Mięso i antybiotyki

Dodano: 20 luty 2018

Istnieją naukowe dowody na to, że antybiotyki dodawane do pożywienia zwierząt prowadzą do zakażeń u ludzi, które bardzo trudno jest wyleczyć.

Eksperci zrzeszeni przy amerykańskich Centrach Leczenia Chorób i Prewencji (Centres for Disease Contron and Prevention, CDC) zwracają uwagę na problem antybiotyków i bakterii, które można znaleźć w mięsie. Zwierzętom dodaje się leki do paszy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu chorób. Słabsze szczepy drobnoustrojów giną, za to antybiotykooporne mogą bez obaw namnażać się.

Co więcej, jeśli ubój nie jest przeprowadzany w warunkach sanitarnych, bakterie te prawdopodobnie przeniosą się z wnętrzności do mięsa1. To z kolei sprzyja zakażeniom u ludzi. Szacuje się, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych rocznie 2 mln pacjentów zapada na choroby wywołane przez antybiotykooporne bakterie, z czego 23 tys. umiera2.

A co z bakteriami, które zostały wydalone? Trafiają one do gleby i do wody, a stamtąd z powrotem do układu pokarmowego zwierząt lub do naszych kranów.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia antybiotykoopornymi bakteriami z układu pokarmowego zwierząt? Przede wszystkim myj ręce po każdym kontakcie z surowym mięsem, unikaj picia mleka prosto od krowy, dezynfekuj jaja przed ich obróbką termiczną. Gotuj lub piecz produkty pochodzenia zwierzęcego1.

Masz ochotę na tatara lub kogel-mogel? Jesteś na diecie witariańskiej? Upewnij się, że wiesz, skąd pochodzą produkty, które kupujesz!

Bibliografia

  1. goo.gl/1aPUfD
  2. goo.gl/fHW1AR

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store