Komórki macierzyste wcześniaków uratują nerki

Dodano: 14 sierpień 2017

Mocz dzieci urodzonych przed terminem to potencjalne źródło komórek macierzystych, które lekarze będą mogli wykorzystać w wielu różnych terapiach.

Komórki macierzyste, które znajdują się w organizmie każdego człowieka, dzięki zdolności różnicowania się uczestniczą w wielu procesach, m.in. powstawaniu krwi. Najwięcej ich występuje w płodach - dzieląc się i przekształcając dają początek tkankom i organom. Dlatego też komórki macierzyste embrionów są bardzo pożądane w terapii różnych schorzeń. Jednocześnie trudno pobrać je bez uszkadzania płodu.

Rozwiązaniem może okazać się pozyskiwanie komórek macierzystych z moczu wcześniaków. Takie noworodki wciąż mają ich więcej niż dzieci urodzone w terminie (nerki wykształcają się aż do momentu terminowych narodzin), a sposób pobrania materiału nie stanowi żadnego zagrożenia dla dawcy.

Bibliografia

  1. J Am Soc Nephrol. 2016 Sep;27(9):2762-70. doi: 10.1681/ASN.2015060664
  2. https://nieuws.kuleuven.be/en/content/2016/urine-of-premature-babies-may-help-treat-kidney-disease
  3. Jessia Hamzelou, Urine from premature babies peps up kidneys, New Scientist, 12 March 2016
  4. JASN March 3, 2016, doi: 10.1681/ASN.2015060664 (http://jasn.asnjournals.org/content/early/2016/03/03/ASN.2015060664.abstract)

Zespół Eleny Levtchenko z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) osiągnął już pierwszy sukces na tym polu. Eksperci pobrali mocz od dzieci urodzonych między 31. a 36. tygodniem ciąży. Następnie pozyskali z niego komórki macierzyste, które poprzez zanurzanie w różnych substancjach zmusili do przekształcenia w różne typy komórek nerek1,2.

- Wyglądają i zachowują się tak jak komórki nerek powinny - mówi Levtchenko.

Ponadto komórki macierzyste wcześniaków wykazują działanie ochronne wobec innych komórek. Levtchenko razem z kolegami w warunkach laboratoryjnych wystawiła komórki nerek dorosłego człowieka na kontakt z silnym lekiem na raka - wszystkie komórki umarły. Kiedy natomiast powtórzono eksperyment, ale dodano jeszcze pobrane z moczu wcześniaków komórki macierzyste, wielu komórkom nerek udało się zregenerować i przeżyć3,4.

Obecnie zespół dr Levtchenko pracuje nad wykorzystaniem komórek macierzystych wcześniaków do regeneracji organów dorosłych pacjentów3.

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store