11 lat - o tyle możesz skrócić lub przedłużyć swoje życie

Dodano: 29 listopad 2017

To, jakich wyborów dokonujemy, jakich nawyków przestrzegamy oraz w jakim środowisku przebywamy, wpływa na długość naszego życia.

Jak przedłużyć życie o 11 lat?

Naukowcy obliczyli, że osoby niepalące, utrzymujące prawidłową masę ciała i spożywające alkohol z umiarem, mogą żyć nawet 11 lat dłużej. Wystarczy przestrzegać tych 3 reguł, aby móc cieszyć się nawet tak długim życiem jak Japończycy, którzy są uznawani za najdłużej żyjącą nację.

Analizując nawyki ok. 14 tys. Amerykanów badacze z Instytutu Maksa Plancka (Niemcy) odkryli, że:

  • osoby o prawidłowej wadze żyją 4-5 lat dłużej niż osoby otyłe
  • osoby spożywające alkohol w umiarkowanych ilościach żyją 7 lat dłużej niż osoby pijące nadmiernie

Najdłużej będą żyć niepalący, szczupli mężczyźni, którzy nie nadużywają alkoholu - w porównaniu z otyłymi, pijącymi palaczami będą żyć o 11 lat dłużej. W przypadku kobiet korzyści mogą być jeszcze większe: aż 12 lat!

Na potrzeby badania przyjęto, że otyłość oznacza BMI powyżej 30, umiarkowane spożywanie alkoholu to maksymalnie 14 kieliszków tygodniowo, a osoby niepalące to takie, które wypaliły w ciągu całego dotychczasowego życia mniej niż 100 papierosów.

Bibliografia

  1. Health Affairs, July 2017; doi: 10.1377/hlthaff.2016.1569
  2. Ecol Indic, 2017; 79: 11-8
  3. N Engl J Med, 2017; 376: 2513-22

Chociaż uważa się, że na długość i jakość naszego życia ma wpływ przede wszystkim rozwój medycyny, zdrowy styl życia - który przecież nic nie kosztuje - jest równie ważny1.

Jak skrócić życie o 11 lat?

Podejrzewano co prawda, że wdychanie gazów emitowanych przez fabryki może przyczyniać się do przedwczesnej śmierci, zakładano jednak, że różnica wynosi zaledwie ok. 2 lat. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Aarhus (Dania) po przeanalizowaniu "tablic życia" 100 tys. ochotników w badaniu kohortowym odkryli, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza skraca oczekiwaną długość życia nawet o 11 lat!2

Ich wnioski potwierdzili eksperci z Harvard T. H. Chan School of Public Health, którzy dodatkowo odkryli, że również ozon przyczynia się do przedwczesnej śmierci.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby o niskim statusie społecznym, z uwagi na to, że często zamieszkują tereny niedaleko fabryk.

Amerykańscy badacze są przekonani, że już zmniejszenie zanieczyszczenia o 1 µg/m2 może ocalić życie ok. 12 tys. osób rocznie. Obniżenie poziomu ozonu odpowiednio przyczyniłoby się do wydłużenia życia rocznie ok. 1900 osób3.

Zobacz także

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Dieta śródziemnomorska nie chroni Twojego serca

Powszechnie stosowane diety i suplementy przynoszą mniej korzyści niż dotychczas sądzono. Badania opublikowane w Annals of Internal Medicine przedstawiają analizę 24 suplementów i różnych diet zastosowanych w 277 badaniach.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store