Niedożywienie matki przyczyną chorób dziecka

Dodano: 19 kwiecień 2018

Czy niekorzystne warunki środowiskowe wpływają na płód tak samo jak geny?

Holendrzy długo będą pamiętać zimę 1944 r. Kiedy w odwecie za strajk pracowników kolei i wstrzymanie transportu broni wojska III Rzeszy zablokowały dostawy żywności, klęska głodu dotknęła cały kraj. W jej wyniku do maja 1945 r. zmarło 20 tys. osób. Dzieci urodzone z ciężarnych wtedy matek w wieku dorosłym ważyły więcej, miały wyższy poziom trójglicerydów i cholesterolu LDL, a także większą skłonność do zachorowania na cukrzycę i schizofrenię.

Eksperci z amerykańskiego Uniwersytetu Columbia i holenderskiego Uniwersytetu w Leiden przeprowadzili analizę danych dotyczących stanu zdrowia Holendrów urodzonych w połowie lat 40. ubiegłego wieku, oraz ich starszego i młodszego rodzeństwa. Oprócz wymienionych już cech odkryli, że urodzeni po Głodowej Zimie żyli krócej - w ich przypadku ryzyko przedwczesnej śmierci było wyższe.

To sugeruje, że czynniki środowiskowe mają wpływ na nasze życie jeszcze przed narodzinami oraz że wpływają na cechy i predyspozycje przekazywane następnym pokoleniom. Jak to możliwe? Zdaniem autorów analizy winna jest ekspresja genów. To zjawisko, w przebiegu którego pewne geny są aktywowane, inne zaś tłumione. Od lat wiadomo, że dieta może oddziaływać epigenetycznie na nasz organizm, czyli właśnie decydować, które geny będą aktywne. Jednocześnie brakowało badania, które wykazałoby taki wpływ warunków środowiskowych na płód. Głodowa Zima 1944 r. może okazać się dobrym materiałem badawczym.

L. H. Lumey, który kierował badaniem, jest przekonany, że udało się zidentyfikować grupę metylową odpowiedzialną za ekspresję konkretnych genów u Holendrów urodzonych po Głodowej Zimie. Grupa ta hamuje aktywność genu PIM3 odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej. Oznaczałoby to, że w obliczu braku pokarmu organizmy płodów zaczęły "bronić się" przed niedożywieniem gromadząc jak najwięcej zapasów na czarną godzinę, a jednocześnie niedostateczna ilość składników odżywczych wpłynęła na ich przyszły stan zdrowia, prowadząc do chorób metabolicznych i psychicznych.

Dr Bas Heijmans z Uniwersytetu w Leiden uważa, że ta analiza otwiera drogę do kolejnych badań nad wpływem diety ciężarnych kobiet na kształtujące się organizmy ich dzieci1,2.

Bibliografia

  1. International Journal of Epidemiology, Volume 36, Issue 6, 1 December 2007, Pages 1196–1204, https://doi.org/10.1093/ije/dym126
  2. The New York Times, February 7, 2018

Zobacz także

3 powody, by przejść na wegetarianizm

3 powody, by przejść na wegetarianizm

Rośnie liczba dowodów na to, że dieta wegetariańska jest dobra dla  zdrowia.

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Rak piersi groźny dla mężczyzn

Chociaż jest kojarzony głównie z kobietami, nowotwór złośliwy sutka atakuje również panów. Kto znajduje się w grupie ryzyka?

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

20 proc. uczniów szkół podstawowych ma nadwagę, a co 14. dziecko w Polsce zmaga się z otyłością. Polskie dzieci należą do jednych z najszybciej tyjących w Europie. Powodem jest zła dieta i  niewystarczający poziom aktywności fizycznej.

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

MBSR działa jak lek. 4 mocne strony mindfulness

Najbardziej znaną terapią powiązaną z mindfulness jest trening redukcji stresu oparty na uważności (Mindfulness Based Stress Reduction - MBSR), wykorzystywany w leczeniu wielu chorób.

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Rak rdzeniasty tarczycy - pacjenci wciąż czekają na dostęp do leczenia

Co roku blisko 130 osób w Polsce słyszy diagnozę raka rdzeniastego tarczycy (RRT; ang. medullary thyroid cancer, MCT) jednego z najbardziej agresywnych typów nowotworu tego gruczołu. Szansą dla chorych jest szybkie wdrożenie leczenia. Tymczasem refundacja innowacyjnej terapii od lat pozostaje poza zasięgiem polskich pacjentów.

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Szansa dla chorych na stwardnienie zanikowe boczne

Poszukiwania leku na stwardnienie zanikowe boczne (ALS, SLA) weszły w nową fazę, do czego przyczynili się również polscy naukowcy. Według ekspertów zastosowanie komórek macierzystych może spowolnić lub nawet zatrzymać rozwój tej choroby.

Szczególnie polecamy
CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

CCSVI - nadzieja dla chorych na stwardnienie rozsiane

Czym jest CCSVI i co ma wspólnego ze stwardnieniem rozsianym?

Raport specjalny

Czas na detoks

Czas na detoks

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store