Mleko niskotłuszczowe a choroba Parkinsona

Dodano: 21 wrzesień 2017

Oto kolejny cios dla przemysłu niskotłuszczowego: picie kawy czy herbaty z mlekiem odtłuszczonym lub o niskiej zawartości tłuszczu może zwiększać ryzyko zachorowania na parkinsona.

Zdaniem naukowców z Harvard T. H. Chan School of Public Health spożywanie niskotłuszczowego mleka co najmniej 3 razy dziennie podnosi ryzyko rozwoju choroby Parkinsona o 34%. Z drugiej strony nie wykazano, aby tłuste mleko i jego przetwory zwiększały ryzyko rozwoju choroby.

Badacze przeanalizowali zbierane przez 25 lat dane dotyczące zwyczajów żywieniowych i stanu zdrowia 80 736 kobiet i 48 610 mężczyzn. U 10 36 uczestników analizy rozwinęła się choroba Parkinsona.

Autorzy pracy nie twierdzą, że spożywanie mleka niskotłuszczowego zawsze prowadzi do zachorowania na parkinsona, ale że może być "czynnikiem modyfikującym ryzyko" - innymi słowy: wpływa na prawdopodobieństwo wystąpienia choroby.

Na szczęście ryzyko wciąż jest niskie. Na 5 830 uczestników, którzy spożywali niskotłuszczowe mleko co najmniej 3 razy dziennie, na parkinsona zachorowało 60, co stanowi 1% wszystkich badanych. Natomiast spośród łącznej liczby 77 864 mężczyzn i kobiet, którzy sięgali po niskotłuszczowe mleko rzadziej niż 1 raz dziennie, jedynie 483 osoby zapadły na chorobę Parkinsona (0,6%).

 

Źródło: Neurology. 2017 Jul 4;89(1):46-52. doi: 10.1212/WNL.0000000000004057.

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store