Drożdże nas zaskakują

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 30 marzec 2018

Od dawna uchodzą za idealne źródło witamin z grupy B. Od niedawna wiemy również, że są nam bliskie genetycznie.

Drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae, do którego zalicza się drożdże piekarnicze, winiarskie i piwowarskie, to pierwszy mikroorganizm eukariotyczny, którego DNA udało się odczytać1. Co ważne, dalsze badania wykazały, że genom drożdży jest w 23% podobny do ludzkiego! Zaczęto więc podpatrywać procesy zachodzące w tych jednokomórkowych grzybach, by następnie odnieść je do organizmu człowieka. Drożdże stały się pomocne np. w badaniach nad chorobą Alzheimera, wytwarza się z nich również insulinę i szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. I nadal uchodzą za jeden z najskuteczniejszych środków podnoszących naszą odporność2.

Drożdże na wiosnę

Dobroczynny wpływ drożdży na układ immunologiczny to zasługa obecnych w nich witamin z grupy B, zwłaszcza ryboflawiny, która dodatkowo poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia wzrok, wspomaga leczenie anemii oraz chorób jamy ustnej. Z kolei tiamina (witamina B1) nie tylko wspiera pracę serca, zagrożonego konsekwencjami grypy, lecz również pomaga zwalczać tak groźne choroby wirusowe jak półpasiec.

Witaminy z grupy B są też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Łagodzą napięcia psychiczne i poprawiają sprawność intelektualną. Uczestniczą w procesie zamiany w energię glukozy, jedynego "paliwa" wykorzystywanego przez komórki mózgowe. Drożdże zawierają ponadto składniki mineralne (mangan, kobalt, molibden, cynk, miedź), białka i aminokwasy, które wraz z biotyną (witamina B7) odpowiadają za stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Gdzie szukać dobroczynnych drożdży?

W aptece można kupić drożdże piwne w postaci tabletek, już martwe. Jeśli chcemy stosować drożdże piekarnicze, należy je przed spożyciem zabić gorącym mlekiem lub wodą, by nie powodowały fermentacji w jelitach, bólu brzucha i wzdęć.

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Gorące newsy na temat seksu

Gorące newsy na temat seksu

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze życie seksualne? Dlaczego seks oralny może być groźny? Czy seksoholizm rzeczywiście istnieje?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy warto przyjmować probiotyki po antybiotykoterapii?

Czy przyjmowanie probiotyków rzeczywiście pozytywnie wpływa na organizm? Zdaniem izraelskich naukowców lepiej pozwolić własnemu biomowi na odbudowę.

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

W którym miejscu na ciele rany goją się najszybciej?

Okazuje się, że tempo regeneracji uszkodzonej tkanki zależy od tego, gdzie doszło do jej urazu.

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Toksoplazmoza czyni Cię odważnym

Czy zakażenie toksoplazmozą może mieć pozytywne skutki?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Czy chemia domowa wpływa na mikrobiotę u dzieci?

Częste stosowanie środków czyszczących i dezynfekujących może być jedną z przyczyn otyłości u dzieci.

Nie istnieje coś takiego jak

Nie istnieje coś takiego jak "normalny" srom

Nie istnieje jeden wzorzec prawidłowo zbudowanych okolic intymnych pań. Srom u poszczególnych kobiet może różnić się wyglądem, ale nie jest to wskazaniem do operacji.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store