Na gorączkę - tofu i daikon

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 13 kwiecień 2018

W przypadku wysokiej gorączki możemy uniknąć zażywania leków, jeśli zastosujemy okład z tofu lub napar z daikonu, czyli rzodkwi japońskiej.

Miąższ rzodkwi japońskiej jest zwarty, biały i soczysty. U nas wykorzystuje się go głównie do sałatek, ale w Japonii stanowi również środek leczniczy pomagający zwalczyć gorączkę. Podobne właściwości wykazuje tofu, ser z mleka sojowego. Okłady z tofu są nawet skuteczniejsze niż wykonane z lodu, po których często następuje kolejny skok temperatury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej oddziaływanie tofu jest korzystniejsze, ponieważ usprawnia w ciele przepływ energii, co dodatkowo gasi stany zapalne, które wywołują gorączkę.

Okład z tofu

Jego wykonanie jest bardzo proste. Do kostki tofu dodajemy pół łyżeczki startego imbiru, który również należy do głównych składników leczniczych wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oraz 1 łyżkę białej mąki. Ucieramy wszystkie składniki w moździerzu. Następnie wkładamy pastę między dwa paski gazy. Kompres trzymamy na czole ok. 15 minut, po czym go zmieniamy - szybko się nagrzewa.

Napar z daikonu

Do jego sporządzenia wystarczą 2-3 łyżeczki startego miąższu daikonu (ewentualnie rzodkiewki) i jedna trzecia łyżeczki startego imbiru. Oba składniki mieszamy ze sobą w szklance, następnie dodajemy łyżkę sosu sojowego typu tamari lub soli morskiej. Całość zalewamy gorącym naparem z zielonej herbaty bancha, należącej do najpopularniejszych w Japonii i dostępnej także u nas. Po wypiciu napoju kładziemy się do łóżka. Warto wiedzieć, że wpływa on korzystnie na trawienie i wspomaga przyswajanie biologicznie aktywnych składników zawartych w żywności, co oczywiście służy zdrowiu.

Źródło: http://www.laltramedicina.it/tradizioni-mediche/248-febbrone-lavoriamo-su-yin-e-yang.html

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store