Olej canola i alzheimer?

Dodano: 5 kwiecień 2018

Olej canola, czyli zachodnia wersja oleju rzepakowego, to podobno jedno ze zdrowszych źródeł tłuszczów. Tymczasem nowe badanie rzuca cień na bohatera promowanego przez amatorów zdrowej kuchni...

Zdrowy olej rzepakowy i problemy z pamięcią? Niewykluczone, że spożywanie oleju canola prowadzi do takich problemów jak upośledzenie funkcji poznawczych i choroba Alzheimera.

Takie stanowisko przedstawili eksperci z Temple University Health System na podstawie obserwacji 2 grup myszy: jedną karmiono standardowym pokarmem, podczas gdy druga przyjmowała codziennie odpowiednik 2 łyżek stołowych oleju canola. Kiedy zwierzęta poddano testom, okazało się, że gryzonie karmione olejem miały problemy z rozwiązywaniem testów pamięciowych i z nauką.

Zdaniem autorów pracy olej canola sprzyja formowaniu się w mózgu blaszek amyloidowych, których obecność powiązano już z alzheimerem, problemami z przyswajaniem nowej wiedzy oraz utratą pamięci. Ponadto po roku eksperymentu myszy karmione olejem były grubsze.

Źródło: Sci Rep, 2017; 7: 17134

Zobacz też:

Zobacz także

Albo cukrzyca, albo migrena

Albo cukrzyca, albo migrena

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Czy niekorzystne warunki środowiskowe wpływają na płód tak samo jak geny?

Kawa, kosmos i stany zapalne

Kawa, kosmos i stany zapalne

Czy mała czarna rzeczywiście wydłuża nasze życie?

Szumy uszne: nowe odkrycia

Szumy uszne: nowe odkrycia

Nieustępujące dzwonienie słyszalne tylko dla chorego zwykle postrzegane jest jako nieuleczalne. Czy nowe odkrycia pozwolą rozwiązać ten problem?

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Bisfenol A (BPA), składnik puszek oraz plastikowych opakowań, może wpływać negatywnie na mózg płodów, noworodków i dzieci.

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem. Ale czy wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem? Pojawiła się nadzieja na skuteczną terapię chorób genetycznych. Problem polega na tym, że wykorzystuje się w niej najgroźniejszego wirusa znanego ludzkości.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store