Nitkowanie zębów - czy faktycznie jest konieczne?

Dodano: 1 luty 2018

Dentyści zalecają czyszczenie zębów nicią. Ma to nas uchronić przed paradontozą, próchnicą i płytką nazębną. Okazuje się jednak, że brakuje wiarygodnych badań potwierdzających tę tezę.

Nitkowanie zębów to ważny element higieny jamy ustnej - przekonują lekarze i powołują się na badania, w których wykazano, że czynność ta zmniejsza ryzyko zagnieżdżenia się bakterii.

Ale badania te nie są miarodajne. W jednym poproszono 25 uczestników o jednorazowe nitkowanie zębów, inne trwało zaledwie 2 tygodnie. Jednak zdaniem ekspertów z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego (American Dental Association, ADA) i Amerykańskiej Akademii Periodontologii (American Academy of Periodontology, AAP) nie oznacza to, że powinniśmy zaniechać nitkowania zębów. Według nich pomijanie nitkowania jest jak niedopilnowanie położenia pełnej elewacji - z czasem niezabezpieczone ściany budynku zawalą się.

Niemałą rolę w tym zamieszaniu mogą odgrywać producenci nici dentystycznych. Szacuje się, że światowy rynek tych produktów przynosi 2 mld dolarów dochodu rocznie. Nic więc dziwnego, że koncerny chętnie powołują się na badania nad skutecznością nici - które nawiasem mówiąc same niekiedy sponsorują, a nawet nadzorują.

A zatem, czy nitkowanie zębów faktycznie jest konieczne?

- Należy skupić się na tym, co podstawowe - mówi Damien Walmsley z Brytyjskiego Towarzystwa Stomatologicznego. - Nitkowanie zębów nie jest podstawowym elementem profilaktyki.

Czyszczenie przestrzeni między zębami za pomocą nitki może wywoływać obrzęk i krwawienie dziąseł, a nawet uszkadzać zęby. Według Wayne'a Aldredge'a z Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego wynika to jednak ze stosowania nieprawidłowej techniki.

Tim Iafolla z amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health, NIH) uważa, że jeśli nowe wyniki badań wskazałyby na nieskuteczność nitkowania zębów, to należałoby odejść od tej metody. Zaraz jednak dodaje:

- Nici dentystyczne nie są drogie, a ryzyko problemów jest małe. Wiemy, że nitkowanie może mimo wszystko wiązać się z pewnymi korzyściami zdrowotnymi, dlatego zalecamy je pacjentom.

Źródło: goo.gl/dyRHUn

Zobacz także

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Orzechy włoskie obniżają ciśnienie krwi

Jeśli masz nadciśnienie, jedz orzechy włoskie. Są bogate w związki, które mogą obniżyć ciśnienie krwi i zmniejszyć ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Zioło silne jak antybiotyk

Zioło silne jak antybiotyk

Popularna w Indiach roślina może okazać się naturalną i bezpieczną alternatywą dla leków przeciwbakteryjnych.

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Frytki osłabiają działanie szczepionek

Badacze odkryli, że na i tak wątpliwą skuteczność szczepionek przeciwko grypie dodatkowo negatywnie może wpływać nasza dieta.

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

GcMAF - lek, który w kilka dni może wyleczyć raka

Rzekome samobójstwo i wyrok więzienia dla producenta zszargały opinię nowego lekarstwa-cudu, które według jego zwolenników jest w stanie w kilka dni wyleczyć raka.

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Choroba Fabry’ego - pełna refundacja leków dla wszystkich!

Od 1 września na liście leków refundowanych pojawi się enzymatyczna terapia zastępcza dla pacjentów z chorobą Fabry’ego.

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Trening na czczo - czy pomaga schudnąć?

Decyzja o tym czy zjemy śniadanie przed porannymi ćwiczeniami może wpłynąć na nasze wybory żywieniowe przez resztę dnia.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store