Gumowa kaczka - niebezpieczny towarzysz zabaw

Dodano: 9 kwiecień 2018

Wewnątrz gumowych akcesoriów do kąpieli panują warunki idealne dla rozwoju groźnych szczepów bakterii.

Kiedy nasze dzieci bawią się w wannie gumowymi kaczkami, igrają z poważnym zagrożeniem. Analiza wnętrza zabawek do kąpieli, przeprowadzona przez połączone zespoły szwajcarskich i amerykańskich ekspertów, ukazała smutną - i brudną - prawdę na temat ulubionych towarzyszy zabaw wielu pociech. 80 procent przebadanych zabawek zawierało groźne mikroby takie jak pałeczka ropy błękitnej i wywołujące zakażenia dróg oddechowych bakterie Legionella. Naukowcy przyznali, że w niektórych przypadkach na 1 cm2 zabawki przypadało aż 75 mln organizmów jednokomórkowych!

Co sprawia, że gumowa kaczka to siedlisko bakterii? Zdaniem autorów badania winić należy materiał, z którego zrobiona jest zabawka. Polimery, z których wykonane są kaczki, zawierają węgiel - idealną pożywkę dla wielu mikroorganizmów. Dodatkowo podczas kąpieli z ciała dziecka do wody przenoszą się resztki jedzenia, a czasem nawet mocz i kał - wszystko to sprzyja rozwojowi mikrobów1.

Wyniki tego eksperymentu to kolejny dowód na problem obecności patogenów w naszym najbliższym otoczeniu i braku należytej higieny. W toku innego badania przeprowadzonego w Niemczech na 14 gąbkach do zmywania naczyń znaleziono ponad 350 różnych gatunków bakterii - wszystkie zwykły występować w kale2. Natomiast eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie wykazał, że na powierzchni telefonów komórkowych żyje nawet 10 razy więcej mikroorganizmów niż na desce sedesowej3.

Bibliografia

  1. NPJ Biofilms and Microbiomes, 4: 7 (2018). doi:10.1038/s41522-018-0050-9
  2. Scientific Reports, 7: 5791 (2017). doi:10.1038/s41598-017-06055-9
  3. goo.gl/vNyjth

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store