Gumowa kaczka - niebezpieczny towarzysz zabaw

Dodano: 9 kwiecień 2018

Wewnątrz gumowych akcesoriów do kąpieli panują warunki idealne dla rozwoju groźnych szczepów bakterii.

Kiedy nasze dzieci bawią się w wannie gumowymi kaczkami, igrają z poważnym zagrożeniem. Analiza wnętrza zabawek do kąpieli, przeprowadzona przez połączone zespoły szwajcarskich i amerykańskich ekspertów, ukazała smutną - i brudną - prawdę na temat ulubionych towarzyszy zabaw wielu pociech. 80 procent przebadanych zabawek zawierało groźne mikroby takie jak pałeczka ropy błękitnej i wywołujące zakażenia dróg oddechowych bakterie Legionella. Naukowcy przyznali, że w niektórych przypadkach na 1 cm2 zabawki przypadało aż 75 mln organizmów jednokomórkowych!

Co sprawia, że gumowa kaczka to siedlisko bakterii? Zdaniem autorów badania winić należy materiał, z którego zrobiona jest zabawka. Polimery, z których wykonane są kaczki, zawierają węgiel - idealną pożywkę dla wielu mikroorganizmów. Dodatkowo podczas kąpieli z ciała dziecka do wody przenoszą się resztki jedzenia, a czasem nawet mocz i kał - wszystko to sprzyja rozwojowi mikrobów1.

Wyniki tego eksperymentu to kolejny dowód na problem obecności patogenów w naszym najbliższym otoczeniu i braku należytej higieny. W toku innego badania przeprowadzonego w Niemczech na 14 gąbkach do zmywania naczyń znaleziono ponad 350 różnych gatunków bakterii - wszystkie zwykły występować w kale2. Natomiast eksperyment przeprowadzony przez naukowców z Uniwersytetu w Arizonie wykazał, że na powierzchni telefonów komórkowych żyje nawet 10 razy więcej mikroorganizmów niż na desce sedesowej3.

Bibliografia

  1. NPJ Biofilms and Microbiomes, 4: 7 (2018). doi:10.1038/s41522-018-0050-9
  2. Scientific Reports, 7: 5791 (2017). doi:10.1038/s41598-017-06055-9
  3. goo.gl/vNyjth

Zobacz też:

Zobacz także

Albo cukrzyca, albo migrena

Albo cukrzyca, albo migrena

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Czy niekorzystne warunki środowiskowe wpływają na płód tak samo jak geny?

Kawa, kosmos i stany zapalne

Kawa, kosmos i stany zapalne

Czy mała czarna rzeczywiście wydłuża nasze życie?

Szumy uszne: nowe odkrycia

Szumy uszne: nowe odkrycia

Nieustępujące dzwonienie słyszalne tylko dla chorego zwykle postrzegane jest jako nieuleczalne. Czy nowe odkrycia pozwolą rozwiązać ten problem?

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Szkodliwy bisfenol A (BPA)

Bisfenol A (BPA), składnik puszek oraz plastikowych opakowań, może wpływać negatywnie na mózg płodów, noworodków i dzieci.

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Doktor HIV: wirus, który leczy rzadkie choroby

Przyjaciel mojego przyjaciela jest moim przyjacielem. Ale czy wróg mojego wroga jest moim sprzymierzeńcem? Pojawiła się nadzieja na skuteczną terapię chorób genetycznych. Problem polega na tym, że wykorzystuje się w niej najgroźniejszego wirusa znanego ludzkości.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store