Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Dodano: 21 wrzesień 2017

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

Zdaniem naukowców z Harvard T. H. Chan School of Public Health spożywanie niskotłuszczowego mleka co najmniej 3 razy dziennie podnosi ryzyko rozwoju choroby Parkinsona o 34%. Z drugiej strony nie wykazano, aby tłuste mleko i jego przetwory zwiększały ryzyko rozwoju choroby.

Badacze przeanalizowali zbierane przez 25 lat dane dotyczące zwyczajów żywieniowych i stanu zdrowia 80 736 kobiet i 48 610 mężczyzn. U 10 36 uczestników analizy rozwinęła się choroba Parkinsona.

Autorzy pracy nie twierdzą, że spożywanie mleka niskotłuszczowego zawsze prowadzi do zachorowania na parkinsona, ale że może być "czynnikiem modyfikującym ryzyko" - innymi słowy: wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Na szczęście ryzyko wciąż jest niskie. Na 5 830 uczestników, którzy spożywali niskotłuszczowe mleko co najmniej 3 razy dziennie, na parkinsona zachorowało 60, co stanowi 1% wszystkich badanych. Natomiast spośród łącznej liczby 77 864 mężczyzn i kobiet, którzy sięgali po niskotłuszczowe mleko rzadziej niż 1 raz dziennie, jedynie 483 osoby zapadły na chorobę Parkinsona (0,6%).

 

Źródło: Neurology. 2017 Jul 4;89(1):46-52. doi: 10.1212/WNL.0000000000004057.

Zobacz też:

Zobacz także

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Już 1 e-papieros przyczynia się do choroby serca

Kolejny dowód na to, że elektroniczne papierosy wcale nie są "zdrowszą alternatywą" dla tradycyjnych papierosów tytoniowych.