Na gorączkę - tofu i daikon

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 13 kwiecień 2018

W przypadku wysokiej gorączki możemy uniknąć zażywania leków, jeśli zastosujemy okład z tofu lub napar z daikonu, czyli rzodkwi japońskiej.

Miąższ rzodkwi japońskiej jest zwarty, biały i soczysty. U nas wykorzystuje się go głównie do sałatek, ale w Japonii stanowi również środek leczniczy pomagający zwalczyć gorączkę. Podobne właściwości wykazuje tofu, ser z mleka sojowego. Okłady z tofu są nawet skuteczniejsze niż wykonane z lodu, po których często następuje kolejny skok temperatury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej oddziaływanie tofu jest korzystniejsze, ponieważ usprawnia w ciele przepływ energii, co dodatkowo gasi stany zapalne, które wywołują gorączkę.

Okład z tofu

Jego wykonanie jest bardzo proste. Do kostki tofu dodajemy pół łyżeczki startego imbiru, który również należy do głównych składników leczniczych wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oraz 1 łyżkę białej mąki. Ucieramy wszystkie składniki w moździerzu. Następnie wkładamy pastę między dwa paski gazy. Kompres trzymamy na czole ok. 15 minut, po czym go zmieniamy - szybko się nagrzewa.

Napar z daikonu

Do jego sporządzenia wystarczą 2-3 łyżeczki startego miąższu daikonu (ewentualnie rzodkiewki) i jedna trzecia łyżeczki startego imbiru. Oba składniki mieszamy ze sobą w szklance, następnie dodajemy łyżkę sosu sojowego typu tamari lub soli morskiej. Całość zalewamy gorącym naparem z zielonej herbaty bancha, należącej do najpopularniejszych w Japonii i dostępnej także u nas. Po wypiciu napoju kładziemy się do łóżka. Warto wiedzieć, że wpływa on korzystnie na trawienie i wspomaga przyswajanie biologicznie aktywnych składników zawartych w żywności, co oczywiście służy zdrowiu.

Źródło: http://www.laltramedicina.it/tradizioni-mediche/248-febbrone-lavoriamo-su-yin-e-yang.html

Zobacz też:

Zobacz także

Kortyzol. Nadmiar i brak tak samo szkodliwe

Kortyzol. Nadmiar i brak tak samo szkodliwe

Jego zbyt wysoki poziom prowadzi do problemów zdrowotnych. Ale również niedostatek tego hormonu może być przyczyną choroby.

Stan dłoni a zdrowie: 14 objawów chorób

Stan dłoni a zdrowie: 14 objawów chorób

Okazuje się, że stan naszych rąk jest ściśle powiązany z kondycją całego organizmu.

Pierwszy

Pierwszy "męski" przeszczep

Mieszkaniec Stanów Zjednoczonych dzięki udanej operacji znów będzie mógł cieszyć się życiem.

Nowy lek dla chorych na stwardnienie rozsiane

Nowy lek dla chorych na stwardnienie rozsiane

Ta substancja pomoże w terapii obu postaci choroby.

Pary z długoletnim stażem wyglądają podobnie

Pary z długoletnim stażem wyglądają podobnie

Udowodniono, że u osób pozostających w długoletnich związkach zmieniają się rysy twarzy.

8 poważnych chorób, które wyczytasz ze skóry

8 poważnych chorób, które wyczytasz ze skóry

Kondycja skóry wiele mówi o naszym stanie zdrowia. Plamy, przebarwienia, znamiona lub pęcherzyki mogą być objawem poważnych problemów.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store