Drożdże nas zaskakują

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 30 marzec 2018

Od dawna uchodzą za idealne źródło witamin z grupy B. Od niedawna wiemy również, że są nam bliskie genetycznie.

Drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae, do którego zalicza się drożdże piekarnicze, winiarskie i piwowarskie, to pierwszy mikroorganizm eukariotyczny, którego DNA udało się odczytać1. Co ważne, dalsze badania wykazały, że genom drożdży jest w 23% podobny do ludzkiego! Zaczęto więc podpatrywać procesy zachodzące w tych jednokomórkowych grzybach, by następnie odnieść je do organizmu człowieka. Drożdże stały się pomocne np. w badaniach nad chorobą Alzheimera, wytwarza się z nich również insulinę i szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. I nadal uchodzą za jeden z najskuteczniejszych środków podnoszących naszą odporność2.

Drożdże na wiosnę

Dobroczynny wpływ drożdży na układ immunologiczny to zasługa obecnych w nich witamin z grupy B, zwłaszcza ryboflawiny, która dodatkowo poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia wzrok, wspomaga leczenie anemii oraz chorób jamy ustnej. Z kolei tiamina (witamina B1) nie tylko wspiera pracę serca, zagrożonego konsekwencjami grypy, lecz również pomaga zwalczać tak groźne choroby wirusowe jak półpasiec.

Witaminy z grupy B są też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Łagodzą napięcia psychiczne i poprawiają sprawność intelektualną. Uczestniczą w procesie zamiany w energię glukozy, jedynego "paliwa" wykorzystywanego przez komórki mózgowe. Drożdże zawierają ponadto składniki mineralne (mangan, kobalt, molibden, cynk, miedź), białka i aminokwasy, które wraz z biotyną (witamina B7) odpowiadają za stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Gdzie szukać dobroczynnych drożdży?

W aptece można kupić drożdże piwne w postaci tabletek, już martwe. Jeśli chcemy stosować drożdże piekarnicze, należy je przed spożyciem zabić gorącym mlekiem lub wodą, by nie powodowały fermentacji w jelitach, bólu brzucha i wzdęć.

Zobacz też:

Zobacz także

Kortyzol. Nadmiar i brak tak samo szkodliwe

Kortyzol. Nadmiar i brak tak samo szkodliwe

Jego zbyt wysoki poziom prowadzi do problemów zdrowotnych. Ale również niedostatek tego hormonu może być przyczyną choroby.

Stan dłoni a zdrowie: 14 objawów chorób

Stan dłoni a zdrowie: 14 objawów chorób

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Pierwszy

Pierwszy "męski" przeszczep

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych dzięki udanej operacji znów będzie mógł cieszyć się życiem.

Nowy lek dla chorych na stwardnienie rozsiane

Nowy lek dla chorych na stwardnienie rozsiane

Ta substancja pomoże w terapii obu postaci choroby.

Pary z długoletnim stażem wyglądają podobnie

Pary z długoletnim stażem wyglądają podobnie

Udowodniono, że u osób pozostających w długoletnich związkach zmieniają się rysy twarzy.

8 poważnych chorób, które wyczytasz ze skóry

8 poważnych chorób, które wyczytasz ze skóry

Kondycja skóry wiele mówi o naszym stanie zdrowia. Plamy, przebarwienia, znamiona lub pęcherzyki mogą być objawem poważnych problemów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store