Od parodontozy do raka

Dodano: 4 kwiecień 2018

Udowodniono istnienie powiązania między chorobami przyzębia i zwiększonym ryzykiem raka płuc i jelita grubego.

Od dawna mówi się o tym, że zaniedbane dziąsła są przyczyną chorób serca. Najnowsze badania wskazują na jeszcze jedno zagrożenie: parodontoza zwiększa o 24% ryzyko zachorowania na raka. W przypadku osób, które w wyniku choroby utraciły zęby, prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych wzrasta o 28 procent.

Eksperci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przez 12 lat monitorowali stan zdrowia 7 466 ochotników. U 1 648 z nich rozwinęły się w tym czasie nowotwory. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy, którzy cierpieli z powodu paradontozy, byli bardziej narażenia na zachorowanie na raka. Oprócz nowotworów płuc i jelita grubego wyższe ryzyko dotyczyło raka trzustki.

Badacze nie wiedzą jednak, czy za rozwój tych nowotworów odpowiedzialne są bakterie wywołujące choroby jamy ustnej, czy też ich związek z rakiem jest tylko pośredni. Zwrócili jednak uwagę na rolę papierosów w rozwoju zarówno parodontozy, jak i raka płuc i jelita grubego. Argumentu za teorią bakteryjną dostarczyło inne badanie: naukowcy wykryli w zaatakowanym nowotworem jelicie bakterie wywołujące choroby dziąseł.

Źródło: J Natl Cancer Inst, Jan 12, 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Albo cukrzyca, albo migrena

Albo cukrzyca, albo migrena

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Czy niekorzystne warunki środowiskowe wpływają na płód tak samo jak geny?

Kawa, kosmos i stany zapalne

Kawa, kosmos i stany zapalne

Czy mała czarna rzeczywiście wydłuża nasze życie?

Szumy uszne: nowe odkrycia

Szumy uszne: nowe odkrycia

Nieustępujące dzwonienie słyszalne tylko dla chorego zwykle postrzegane jest jako nieuleczalne. Czy nowe odkrycia pozwolą rozwiązać ten problem?

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Bisfenol A (BPA), składnik puszek oraz plastikowych opakowań, może wpływać negatywnie na mózg płodów, noworodków i dzieci.

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem. Ale czy wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem? Pojawiła się nadzieja na skuteczną terapię chorób genetycznych. Problem polega na tym, że wykorzystuje się w niej najgroźniejszego wirusa znanego ludzkości.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store