Nocne marki nie cieszą się dobrym zdrowiem

Dodano: 19 sierpień 2017

Wczesne udawanie się na spoczynek i wstawanie rano pozytywnie wpływają na kondycję organizmu.

Południowokoreańscy badacze zaprosili do eksperymentu 1 620 mężczyzn i kobiet w wieku 47-59 lat. Przygotowali dla nich ankietę dotyczącą nawyków związanych ze snem, która pozwoliła ustalić, czy ochotnicy są nocnymi markami, czy też rannymi ptaszkami.

Spośród ankietowanych 480 zadeklarowało, że regularnie wcześnie wstaje, a 95 przyznało się do aktywności w godzinach nocnych; 1 045 osób nie kwalifikowało się do żadnej z grup.

Naukowcy przeszli do drugiego etapu badania. Sprawdzili u ochotników reakcję na glukozę, przeanalizowali procentowy stosunek tkanki mięśniowej i tłuszczowej oraz zmierzyli ich obwód w pasie.

Stan zdrowia uczestników przedstawiał się następująco:

  • ochotnicy aktywni nocą wykazywali większe ryzyko zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2 i zaniku tkanki mięśniowej niż wstający wcześnie
  • w grupie ryzyka cukrzycy i zaniku mięśni znajdowało się więcej mężczyzn, kobiety natomiast przeważały w grupie ryzyka zespołu metabolicznego

Badanie nie podpowiada jednak, o której godzinie należy udać się na spoczynek, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Źródło: https://doi.org/10.1210/jc.2014-3754

Zobacz też:

Zobacz także

Gruźlica atakuje!

Gruźlica atakuje!

Zza wschodniej granicy dochodzą niepokojące wiadomości. Media donoszą o 600 tys. nowych chorych na gruźlicę. Czy to znaczy, że mamy do czynienia z epidemią na Ukrainie? Nie, ale jesteśmy zagrożeni suchotami, bo szczepionki na tuberkulozę nie chronią przez całe życie...

8 powodów, żeby sięgnąć po miód
Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store