Amerykańskie szpitale biorą sprawy w swoje ręce

Dodano: 14 luty 2018

Z powodu powtarzających się sytuacji, kiedy to w amerykańskich szpitalach brakowało podstawowych leków, placówki medyczne postanowiły same zająć się ich dystrybucją.

Niedawno informowaliśmy, że w szpitalach w Stanach Zjednoczonych brakuje sody oczyszczonej - substancji, którą każdy z nas trzyma w kuchni, a która jest nieoceniona w terapii pacjentów z kwasicą metaboliczną i hiperkaliemią (nadmiar potasu).

Nie był to odosobniony przypadek - w wielu placówkach medycznych brakuje podstawowych leków. Dlatego pracownicy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Tak powstała Intermountain Healthcare, organizacja non-profit, której celem jest uniezależnienie szpitali od koncernów farmaceutycznych - przynajmniej w kwestii niektórych leków.

300 szpitali chce wytwarzać zamienniki i sprzedawać je do pozostałych placówek poniższych kosztach niż leki proponowane przez koncerny farmaceutyczne. Kolejne są gotowe dołączyć do organizacji. Dzięki temu być może uda się uniknąć podbijania ceny produktu tylko po to, aby jak najwięcej zarobić - czego najlepszym przykładem jest Daraprim, którego cena za 1 tabletkę wrosła z 13,50 dol. do 750 dol.

- Myślę, że wszystkie działania, które zwiększą liczbę dostawców, będą pomocne - uważa Erin Fox z Uniwersytetu w Utah i dodaje, że kluczem do sukcesu jest wybranie odpowiedniego producenta, który przygotuje lek wysokiej jakości, jednocześnie gwarantując jego niską cenę.

Źródło: New York Times, January 19, 2018

Zobacz także

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

4 naturalne sposoby do walki z rakiem żołądka

Medycyna nie ma wielu sposobów w walce z rakiem żołądka – trzecim najbardziej śmiercionośnym rakiem u mężczyzn.

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Religia a szczepionki – jak pokonać odrę?

Przywódcy religijni są zgodni - trzeba uporać się z odrą, bo niewątpliwie problem powrócił.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store