Banany i marchew na biegunkę

Dodano: 18 luty 2018

Babcine metody leczenia biegunki zyskują naukowe potwierdzenie.

Uporczywa biegunka u dziecka? Spróbuj naturalnych metod leczenia. Naukowcy z Bangladeszu udowodnili, że pektyny z jabłek i marchwi oraz zielone banany skutecznie zwalczają przewlekłą biegunkę.

Przez tydzień podawali 62 chorym chłopcom w wieku 5-12 miesięcy posiłki, na które składał się albo sam gotowany ryż (grupa placebo), albo ryż z gotowanymi zielonymi bananami lub pektynami (w postaci marchwi bądź jabłek). Niemowlęta cierpiały z powodu przewlekłej biegunki, utrzymującej się co najmniej 2 tygodnie.

Już po 3 dniach uzyskano poprawę: biegunka ustała u 82% dzieci otrzymujących pektyny i ryż oraz 78% jedzących banany z ryżem. W grupie placebo jedynie 23% niemowląt wyzdrowiało. Ponadto obydwie diety zmniejszyły przepuszczalność jelit zapobiegając odwodnieniu.

Zdecydowana większość małych pacjentów (60%) cierpiała z powodu biegunki niebędącej wynikiem infekcji. U pozostałych wywołały ją zakażenia rotawirusami, krętkami cholery, salmonellą lub bakteriami E. coli. Oznacza to, że dieta oparta na kleiku ryżowym i gotowanych bananach, jabłkach lub marchwi skutecznie leczy przewlekłą biegunkę, niezależnie od jej przyczyny.

Bibliografia

  1. Dig Dis Sci. 2004 Mar;49(3):475-84.
  2. Gastroenterology. 2001 Sep;121(3):554-60.

Zobacz także

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Dlaczego alzheimer woli kobiety?

Do tej pory częstsze występowanie demencji u płci pięknej wiązano przede wszystkim z faktem, że jej przedstawicielki po prostu żyją dłużej. Okazuje się jednak, że przyczyna może być inna.

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Wybierz śledzia zamiast tuńczyka

Dietetycy zalecają ograniczenie spożycia mięsa, a jeśli tylko to możliwe, zamianę go na ryby.

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Bieg długodystansowy odmładza ciało

Ciało może ulec odmłodzeniu - odnowie biologicznej i dotyczy to nawet tętnic, które zaczęły sztywnieć w miarę starzenia się.

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Tradycyjna medycyna ma lepszą szczepionkę przeciwko grypie

Big Pharma jest mądra, ale medycyna ludowa mądrzejsza. Naukowcy dopiero teraz zaczynają rozumieć, jak działają tradycyjne leki.

Zgaś światło w sypialni dziecka

Zgaś światło w sypialni dziecka

Jednym z najczęstszych problemów małych dzieci, zaraz po niechęci do jedzenia, są kłopoty z zasypianiem. Okazuje się, że rozwiązaniem może być ograniczenie światła w pokoju dziecka.

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Niebezpieczne tętno powyżej 75 uderzeń na minutę

Spoczynkowe tętno wynoszące od 50 do 100 uderzeń na minutę jest zwykle oceniane jako zdrowe, ale naukowcy uważają obecnie, że każdy wynik powyżej 75, gdy masz pięćdziesiąt lat i więcej zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

Narzędzia
Ikona wagi
Sprawdź swoje BMI
Nasz kalkulator pozwoli oszacować czy masa ciała jest prawidłowa
Szczególnie polecamy
Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Ten ważny pierwiastek uczestniczy w wielu funkcjach organizmu. Jaki suplement...

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store