Na gorączkę - tofu i daikon

Artykuł pochodzi z magazynu

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Kup ten numer
Dodano: 13 kwiecień 2018

W przypadku wysokiej gorączki możemy uniknąć zażywania leków, jeśli zastosujemy okład z tofu lub napar z daikonu, czyli rzodkwi japońskiej.

Miąższ rzodkwi japońskiej jest zwarty, biały i soczysty. U nas wykorzystuje się go głównie do sałatek, ale w Japonii stanowi również środek leczniczy pomagający zwalczyć gorączkę. Podobne właściwości wykazuje tofu, ser z mleka sojowego. Okłady z tofu są nawet skuteczniejsze niż wykonane z lodu, po których często następuje kolejny skok temperatury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej oddziaływanie tofu jest korzystniejsze, ponieważ usprawnia w ciele przepływ energii, co dodatkowo gasi stany zapalne, które wywołują gorączkę.

Okład z tofu

Jego wykonanie jest bardzo proste. Do kostki tofu dodajemy pół łyżeczki startego imbiru, który również należy do głównych składników leczniczych wykorzystywanych w tradycyjnej medycynie chińskiej, oraz 1 łyżkę białej mąki. Ucieramy wszystkie składniki w moździerzu. Następnie wkładamy pastę między dwa paski gazy. Kompres trzymamy na czole ok. 15 minut, po czym go zmieniamy - szybko się nagrzewa.

Napar z daikonu

Do jego sporządzenia wystarczą 2-3 łyżeczki startego miąższu daikonu (ewentualnie rzodkiewki) i jedna trzecia łyżeczki startego imbiru. Oba składniki mieszamy ze sobą w szklance, następnie dodajemy łyżkę sosu sojowego typu tamari lub soli morskiej. Całość zalewamy gorącym naparem z zielonej herbaty bancha, należącej do najpopularniejszych w Japonii i dostępnej także u nas. Po wypiciu napoju kładziemy się do łóżka. Warto wiedzieć, że wpływa on korzystnie na trawienie i wspomaga przyswajanie biologicznie aktywnych składników zawartych w żywności, co oczywiście służy zdrowiu.

Źródło: http://www.laltramedicina.it/tradizioni-mediche/248-febbrone-lavoriamo-su-yin-e-yang.html

Holistic Health marzec - kwiecień 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Nosisz soczewki kontaktowe? Nie pozwól, by dostała się pod nie woda

Nosisz soczewki kontaktowe? Nie pozwól, by dostała się pod nie woda

Zakażenie oka spowodowane kontaktem sztucznych soczewek może nawet doprowadzić do ślepoty!

Brak witaminy D i otyłość

Brak witaminy D i otyłość

Zdaniem greckich naukowców niedobór światła słonecznego jest jedną z przyczyn epidemii otyłości.

Brak przełomu w sprawie leku na raka prostaty

Brak przełomu w sprawie leku na raka prostaty

Na rynku dostępny jest już kolejny lek, który ma być stosowany w leczeniu raka gruczołu krokowego. Problem polega na tym, że polscy pacjenci mają trudności w uzyskaniu jego refundacji.

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store