Amerykańskie szpitale biorą sprawy w swoje ręce

Dodano: 14 luty 2018

Z powodu powtarzających się sytuacji, kiedy to w amerykańskich szpitalach brakowało podstawowych leków, placówki medyczne postanowiły same zająć się ich dystrybucją.

Niedawno informowaliśmy, że w szpitalach w Stanach Zjednoczonych brakuje sody oczyszczonej - substancji, którą każdy z nas trzyma w kuchni, a która jest nieoceniona w terapii pacjentów z kwasicą metaboliczną i hiperkaliemią (nadmiar potasu).

Nie był to odosobniony przypadek - w wielu placówkach medycznych brakuje podstawowych leków. Dlatego pracownicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Tak powstała Intermountain Healthcare, organizacja non-profit, której celem jest uniezależnienie szpitali od koncernów farmaceutycznych - przynajmniej w kwestii niektórych leków.

300 szpitali chce wytwarzać zamienniki i sprzedawać je do pozostałych placówek poniższych kosztach niż leki proponowane przez koncerny farmaceutyczne. Kolejne są gotowe dołączyć do organizacji. Dzięki temu być może uda się uniknąć podbijania ceny produktu tylko po to, aby jak najwięcej zarobić - czego najlepszym przykładem jest Daraprim, którego cena za 1 tabletkę wrosła z 13,50 dol. do 750 dol.

- Myślę, że wszystkie działania, które zwiększą liczbę dostawców, będą pomocne - uważa Erin Fox z Uniwersytetu w Utah i dodaje, że kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego producenta, który przygotuje lek wysokiej jakości, jednocześnie gwarantując jego niską cenę.

Źródło: New York Times, January 19, 2018

Zobacz także

Pełna moc marihuany

Pełna moc marihuany

Wbrew temu, co próbuje nam wmówić medyczny establishment, to właśnie marihuana zawierająca CBD i THC ma silne właściwości terapeutyczne.

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Moczenie nocne - błędnie postrzegany problem

Problem mokrego łóżka nie dotyczy jedynie dzieci. Również dorośli mogą doświadczać nocnego nietrzymania moczu.

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Przeszczep bioty może być niebezpieczny

Nowatorska metoda leczenia chorób jelit polegająca na transferze bakterii od zdrowego dawcy nie jest wolna od powikłań.

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Jak Polki radzą sobie ze stresem?

Praca, nieprzyjemne sytuacje w życiu codziennym oraz rodzina - to główne powody stresu Polek. Sposobem na odreagowanie nerwowych sytuacji według Pań jest przede wszystkim znalezienie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, aktywny wypoczynek i sport oraz wsparcie bliskich.

Letnie zagrożenia dla skóry

Letnie zagrożenia dla skóry

Lato to szczególny czas dla skóry. Na co należy zwrócić uwagę, by nie narażać jej na niebezpieczeństwo?

Choroba Fabry'ego - palący problem

Choroba Fabry'ego - palący problem

Pacjenci z chorobą Fabry'ego są wciąż pozbawieni możliwości efektywnego leczenia, wciąż umierają przedwcześnie. To już 18 lat oczekiwania na refundację leku. Jest on  lek ratujący życie.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Poznaj moc spiruliny

Poznaj moc spiruliny

Mikroalga z odległych Hawajów wspiera odtruwanie wątroby, przeciwdziała...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store