Olej canola i alzheimer?

Dodano: 5 kwiecień 2018

Olej canola, czyli zachodnia wersja oleju rzepakowego, to podobno jedno ze zdrowszych źródeł tłuszczów. Tymczasem nowe badanie rzuca cień na bohatera promowanego przez amatorów zdrowej kuchni...

Zdrowy olej rzepakowy i problemy z pamięcią? Niewykluczone, że spożywanie oleju canola prowadzi do takich problemów jak upośledzenie funkcji poznawczych i choroba Alzheimera.

Takie stanowisko przedstawili eksperci z Temple University Health System na podstawie obserwacji 2 grup myszy: jedną karmiono standardowym pokarmem, podczas gdy druga przyjmowała codziennie odpowiednik 2 łyżek stołowych oleju canola. Kiedy zwierzęta poddano testom, okazało się, że gryzonie karmione olejem miały problemy z rozwiązywaniem testów pamięciowych i z nauką.

Zdaniem autorów pracy olej canola sprzyja formowaniu się w mózgu blaszek amyloidowych, których obecność powiązano już z alzheimerem, problemami z przyswajaniem nowej wiedzy oraz utratą pamięci. Ponadto po roku eksperymentu myszy karmione olejem były grubsze.

Źródło: Sci Rep, 2017; 7: 17134

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store