Zadbaj o organizm jesienią. 4 kroki do zdrowych stawów

Dodano: 9 październik 2017

Jesienią dolegliwości stawów nasilają się. Na szczęście wystarczy przestrzegać kilku zasad, aby móc cieszyć się ruchem bez bólu również w chłodniejsze dni.

Uporczywe dolegliwości stawów można już zaliczyć do epidemii XXI wieku. Jesienią i zimą odczuwamy je najbardziej: niska temperatura, zmiany ciśnienia oraz zmniejszona aktywność fizyczna nie wpływają korzystnie na organizm, a jeżeli dodamy do tego jeszcze niezdrową dietę, to możemy być pewni, że przyjdzie nam się mierzyć z bólem stawów. Na szczęście odpowiednie nawyki mogą zwiększyć wytrzymałość naszych stawów i zapobiec wielu dolegliwościom bólowym. Są skutecznie zarówno jako profilaktyka, jak i terapia wspomagająca regenerację zdiagnozowanych schorzeń stawów.

Poznaj przyczynę bólu stawów

Aby działać skutecznie, w pierwszej kolejności trzeba poznać przyczynę dolegliwości. Bardzo często sięgamy po wiele środków, które działają doraźnie łagodząc jedynie objawy. Prawdziwa przyczyna problemu pozostaje jednak nadal nieznana, a my liczymy na to, że "jakoś sobie damy z tym radę".

Źródła bólu bywają różne. Czasami dolegliwości stawów są rezultatem rozpoczynającej się choroby zwyrodnieniowej, czasami to zwykłe przeciążenie. Również charakter wykonywanej pracy może negatywnie wpływać na stawy. Zdarza się, że przez długi czas problemy ze stawami mogą nie dawać o sobie znać.

Przyczyną większości chorób stawów oraz schorzeń reumatycznych są uszkodzenia chrząstki stawowej. Tkanka chrząstki ma miękką strukturę i chroni powierzchnię główki kości przed tarciem i ścieraniem, a także amortyzuje ruch.

4 kroki do zdrowych stawów

1. Ruch przede wszystkim

Decydując się na aktywność fizyczną powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości i skupić się na płynnych ruchach w odciążeniu. Doskonałym wyborem dla poprawy kondycji stawów będą:

  • aqua aerobik
  • rower
  • joga
  • pilates
  • nordic walking
  • długie spacery

Niezależnie od tego, na jaki sport się zdecydujemy, pamiętajmy o rozgrzewce, która nie obciąży stawów. Dzięki niej nasze ciało uzyska odpowiednią temperaturę i elastyczność, co pozwoli uniknąć ewentualnych kontuzji.

Fot. Archiwum

 

UWAGA! Osoby cierpiące na przewlekłe dolegliwości stawów powinny skonsultować zakres wykonywanych ćwiczeń z lekarzem. Niewłaściwy dobór aktywności fizycznej może bardzo niekorzystnie wpłynąć na stan pacjenta pogłębiając dolegliwość.

2. Odpowiednia waga ciała

Współczesny tryb życia bardzo często wiąże się nieregularnym spożywaniem ubogich w wartości odżywcze posiłków, co prowadzi do wyniszczenia organizmu oraz problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi.
Badania chorych, u których zdiagnozowano dolegliwości stawów wskazują na wyraźną zależność pomiędzy masą ciała a kondycją stawów. Otyłość to jeden z ważniejszych czynników ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych, biodrowych, a nawet stawów rąk. Właściwa waga ciała powoduje, że kości nie są nadmiernie obciążone. Z drugiej strony zachowanie właściwej wagi ułatwia wykonywanie systematycznej aktywności fizycznej, bardzo ważnej dla dobrej kondycji stawów.

3. Zdrowa dieta

Coraz chłodniejsze dni sprawiają, że chętniej sięgamy po dania wysokokaloryczne, które jednak mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najlepiej skierować się ku produktom rozgrzewającym, które pomogą nam utrzymać odpowiednią masę ciała i temperaturę.

Dobrym pomysłem będzie napój imbirowy, przygotowywany ze świeżo startego korzenia imbiru, miodu i cytryny lub limonki. Imbir charakteryzuje się właściwościami rozgrzewającymi i bakteriobójczymi. Regularnie stosowany pomaga rozgrzać zziębnięte ciało oraz złagodzić bóle stawów. Również zwykła herbata z dodatkiem miodu rozgrzeje organizm.

Nie każdy jednak może korzystać z dobroczynnych właściwości miodu. Zwłaszcza cukrzycy, osoby z nadwagą oraz insulinoopornością powinny się go wystrzegać oraz zwracać szczególną uwagę na ilość cukru w spożywanych pokarmach.

Dieta dla stawów powinna być bogata w produkty zbożowe, witaminę D,C i K oraz białko - w tym kolagen, który decyduje o elastyczności i wytrzymałości stawów. Pamiętajmy o wyborze tych produktów białkowych, które nie spowodują dużego przyrostu wagi.

4. Odpowiednia suplementacja

Czy istnieje skuteczna metoda regeneracji stawów? Zdecydowanie tak. Jest nią właściwa suplementacja diety. Odczuwalne efekty może dać włączenie do diety preparatu, który zawiera wszystkie niezbędne składniki potrzebne do odbudowy chrząstki i płynu maziowego stawu.

Jak wybrać odpowiedni preparat na stawy spośród dziesiątek dostępnych na rynku produktów? Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na skład preparatu. Aby zregenerować stawy, należy dostarczyć organizmowi nie tylko wszystkie niezbędne składniki, ale też w odpowiednich proporcjach.

Kwas hialuronowy uzupełnia ubytki mazi stawowej oraz poprawia ruchomość stawów. Z kolei siarczan chondroityny wpływa na większą elastyczność tkanki oraz wspiera regenerację chrząstki.
Hyalutidin HC Aktiv® zawiera optymalne połączenie tych dwóch składników, dzięki czemu preparat niezwykle skutecznie wpływa na regenerację i wzmocnienie stawów. Płynna forma Hyalutidin HC Aktiv® ułatwia jego zażywanie, dzięki czemu zapomnimy o dolegliwościach związanych z bolącymi stawami i będziemy mogli cieszyć się aktywnym życiem. Tylko dobrze odżywione stawy mogą prawidłowo funkcjonować.

Publikowane treści artykułu mają charakter informacyjno-edukacyjny. Zastosowanie porad zamieszczonych w artykule powinno zostać poprzedzone wcześniejszą konsultacją z lekarzem lub farmaceutą.

Hyalutidin

Zobacz też:

Zobacz także

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Reumatyzm w Polsce - najnowsze wyniki badań

Jak wygląda sytuacja osób cierpiących na dolegliwości reumatyczne w Polsce?, Czy pacjenci są zadowoleni z czasu oczekiwania na diagnozę oraz dostępu do specjalistycznych usług medycznych? Prezentujemy wyniki badania ankietowego.

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Choroba Fabry'ego. Ping-pong z Ministerstwem Zdrowia

Osoby z chorobą Fabry'ego znajdują się w grupie szczęśliwców: jako nieliczne spośród cierpiących na choroby rzadkie mogą uzyskać skuteczną pomoc. Lekarstwo pozwalające im w pełni cieszyć się życiem jest refundowane w kilkudziesięciu europejskich krajach. Ale nie w Polsce.

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Graj w zielone - zmniejszysz ryzyko demencji

Dieta bogata w zielone warzywa liściaste, jajka i awokado oraz picie zielonej herbaty zwiększają prawdopodobieństwo zachowania jasnego umysłu aż do późnej starości.

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

Zespół przewlekłego zmęczenia (CFS) w kontekście mitochondriopatii

CFS (chronic fatigue syndrome) to bardzo ciężka choroba, u podłoża której leży zaburzenie w funkcjonowaniu mitochondriów. Prawidłowa diagnoza tej choroby nie jest prosta ze względu na obecność wielu zaburzeń biochemicznych i szeregu różnorodnych objawów. Charakteryzuje ją niejednolity przebieg, ale z pewnością można stwierdzić jednoznaczną przyczynę - obniżony poziom energii komórkowej wynikający z zaburzonej pracy mitochondriów1.

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Mózg lubi, kiedy spokojnie przeżuwamy każdy kęs

Od dzieciństwa słyszymy, aby uważnie przeżuwać jedzenie - unikniemy w ten sposób zakrztuszenia. Okazuje się, że i nasz mózg korzysta, kiedy stosujemy się do tej rady.

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Problemy ze snem? Znajdź powód, aby wstawać

Nowe badania sugerują, że osoby, które mają problemy ze snem, powinny znaleźć życiowy cel ułatwiający im poranne wstawanie.