Nitkowanie zębów - czy faktycznie jest konieczne?

Dodano: 1 luty 2018

Dentyści zalecają czyszczenie zębów nicią. Ma to nas uchronić przed paradontozą, próchnicą i płytką nazębną. Okazuje się jednak, że brakuje wiarygodnych badań potwierdzających tę tezę.

Nitkowanie zębów to ważny element higieny jamy ustnej - przekonują lekarze i powołują się na badania, w których wykazano, że czynność ta zmniejsza ryzyko zagnieżdżenia się bakterii.

Ale badania te nie są miarodajne. W jednym poproszono 25 uczestników o jednorazowe nitkowanie zębów, inne trwało zaledwie 2 tygodnie. Jednak zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (American Dental Association, ADA) i Amerykańskiej Akademii Periodontologii (American Academy of Periodontology, AAP) nie oznacza to, że powinniśmy zaniechać nitkowania zębów. Według nich pomijanie nitkowania jest jak niedopilnowanie położenia pełnej elewacji - z czasem niezabezpieczone ściany budynku zawalą się.

Niemałą rolę w tym zamieszaniu mogą odgrywać producenci nici dentystycznych. Szacuje się, że światowy rynek tych produktów przynosi 2 mld dolarów dochodu rocznie. Nic więc dziwnego, że koncerny chętnie powołują się na badania nad skutecznością nici - które nawiasem mówiąc same niekiedy sponsorują, a nawet nadzorują.

A zatem, czy nitkowanie zębów faktycznie jest konieczne?

- Należy skupić się na tym, co podstawowe - mówi Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego. - Nitkowanie zębów nie jest podstawowym elementem profilaktyki.

Czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nitki może wywoływać obrzęk i krwawienie dziąseł, a nawet uszkadzać zęby. Według Wayne'a Aldredge'a z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika to jednak ze stosowania nieprawidłowej techniki.

Tim Iafolla z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) uważa, że jeśli nowe wyniki badań wskazałyby na nieskuteczność nitkowania zębów, to należałoby odejść od tej metody. Zaraz jednak dodaje:

- Nici dentystyczne nie są drogie, a ryzyko problemów jest małe. Wiemy, że nitkowanie może mimo wszystko wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi, dlatego zalecamy je pacjentom.

Źródło: goo.gl/dyRHUn

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store