Od parodontozy do raka

Dodano: 4 kwiecień 2018

Udowodniono istnienie powiązania między chorobami przyzębia i zwiększonym ryzykiem raka płuc i jelita grubego.

Od dawna mówi się o tym, że zaniedbane dziąsła są przyczyną chorób serca. Najnowsze badania wskazują na jeszcze jedno zagrożenie: parodontoza zwiększa o 24% ryzyko zachorowania na raka. W przypadku osób, które w wyniku choroby utraciły zęby, prawdopodobieństwo rozwoju komórek nowotworowych wzrasta o 28 procent.

Eksperci z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health przez 12 lat monitorowali stan zdrowia 7 466 ochotników. U 1 648 z nich rozwinęły się w tym czasie nowotwory. Naukowcy zauważyli, że uczestnicy, którzy cierpieli z powodu paradontozy, byli bardziej narażenia na zachorowanie na raka. Oprócz nowotworów płuc i jelita grubego wyższe ryzyko dotyczyło raka trzustki.

Badacze nie wiedzą jednak, czy za rozwój tych nowotworów odpowiedzialne są bakterie wywołujące choroby jamy ustnej, czy też ich związek z rakiem jest tylko pośredni. Zwrócili jednak uwagę na rolę papierosów w rozwoju zarówno parodontozy, jak i raka płuc i jelita grubego. Argumentu za teorią bakteryjną dostarczyło inne badanie: naukowcy wykryli w zaatakowanym nowotworem jelicie bakterie wywołujące choroby dziąseł.

Źródło: J Natl Cancer Inst, Jan 12, 2018

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store