Czy toaleta jest siedliskiem bakterii?

Dodano: 17 luty 2018

Wydaje się, że najwięcej bakterii występujących w kale powinno znajdować się w toalecie. Tymczasem okazuje się, że pomieszczenia sanitarne są czyściejsze niż inne miejsca w domu.

Organizacja NSF International przeprowadziła badanie pt. "Powierzchnie i przedmioty w domu, na których znajduje się najwięcej mikrobów". Szczególną uwagę zwrócono na bakterie bezpośrednio związane z odchodami, takie jak Salmonella czy E. coli.

Mikrobiolodzy poprosili 22 rodziny, aby przez 30 dni pobierały próbki z takich miejsc jak pomieszczenia sanitarne, kuchnia, urządzenia elektroniczne czy posłania zwierząt. Ochotnicy spodziewali się znaleźć najwięcej materiału w swoich łazienkach i toaletach - tym bardziej zaskoczyły ich wyniki eksperymentu.

Zgodnie z tym, co udało się ustalić badaczom z NSF International, najwięcej bakterii związanych z odchodami można znaleźć w zmywaku do naczyń, komorze zlewu i na blacie kuchennym. Bakterie znajdowały się kolejno w 75%, 45% i 32% pobranych próbek. Dla porównania, w łazience groźne bakterie najczęściej występują na uchwytach na szczoteczki do zębów (27% przypadków). W przypadku pokręteł od kranów bakterie wykryto w 9% pozyskanych próbek1.

Jaki wniosek płynie z tego eksperymentu? Mamy świadomość, że łazienka i toaleta to siedlisko bakterii, dlatego dużą wagę przywiązujemy do ich dezynfekcji. Natomiast w kuchni pozwalamy sobie na zaniedbanie higieny: niemyte warzywa i owoce, gnijące resztki żywności w koszu na śmieci, niewytarte plamy wody z blatów kuchennych - to potencjalne źródła zakażenia. Kuchnia zatem powinna zasługiwać na naszą szczególną uwagę, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad czystości!

Źródło: goo.gl/2SzsgG

Zobacz także

Parodontoza i alzheimer

Parodontoza i alzheimer

Przewlekła choroba dziąseł może prowadzić do choroby Alzheimera. Bakterie z jamy ustnej mogą przedostać się do mózgu i powodować powstawanie płytek amyloidowych.

Ryby łagodzą objawy astmy

Ryby łagodzą objawy astmy

Dieta bogata w tłuste ryby poprawia pracę płuc u dzieci chorych na astmę.

Niedobór cynku powiązano z epidemią autyzmu

Niedobór cynku powiązano z epidemią autyzmu

Według specjalistów ten minerał może być kluczem do zapobiegania i leczenia autyzmu.

Niebieskie światło chroni przed chorobami serca

Niebieskie światło chroni przed chorobami serca

30 min dziennie ekspozycji na niebieskie światło działa tak samo jak leki przeciwnadciśnieniowe.

Dieta ketogeniczna zapobiega demencji

Dieta ketogeniczna zapobiega demencji

Już 4 miesiące diety zmniejszają ryzyko alzheimera i innych neurodegeneracyjnych chorób wieku starczego.

Kolejny pacjent wyleczony z HIV

Kolejny pacjent wyleczony z HIV

Po 10 latach od pierwszego doniesienia naukowcy ogłosili, że udało się wyleczyć z HIV drugą osobę.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store