Drożdże nas zaskakują

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 30 marzec 2018

Od dawna uchodzą za idealne źródło witamin z grupy B. Od niedawna wiemy również, że są nam bliskie genetycznie.

Drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae, do którego zalicza się drożdże piekarnicze, winiarskie i piwowarskie, to pierwszy mikroorganizm eukariotyczny, którego DNA udało się odczytać1. Co ważne, dalsze badania wykazały, że genom drożdży jest w 23% podobny do ludzkiego! Zaczęto więc podpatrywać procesy zachodzące w tych jednokomórkowych grzybach, by następnie odnieść je do organizmu człowieka. Drożdże stały się pomocne np. w badaniach nad chorobą Alzheimera, wytwarza się z nich również insulinę i szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. I nadal uchodzą za jeden z najskuteczniejszych środków podnoszących naszą odporność2.

Drożdże na wiosnę

Dobroczynny wpływ drożdży na układ immunologiczny to zasługa obecnych w nich witamin z grupy B, zwłaszcza ryboflawiny, która dodatkowo poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia wzrok, wspomaga leczenie anemii oraz chorób jamy ustnej. Z kolei tiamina (witamina B1) nie tylko wspiera pracę serca, zagrożonego konsekwencjami grypy, lecz również pomaga zwalczać tak groźne choroby wirusowe jak półpasiec.

Witaminy z grupy B są też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Łagodzą napięcia psychiczne i poprawiają sprawność intelektualną. Uczestniczą w procesie zamiany w energię glukozy, jedynego "paliwa" wykorzystywanego przez komórki mózgowe. Drożdże zawierają ponadto składniki mineralne (mangan, kobalt, molibden, cynk, miedź), białka i aminokwasy, które wraz z biotyną (witamina B7) odpowiadają za stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Gdzie szukać dobroczynnych drożdży?

W aptece można kupić drożdże piwne w postaci tabletek, już martwe. Jeśli chcemy stosować drożdże piekarnicze, należy je przed spożyciem zabić gorącym mlekiem lub wodą, by nie powodowały fermentacji w jelitach, bólu brzucha i wzdęć.

Zobacz też:

Zobacz także

Lamy wyleczą nas z grypy?

Lamy wyleczą nas z grypy?

Przeciwciała powstające w organizmach lam mogą okazać się skutecznym lekarstwem przeciw wielu odmianom wirusa grypy.

Czekolada Cię odmłodzi

Czekolada Cię odmłodzi

Przyjmowanie cynku wraz z czekoladą, winem lub kawą chroni przed stresem oksydacyjnym.

Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Wstrząśnienie mózgu a ryzyko stwardnienia rozsianego

Osoby, które doświadczyły urazów głowy, są bardziej narażone na SM.

Choroba Parkinsona: jaką rolę odgrywa wyrostek robaczkowy?

Choroba Parkinsona: jaką rolę odgrywa wyrostek robaczkowy?

Zdrowe jelita to zdrowy organizm - w jaki sposób to powiedzenie odnosi się do chorób neurodegeneracyjnych?

Dopamina i układ nerwowy

Dopamina i układ nerwowy

Ten związek chemiczny powstający w mózgu odpowiada m.in. za pracę mięśni, a zaburzenia jego wydzielania prowadzą do chorób neurodegeneracyjnych.

Mniej plastiku, więcej zdrowia

Mniej plastiku, więcej zdrowia

Pod koniec października Parlament Europejski przegłosował nowe prawo ograniczające produkcję jednorazowych produktów z plastiku.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store