Na gorączkę - tofu i daikon

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 13 kwiecień 2018

W przypadku wysokiej gorączki możemy uniknąć zażywania leków, jeśli zastosujemy okład z tofu lub napar z daikonu, czyli rzodkwi japońskiej.

Miąższ rzodkwi japońskiej jest zwarty, biały i soczysty. U nas wykorzystuje się go głównie do sałatek, ale w Japonii stanowi również środek leczniczy pomagający zwalczyć gorączkę. Podobne właściwości wykazuje tofu, ser z mleka sojowego. Okłady z tofu są nawet skuteczniejsze niż wykonane z lodu, po których często następuje kolejny skok temperatury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej oddziaływanie tofu jest korzystniejsze, ponieważ usprawnia w ciele przepływ energii, co dodatkowo gasi stany zapalne, które wywołują gorączkę.

Okład z tofu

Jego wykonanie jest bardzo proste. Do kostki tofu dodajemy pół łyżeczki startego imbiru, który również należy do głównych składników leczniczych wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oraz 1 łyżkę białej mąki. Ucieramy wszystkie składniki w moździerzu. Następnie wkładamy pastę między dwa paski gazy. Kompres trzymamy na czole ok. 15 minut, po czym go zmieniamy - szybko się nagrzewa.

Napar z daikonu

Do jego sporządzenia wystarczą 2-3 łyżeczki startego miąższu daikonu (ewentualnie rzodkiewki) i jedna trzecia łyżeczki startego imbiru. Oba składniki mieszamy ze sobą w szklance, następnie dodajemy łyżkę sosu sojowego typu tamari lub soli morskiej. Całość zalewamy gorącym naparem z zielonej herbaty bancha, należącej do najpopularniejszych w Japonii i dostępnej także u nas. Po wypiciu napoju kładziemy się do łóżka. Warto wiedzieć, że wpływa on korzystnie na trawienie i wspomaga przyswajanie biologicznie aktywnych składników zawartych w żywności, co oczywiście służy zdrowiu.

Źródło: http://www.laltramedicina.it/tradizioni-mediche/248-febbrone-lavoriamo-su-yin-e-yang.html

Zobacz też:

Zobacz także

Albo cukrzyca, albo migrena

Albo cukrzyca, albo migrena

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Czy niekorzystne warunki środowiskowe wpływają na płód tak samo jak geny?

Kawa, kosmos i stany zapalne

Kawa, kosmos i stany zapalne

Czy mała czarna rzeczywiście wydłuża nasze życie?

Szumy uszne: nowe odkrycia

Szumy uszne: nowe odkrycia

Nieustępujące dzwonienie słyszalne tylko dla chorego zwykle postrzegane jest jako nieuleczalne. Czy nowe odkrycia pozwolą rozwiązać ten problem?

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Bisfenol A (BPA), składnik puszek oraz plastikowych opakowań, może wpływać negatywnie na mózg płodów, noworodków i dzieci.

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem. Ale czy wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem? Pojawiła się nadzieja na skuteczną terapię chorób genetycznych. Problem polega na tym, że wykorzystuje się w niej najgroźniejszego wirusa znanego ludzkości.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store