Czy toaleta jest siedliskiem bakterii?

Dodano: 17 luty 2018

Wydaje się, że najwięcej bakterii występujących w kale powinno znajdować się w toalecie. Tymczasem okazuje się, że pomieszczenia sanitarne są czyściejsze niż inne miejsca w domu.

Organizacja NSF International przeprowadziła badanie pt. "Powierzchnie i przedmioty w domu, na których znajduje się najwięcej mikrobów". Szczególną uwagę zwrócono na bakterie bezpośrednio związane z odchodami, takie jak Salmonella czy E. coli.

Mikrobiolodzy poprosili 22 rodziny, aby przez 30 dni pobierały próbki z takich miejsc jak pomieszczenia sanitarne, kuchnia, urządzenia elektroniczne czy posłania zwierząt. Ochotnicy spodziewali się znaleźć najwięcej materiału w swoich łazienkach i toaletach - tym bardziej zaskoczyły ich wyniki eksperymentu.

Zgodnie z tym, co udało się ustalić badaczom z NSF International, najwięcej bakterii związanych z odchodami można znaleźć w zmywaku do naczyń, komorze zlewu i na blacie kuchennym. Bakterie znajdowały się kolejno w 75%, 45% i 32% pobranych próbek. Dla porównania, w łazience groźne bakterie najczęściej występują na uchwytach na szczoteczki do zębów (27% przypadków). W przypadku pokręteł od kranów bakterie wykryto w 9% pozyskanych próbek1.

Jaki wniosek płynie z tego eksperymentu? Mamy świadomość, że łazienka i toaleta to siedlisko bakterii, dlatego dużą wagę przywiązujemy do ich dezynfekcji. Natomiast w kuchni pozwalamy sobie na zaniedbanie higieny: niemyte warzywa i owoce, gnijące resztki żywności w koszu na śmieci, niewytarte plamy wody z blatów kuchennych - to potencjalne źródła zakażenia. Kuchnia zatem powinna zasługiwać na naszą szczególną uwagę, jeśli chodzi o przestrzeganie zasad czystości!

Źródło: goo.gl/2SzsgG

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store