8 powodów, żeby sięgnąć po miód

Dodano: 22 marzec 2018

Słodki miód to nie tylko doskonały dodatek do deserów. Kiedy sprawdzi się jako lekarstwo?

Dzięki malowidłom naskalnym wiemy, że już 8 tys. lat temu stosowano miód jako lek na różne dolegliwości. Był on ważnym elementem medycyny wielu starożytnych kultur. Dzisiaj możemy cieszyć się smakiem i zdrowotnymi właściwościami prawie 300 odmian miodu!

Za niezwykłość tego naturalnego leku odpowiadają polifenole, w tym flawonoidy, jak również alkaloidy, aminokwasy i witaminy, przede wszystkim witamina C. Jednak jego głównym składnikiem są cukry, które stanowią ponad 90% jego suchej masy. Mimo tak wysokiego ich stężenia, miód to doskonałe remedium na wiele problemów zdrowotnych. Jakie tajemnice skrywa to słodkie lekarstwo?

1. Zawiera antyoksydanty

Fenole obecne w miodzie to skuteczna broń przeciw wolnym rodnikom, odpowiedzialnym za niszczenie komórek organizmu i wywoływanie wielu chorób. Ponadto wolne rodniki przyspieszają proces starzenia. A zatem włączenie miodu w dietę nie tylko zmniejsza ryzyko problemów zdrowotnych, ale też przyczynia się do zachowania młodego wyglądu. Im miód jest ciemniejszy, tym więcej przeciwutleniaczy w nim się znajduje.

2. Może chronić przed chorobami serca

Siła pszczelego mleczka

To produkt pracy pszczół, którym królowa jest karmiona przez niemal całe swoje życie. Pszczele mleczko zawiera wiele substancji odżywczych i może korzystnie wpływać na ludzki organizm. Ochotnicy, którzy przez 6 miesięcy spożywali pszczele mleczko, mieli lepsze wyniki w badaniach krwi niż grupa kontrolna: zwiększyła się u nich produkcja czerwonych krwinek, poprawiła tolerancja glukozy i kondycja psychiczna.

Źródło: Nutr J. 2012; 11: 77. doi: 10.1186/1475-2891-11-77

Aktywne składniki miodu rozszerzają naczynia krwionośne oraz chronią je przed zaczopowaniem płytkami krwi. Ponadto miód zmniejsza ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca, obniża poziom cholesterolu LDL i podnosi HDL.

3. Łagodzi ataki astmy i kaszlu

Inhalacje z dodatkiem miodu ułatwiają wykrztuszanie wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Natomiast jedzenie miodu redukuje zmiany w układzie oddechowym towarzyszące astmie, łagodzi objawy zapalenia oskrzeli i obniża gorączkę.

4. Działa przeciwbakteryjnie i przyspiesza gojenie ran

Dzięki aktywnym składnikom o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym i przeciwgrzybiczym miód chroni rany przed zakażeniem, a jeśli już do niego dojdzie - wzmacnia reakcję obronną organizmu poprzez indukowanie aktywności leukocytów. Zapobiega namnażaniu się patogenów takich jak grzyby i bakterie. Najlepiej przebadano pod tym kątem miód manuka, który zwalcza groźne szczepy E. coli i gronkowca złocistego. Nałożony na poparzone miejsce lub ranę ciętą miód przyspiesza jej gojenie.

5. Chroni układ nerwowy

Dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym, miód przyczynia się również do ochrony mózgu przed chorobami neurologicznymi i problemami mentalnymi. Wykazuje działanie przeciwdepresyjne, zmniejsza uczucie niepokoju i obniża ryzyko ataku konwulsji, np. w padaczce. Ponadto miód przyczynia się do utrwalania istniejących wspomnień i wspiera zapamiętywanie nowych rzeczy.

6. Zwalcza komórki nowotworowe

Pewne składniki miodu mogą stymulować proces apoptozy, czyli naturalnej śmierci komórki. Dlatego uważa się, że może on być stosowany w terapii wspomagającej leczenie onkologiczne. Eksperymenty wykazały jego właściwości przeciwnowotworowe zarówno w wyniku jedzenia miodu, jak i podawania go dożylnie.

Ponadto miód utrudnia namnażanie się komórek nowotworowych i niszczy ich mitochondria. Udowodniono to w przypadku takich chorób jak rak szyjki macicy, endometrium, wątroby, jelita grubego, prostaty, nerek, pęcherza moczowego, a także czerniaka, gruczolakoraka, białaczki i innych.

Miód i pszczele mleczko to naturalne lekarstwa

Fot. FreeImages.com / Marcia Rodrigues

7. Dba o zdrowie układu pokarmowego

Choroby przyzębia, niestrawność, odwodnienie - w takich przypadkach również warto sięgnąć po miód. Badanie wykazało jego skuteczność w zwalczaniu chorób układu pokarmowego u niemowląt i małych dzieci, w tym biegunki.

8. Przyjaciel cukrzyków

Mimo że aż w 95-97% składa się z cukru, miód to sprzymierzeniec diabetyków. W badaniach z udziałem chorych na cukrzycę typu 1 i 2 miód skutecznie obniżał poziom glukozy we krwi. Niewykluczone, że spożywanie miodu pomaga również łagodzić objawy chorób metabolicznych towarzyszących cukrzycy.

Źródło: harmacognosy Res. 2017 Apr-Jun; 9(2): 121–127. doi: 10.4103/0974-8490.204647

Zobacz też:

Zobacz także

Sauna? Najlepiej 4 razy w tygodniu

Sauna? Najlepiej 4 razy w tygodniu

Cztery badania wykazały, że warto korzystać z sauny - nawet kilka razy w tygodniu!

Naukowcy odkryli nowy kształt komórki

Naukowcy odkryli nowy kształt komórki

Skutoid - tak nazywa się nowoodkryta bryła, w której kształt mogą mieć pewne komórki ludzkiego organizmu.

Ojcowie przekazują dzieciom nie tylko geny

Ojcowie przekazują dzieciom nie tylko geny

Zgodnie z 2 badaniami, sperma zmienia swój "bagaż" podczas podróży przez najądrza, co może mieć wpływ na potomstwo.

Glifosat zniknie z rynku?

Glifosat zniknie z rynku?

W zeszłym roku organizacja pozarządowa postanowiła nagłośnić problem szkodliwości gllifosatu. Teraz rząd Czech planuje ograniczenie jego stosowania.

Rak prostaty: zbadaj się, zanim będzie za późno

Rak prostaty: zbadaj się, zanim będzie za późno

Wcześnie wykryty daje bardzo duże szanse na wyleczenie. Dlaczego więc nawet 50% pacjentów umiera?

Skopolamina: lek, trucizna, narkotyk

Skopolamina: lek, trucizna, narkotyk

Skopolamina stosowana przez położników ma też drugie, znacznie ciemniejsze oblicze, a jej pełna mrocznych zdarzeń historia sięga aż królowej Kleopatry. Alkaloid zapobiegający chorobie lokomocyjnej może pozbawić Cię woli - wystarczą zaledwie 3 wdechy.

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store