Laserowa korekcja - najnowsze metody, fakty i mity

Dodano: 29 wrzesień 2017

 

Wokół zabiegów laserowej korekcji wad wzroku narosło wiele mitów. Poznaj fakty o najnowszych metodach, dzięki którym można bezpiecznie i szybko skorygować wady takie jak krótkowzroczność czy astygmatyzm. W Polsce dostępny jest innowacyjny zabieg mikrosoczewkowej korekcji Lentivu. Jego niewątpliwą zaletą jest minimalna inwazyjność - już następnego dnia po zabiegu można bez obaw wrócić do zwykłych zajęć.

 

Na świecie ponad 1 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności

Tylko połowa z nich stara się leczyć tę wadę. Krótkowzroczność może być dziedziczona albo spowodowana czynnikami środowiskowymi. Ta druga przyczyna dotyczy z reguły osób starszych, które za bardzo "przeciążyły" oczy czytaniem, pisaniem czy pracą na komputerze. O krótkowzroczności mówimy wtedy, kiedy obraz nie powstaje na siatkówce, a przed nią.

Za to prawie każdy z nas cierpi na astygmatyzm, inaczej niezborność - szacuje się, że jest to aż 98% przypadków wady oczu. Objawia się ona niewyraźnym, zamglonym obrazem w różnych osiach widzenia. Za tę wadę odpowiada nieregularny kształt rogówki, która w astygmatyzmie nie jest wycinkiem kuli, lecz przypomina wycinek piłki do rugby.

Właściwa diagnoza ma podstawowe znaczenie w leczeniu wad wzroku. Czy na pewno wiesz, jaką masz wadę wzroku? Możesz to sprawdzić, zapisując się na bezpłatne badania w klinikach okulistycznych Optegra w całej Polsce. Kliknij tutaj.

Lentivu, czyli nowoczesna metoda korekcji wad wzroku

Większość okularników prędzej czy później ma dość noszenia okularów albo soczewek kontaktowych. Przeszkadzają im w codziennym życiu, nie pozwalają uprawiać sportów, ograniczają. Szczególnie w przypadku stosowania soczewek kontaktowych często dochodzi do bardzo nieprzyjemnych podrażnień oka, które mogą powodować nawet stany zapalne.

To właśnie dla takich osób doskonałym rozwiązaniem jest mikrosoczewkowa korekcja wzroku - nowoczesna i w pełni bezpieczna metoda Lentivu, która jest dostępna w wielu krajach Europy, w tym także w Polsce. Korekcja wzroku metodą Lentivu pozwala uwolnić się od noszenia okularów i soczewek. Co ją wyróżnia? Jest minimalnie inwazyjna, zabieg trwa bardzo krótko, a powrót do zwykłych aktywności jest możliwy już następnego dnia.

Zapraszamy na bezpłatne konsultacje w klinikach Optegra w całej Polsce.

Jeden, bardzo krótki zabieg i okulary nie są potrzebne

Zabieg metodą Lentivu trwa zaledwie 24 sekundy w jednym oku i jest całkowicie bezbolesny. Może być przeprowadzony u osób z takimi wadami jak krótkowzroczność od -0,75 dioptrii do -10 dioptrii oraz astygmatyzm do 5,0 dioptrii. Pacjent musi mieć ukończone 21 lat i ustabilizowaną wadę wzroku. Przeciwwskazaniem do wykonania mikrosoczewkowej korekcji wzroku jest zaćma, jaskra, zespół suchego oka, skłonność do zapalnych schorzeń oczu, alergia.

Zabiegowi nie mogą zostać poddane kobiety w ciąży lub w trakcie karmienia, osoby z rozrusznikiem serca, czy cierpiące na choroby autoimmunologiczne lub z nieustabilizowaną gospodarką hormonalną.

O tym, czy u danego pacjenta można skorygować wadę i w jakim zakresie, decyduje lekarz okulista po szczegółowym wywiadzie i szeregu specjalistycznych badań okulistycznych.

Większość pacjentów, którzy kwalifikują się do zabiegu, odzyskuje ostre widzenie. Pobyt w klinice w dniu zabiegu trwa około 2 godzin. Większość tego czasu zabiera przygotowanie pacjenta. W trakcie wykonywania zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, dzięki zaaplikowanym kroplom znieczulającym, jest przytomny i ma stały kontakt z lekarzem.

Niewątpliwą zaletą metody Lentivu jest to, że nie używa się tu skalpela, czyli zabieg jest bezinwazyjny. Ingerencja w powierzchnię rogówki jest ograniczona do minimum. To powoduje, że już kolejnego dnia osoba, u której przeprowadzono korekcję wzroku metodą Lentivu może wrócić do pracy, jeździć samochodem, uprawiać sport oraz czytać. I co bardzo ważne, może robić to, na co dotychczas nie pozwalało noszenie okularów lub soczewek kontaktowych.

Fakty i mity

Operacje oczu ciągle budzą poważne obawy i to powstrzymuje wiele osób z podjęciem decyzji w tej kwestii. Niektórzy boją się, że zabieg wiąże się z ryzykiem, będzie bolesny oraz uciążliwy pod względem rekonwalescencji, że będą musieli przebywać długie tygodnie na zwolnieniu lekarskim. W przypadku Lentivu prawda jest zupełnie odwrotna:

  • Mikrosoczewkowa korekcja wzroku w możliwie najmniejszym stopniu komplikuje codzienne życie pacjenta. Metoda pozwala na jeszcze szybszy powrót do codziennych czynności, sportu i hobby niż tradycyjna korekcja laserowa.
  • Pobyt w sali zabiegowej trwa jedynie kilka minut, a sam zabieg jest całkowicie bezbolesny - oczy są znieczulane kroplami. Po zabiegu zaledwie przez dwie, trzy godziny utrzymuje się niewielkie podrażnienie oczu.
  • Ostrość widzenia po wykonaniu mikrosoczewkowej korekcji wzroku poprawia się bardzo szybko. Najczęściej już następnego dnia po zabiegu można wrócić do pracy, prowadzić samochód, uprawiać sport.

Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o zabiegach laserowej korekcji wad wzroku, kliknij tu>>.

Artykuł powstał przy współpracy z kliniką Optegra

Zobacz też:

Zobacz także

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają

Opioidy, które nie uzależniają? Być może już niedługo będzie to możliwe - naukowcy coraz lepiej rozumieją, jak takie substancje oddziałują na mózg.

Lek, który złagodzi miesiączkę

Lek, który złagodzi miesiączkę

Wiele kobiet cierpi z powodu silnych krwawień podczas menstruacji. Naukowcom udało się opracować nową metodę łagodzenia objawów.

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Neuronica - profesjonalna pielęgnacja wiotkiej skóry twarzy i ciała

Widoczny i odczuwalny efekt zabiegu botoksowego oraz liftingującego leży u podstaw skuteczności produktów z linii Neuronica Matrixyl Line. Osiągniemy go dzięki zastosowaniu unikalnych składników aktywnych takich jak: Matrixyl Synthe'6, Calmosensine oraz Pepha®-Tight. Stanowią one kompozycję opartą o wieloletnie badania nad charakterem przemian zachodzących w skórze na poziomie molekularnym. Neuronica to preparaty o charakterze specjalistycznej kuracji, które pozwalają na uzyskanie efektów porównywalnych z tymi jakie osiągamy podczas zabiegów medycyny estetycznej.

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Ten lek zwiększa ryzyko śmierci

Benzodiazepiny mogą przyczyniać się do wyższej śmiertelności wśród osób starszych.

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Masz psa? Będziesz dłużej żył

Właściciele psów żyją dłużej i są mniej narażeni na atak serca. Najwięcej korzyści przynoszą rasy myśliwskie.

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Witamina D chroni przed stanami zapalnymi?

Powstająca w wyniku ekspozycji na słońce witamina D zmniejsza ryzyko zachorowania na reumatoidalne zapalenie stawów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store