Witamina C pomoże oczom

Dodano: 4 luty 2018

Unikasz jedzenia owoców i warzyw? Na starość możesz zachorować na zaćmę!

Z wiekiem nasz wzrok się pogarsza, a przyczyną może być zaćma. O zachorowaniu często decydują czynniki genetyczne, jednak zdaniem naukowców większą rolę odgrywa dieta.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili ankietę na temat nawyków żywieniowych wśród 2054 bliźniaczek w wieku powyżej 60 lat (kobiety częściej chorują na zaćmę), przebadali też ich wzrok. Niektóre ochotniczki 2 razy dziennie jadły porcję warzyw i owoców będących źródłem witaminy C.

Po 10 latach eksperci nakazali powtórzyć badanie niektórym ochotniczkom. Okazało się, że panie, których dieta obfitowała w produkty bogate w witaminę C miały aż o 33% mniejsze szanse utraty wzroku.

Badacze nie bez powodu skupili się na bliźniaczkach. Chcieli sprawdzić, czy w przypadku ryzyka rozwoju zaćmy ważniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne czy dieta. Na podstawie danych zgromadzonych podczas eksperymentu orzekli, że za degenerację oczu w 35% odpowiadają geny, a w 65% nawyki żywieniowe.

 

Źródło: Presented in part at the Association for Research in Vision and Ophthalmology Meeting, May 6–10, 2012, Fort Lauderdale, Florida., https://doi.org/10.1016/j.ophtha.2016.01.036

Zobacz także

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Marihuana powstrzymuje raka jelita grubego

Medyczna marihuana nie tylko łagodzi ból i walczy ze stanami niepokoju - nowe badanie sugeruje, że spowalnia ona rozwój i przerzuty raka jelita grubego.

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Więcej niż sedes, czyli 10 ciekawostek o toaletach

Jedni nie mówią o nich wcale, dla drugich są przedmiotem żartów. Czy słusznie? Toalety, pospolite wydawać by się mogło urządzenia, mogą stać się artystyczną inspiracją, pomysłem na udany biznes, a nawet turystycznym hitem.

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Spray chroniący przed kleszczami, komarami i meszkami

Odżywiające się krwią owady i pajęczaki zdają się szczególnie lubić ludzkie ofiary. Zwłaszcza teraz, w czasie wiosny i lata, atakują nas wszędzie: nie tylko podczas spaceru po lesie, ale nawet w przydomowym ogródku.

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Terapia placebo lepsza niż prawdziwa

Nie tylko cukrowa tabletka poprawia nasze samopoczucie - to samo dzieje się w przypadku fałszywej psychoterapii.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store