Witamina C pomoże oczom

Dodano: 4 luty 2018

Unikasz jedzenia owoców i warzyw? Na starość możesz zachorować na zaćmę!

Z wiekiem nasz wzrok się pogarsza, a przyczyną może być zaćma. O zachorowaniu często decydują czynniki genetyczne, jednak zdaniem naukowców większą rolę odgrywa dieta.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili ankietę na temat nawyków żywieniowych wśród 2054 bliźniaczek w wieku powyżej 60 lat (kobiety częściej chorują na zaćmę), przebadali też ich wzrok. Niektóre ochotniczki 2 razy dziennie jadły porcję warzyw i owoców będących źródłem witaminy C.

Po 10 latach eksperci nakazali powtórzyć badanie niektórym ochotniczkom. Okazało się, że panie, których dieta obfitowała w produkty bogate w witaminę C miały aż o 33% mniejsze szanse utraty wzroku.

Badacze nie bez powodu skupili się na bliźniaczkach. Chcieli sprawdzić, czy w przypadku ryzyka rozwoju zaćmy ważniejszą rolę odgrywają czynniki genetyczne czy dieta. Na podstawie danych zgromadzonych podczas eksperymentu orzekli, że za degenerację oczu w 35% odpowiadają geny, a w 65% nawyki żywieniowe.

 

Źródło: Presented in part at the Association for Research in Vision and Ophthalmology Meeting, May 6–10, 2012, Fort Lauderdale, Florida., https://doi.org/10.1016/j.ophtha.2016.01.036

Znajdź terapeutę i uzyskaj pomoc
Zgodnie ze swoimi potrzebami medycyny niekonwencjonalnej

Zobacz także

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Witamina A chroni przed rakiem skóry

Ludzie, którzy jedzą dużo owoców i warzyw lub przyjmują suplementy z witaminą A, mają mniejsze ryzyko rozwoju raka płaskonabłonkowego – drugiej najczęstszej postaci nowotworu skóry.

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy zapalenie stawów jest wywoływane przez bakterie jelitowe?

Czy istnieje związek między zaburzeniem mikrobioty jelitowej a zapaleniem stawów? Naukowcy zauważyli, że bakterie z jelit mogą zainfekować protezę kolanową i biodrową, ale nie są pewni, czy atakują one również zdrowe stawy i wywołują w nich zmiany zapalne.

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna – skuteczna broń w walce z białaczką

Złocień maruna jest sprzedawany w sklepach ze zdrową żywnością jako preparat na obniżenie gorączki i zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy twierdzą, że właściwości tej rośliny są niedoceniane, a jej wyjątkowe działanie lecznicze zostało przegapione i nie jest w pełni wykorzystywane.

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Czerwone wino zmniejsza lęk i depresję

Znany jest powód, dla którego wiele osób lubi odpoczywać przy lampce czerwonego wina po stresującym dniu. Dzieje się tak za sprawą resweratrolu, głównego związku występującego w winie.

Żyto ma najzdrowszy gluten

Żyto ma najzdrowszy gluten

Jeśli tolerujesz gluten, żyto jest jednym z najzdrowszych jego źródeł, szczególnie wykorzystywany w celu utrzymania "dobrych" bakterii jelitowych.

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Przełom w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów

Stymulacja nerwu błędnego może całkowicie zrewolucjonizować leczenie RZS i innych chronicznych schorzeń zapalnych.

Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Bezpieczny dom

Bezpieczny dom

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store