Czy toaleta jest siedliskiem bakterii?

Dodano: 17 luty 2018

Wydaje się, że najwięcej bakterii występujących w kale powinno znajdować się w toalecie. Tymczasem okazuje się, że pomieszczenia sanitarne są czyściejsze niż inne miejsca w domu.

Organizacja NSF International przeprowadziła badanie pt. "Powierzchnie i przedmioty w domu, na których znajduje się najwięcej mikrobów". Szczególną uwagę zwrócono na bakterie bezpośrednio związane z odchodami, takie jak Salmonella czy E. coli.

Mikrobiolodzy poprosili 22 rodziny, aby przez 30 dni pobierały próbki z takich miejsc jak pomieszczenia sanitarne, kuchnia, urządzenia elektroniczne czy posłania zwierząt. Ochotnicy spodziewali się znaleźć najwięcej materiału w swoich łazienkach i toaletach - tym bardziej zaskoczyły ich wyniki eksperymentu.

Zgodnie z tym, co udało się ustalić badaczom z NSF International, najwięcej bakterii związanych z odchodami można znaleźć w zmywaku do naczyń, komorze zlewu i na blacie kuchennym. Bakterie znajdowały się kolejno w 75%, 45% i 32% pobranych próbek. Dla porównania, w łazience groźne bakterie najczęściej występują na uchwytach na szczoteczki do zębów (27% przypadków). W przypadku pokręteł od kranów bakterie wykryto w 9% pozyskanych próbek1.

Jaki wniosek płynie z tego eksperymentu? Mamy świadomość, że łazienka i toaleta to siedlisko bakterii, dlatego dużą wagę przywiązujemy do ich dezynfekcji. Natomiast w kuchni pozwalamy sobie na zaniedbanie higieny: niemyte warzywa i owoce, gnijące resztki żywności w koszu na śmieci, niewytarte plamy wody z blatów kuchennych - to potencjalne źródła zakażenia. Kuchnia zatem powinna zasługiwać na naszą szczególną uwagę, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad czystości!

Źródło: goo.gl/2SzsgG

Zobacz także

4 kroki do zdrowego serca

4 kroki do zdrowego serca

Wystarczy kilka prostych zmian, by zapanować nad nieregularnym rytmem serca.

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store