. Następnie ten sam zespół przeprowadził bilans dzieci, kiedy ukończyły 15 lat.

Problem otyłości dotyczył:

  • 10% nastolatków, którzy w wieku przedszkolnym chodzili spać o godz. 20.00
  • 16% uczestników, którzy jako przedszkolaki chodzili spać między godz. 20.00 a 21.00
  • 23% nastolatków, którzy w wieku 4 lat byli aktywni jeszcze po godzinie 21.003

Badanie udowadnia, że pora, której dziecko idzie spać, ma wpływ na jego metabolizm. Na szczęście nawyki dotyczące godzin aktywności i odpoczynku można korygować, zapobiegając tym samym otyłości dziecka.

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store