Albo cukrzyca, albo migrena

Dodano: 25 kwiecień 2018

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Pierwszy raz odwrotną zależność między cukrzycą i migrenami zaobserwowano w latach 70. XX w., ale kilkakrotnie przeprowadzane badania nie dawały jednoznacznych wyników.

- Zauważyłem, że niewielu cukrzyków uskarża się na migreny - powiedział Lars Edvinsson z Uniwersytetu Lund (Szwecja). - Można coś podejrzewać jako lekarz, ale teza zostaje potwierdzona dopiero po opublikowaniu wyników wiarygodnej analizy.

Wreszcie pojawiło się takie badanie. Ippazio Antonazzo i jego zespół naukowców z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przez 10 lat analizowali dane dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków ponad 4 mln pacjentów. 8 tys. z nich leczyło się na cukrzycę typu 1, a 93 tys. na cukrzycę typu 2. Wyniki jasno wskazały, że diabetykom, niezależnie od typu choroby, rzadziej doskwiera ból głowy.

Ale nie oznacza to jeszcze, że znana jest przyczyna tej zależności. Eksperci wysnuli 2 teorie: mechaniczną i chemiczną. Pierwsza odnosi się do uszkodzenia układu nerwowego w wyniku postępu cukrzycy - zwłaszcza w nogach. Niewykluczone, że do podobnych zmian dochodzi w mózgu, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu głowy.

Druga teoria wiąże się z przyjmowanymi lekami oraz... z genetyką. Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu migren mają mutację genu powiązanego z reakcją organizmu na wyrzut insuliny. Być może zatem w leczeniu silnych bólów głowy należy wykorzystać leki dla diabetyków. Nim to jednak nastąpi, konieczne będą dodatkowe badania1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, A curious link between diabetes and migraines, New Scientist, 13 January 2018
  2. Cephalalgia, doi.org/chmv

Zobacz też:

Zobacz także

Mitochondria kontra zawał serca

Mitochondria kontra zawał serca

Zawał zwykle dotyczy osób dorosłych. Co jednak, kiedy pojawia się u płodu? Odpowiedzi być może dostarczy rewolucyjna terapia mitochondrialna.

Czy bakterie wywołują raka?

Czy bakterie wywołują raka?

Fakt, że w organizmach ludzi cierpiących na nowotwór równowaga bakteryjna ulega zaburzeniu, być może odmieni nasze rozumienie tej choroby.

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Śmiech - ten lek masz w sobie!

Udało się udowodnić to, o czym intuicyjnie byliśmy od dawna przekonani: śmiech gwarantuje nam zdrowie.

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Akwaponika: hodowla roślin bez chemii

Nowatorskie rozwiązanie łączące hodowlę ryb z uprawą hydroponiczną to modny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności.

Facebook. Regulamin Konkursu

Facebook. Regulamin Konkursu

Niniejszy regulamin konkursowy (zwany dalej Regulaminem) określa warunki, na jakich odbywa się konkurs na fanpage'u "O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą".

Przechytrz swój smartfon

Przechytrz swój smartfon

Korzystanie ze smartfona pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji, łącznie z wyższym ryzykiem nowotworów. Jak uwolnić się od nałogu nieustannego zerkania na ekran i zmniejszyć szkodliwe działanie sztucznego pola elektromagnetycznego?

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store