Drożdże nas zaskakują

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 30 marzec 2018

Od dawna uchodzą za idealne źródło witamin z grupy B. Od niedawna wiemy również, że są nam bliskie genetycznie.

Drożdże z gatunku Saccharomyces cerevisiae, do którego zalicza się drożdże piekarnicze, winiarskie i piwowarskie, to pierwszy mikroorganizm eukariotyczny, którego DNA udało się odczytać1. Co ważne, dalsze badania wykazały, że genom drożdży jest w 23% podobny do ludzkiego! Zaczęto więc podpatrywać procesy zachodzące w tych jednokomórkowych grzybach, by następnie odnieść je do organizmu człowieka. Drożdże stały się pomocne np. w badaniach nad chorobą Alzheimera, wytwarza się z nich również insulinę i szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. I nadal uchodzą za jeden z najskuteczniejszych środków podnoszących naszą odporność2.

Drożdże na wiosnę

Dobroczynny wpływ drożdży na układ immunologiczny to zasługa obecnych w nich witamin z grupy B, zwłaszcza ryboflawiny, która dodatkowo poprawia stan skóry, włosów i paznokci, a także wzmacnia wzrok, wspomaga leczenie anemii oraz chorób jamy ustnej. Z kolei tiamina (witamina B1) nie tylko wspiera pracę serca, zagrożonego konsekwencjami grypy, lecz również pomaga zwalczać tak groźne choroby wirusowe jak półpasiec.

Witaminy z grupy B są też niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Łagodzą napięcia psychiczne i poprawiają sprawność intelektualną. Uczestniczą w procesie zamiany w energię glukozy, jedynego "paliwa" wykorzystywanego przez komórki mózgowe. Drożdże zawierają ponadto składniki mineralne (mangan, kobalt, molibden, cynk, miedź), białka i aminokwasy, które wraz z biotyną (witamina B7) odpowiadają za stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Gdzie szukać dobroczynnych drożdży?

W aptece można kupić drożdże piwne w postaci tabletek, już martwe. Jeśli chcemy stosować drożdże piekarnicze, należy je przed spożyciem zabić gorącym mlekiem lub wodą, by nie powodowały fermentacji w jelitach, bólu brzucha i wzdęć.

Zobacz też:

Zobacz także

Naukowcy odkryli nowy kształt komórki

Naukowcy odkryli nowy kształt komórki

Skutoid - tak nazywa się nowoodkryta bryła, w której kształt mogą mieć pewne komórki ludzkiego organizmu.

Ojcowie przekazują dzieciom nie tylko geny

Ojcowie przekazują dzieciom nie tylko geny

Zgodnie z 2 badaniami, sperma zmienia swój "bagaż" podczas podróży przez najądrza, co może mieć wpływ na potomstwo.

Glifosat zniknie z rynku?

Glifosat zniknie z rynku?

W zeszłym roku organizacja pozarządowa postanowiła nagłośnić problem szkodliwości gllifosatu. Teraz rząd Czech planuje ograniczenie jego stosowania.

Rak prostaty: zbadaj się, zanim będzie za późno

Rak prostaty: zbadaj się, zanim będzie za późno

Wcześnie wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Dlaczego więc nawet 50% pacjentów umiera?

Skopolamina: lek, trucizna, narkotyk

Skopolamina: lek, trucizna, narkotyk

Skopolamina stosowana przez położników ma też drugie, znacznie ciemniejsze oblicze, a jej pełna mrocznych zdarzeń historia sięga aż królowej Kleopatry. Alkaloid zapobiegający chorobie lokomocyjnej może pozbawić Cię woli - wystarczą zaledwie 3 wdechy.

E-papierosy wpływają na pracę serca

E-papierosy wpływają na pracę serca

Liquidy zawierające nikotynę są równie szkodliwe dla układu krążenia, co tradycyjne papierosy.

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store