Albo cukrzyca, albo migrena

Dodano: 25 kwiecień 2018

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Pierwszy raz odwrotną zależność między cukrzycą i migrenami zaobserwowano w latach 70. XX w., ale kilkakrotnie przeprowadzane badania nie dawały jednoznacznych wyników.

- Zauważyłem, że niewielu cukrzyków uskarża się na migreny - powiedział Lars Edvinsson z Uniwersytetu Lund (Szwecja). - Można coś podejrzewać jako lekarz, ale teza zostaje potwierdzona dopiero po opublikowaniu wyników wiarygodnej analizy.

Wreszcie pojawiło się takie badanie. Ippazio Antonazzo i jego zespół naukowców z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przez 10 lat analizowali dane dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków ponad 4 mln pacjentów. 8 tys. z nich leczyło się na cukrzycę typu 1, a 93 tys. na cukrzycę typu 2. Wyniki jasno wskazały, że diabetykom, niezależnie od typu choroby, rzadziej doskwiera ból głowy.

Ale nie oznacza to jeszcze, że znana jest przyczyna tej zależności. Eksperci wysnuli 2 teorie: mechaniczną i chemiczną. Pierwsza odnosi się do uszkodzenia układu nerwowego w wyniku postępu cukrzycy - zwłaszcza w nogach. Niewykluczone, że do podobnych zmian dochodzi w mózgu, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu głowy.

Druga teoria wiąże się z przyjmowanymi lekami oraz... z genetyką. Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu migren mają mutację genu powiązanego z reakcją organizmu na wyrzut insuliny. Być może zatem w leczeniu silnych bólów głowy należy wykorzystać leki dla diabetyków. Nim to jednak nastąpi, konieczne będą dodatkowe badania1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, A curious link between diabetes and migraines, New Scientist, 13 January 2018
  2. Cephalalgia, doi.org/chmv

Zobacz też:

Zobacz także

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

Głodówka pozytywnie wpływa na zegar dobowy organizmu

24-godzinny post hamuje procesy powiązane ze starzeniem się organizmu.

Powstanie

Powstanie "rozrusznik mózgu"?

Amerykańscy eksperci stworzyli stymulator układu nerwowego, który potrafi naśladować prawidłową aktywność mózgu. Czy znajdzie on zastosowanie w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych?

Mózg, sen i przekąski

Mózg, sen i przekąski

Najnowsze badania pokazują, że długość snu wpływa na to, co chcemy zjeść.

Depresja zaczyna się w oczach?

Depresja zaczyna się w oczach?

Naukowcy są coraz bliżej zrozumienia mechanizmów prowadzących do sezonowej depresji.

Kontakt z naturą na zdrowie!

Kontakt z naturą na zdrowie!

Szkoccy lekarze mogą od tego roku przepisywać swoim pacjentom nowy lek jako uzupełnienie terapii. Chodzi o... kontakt z naturą.

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Noworoczne postanowienia? Tak, ale do 12 stycznia!

Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.Z danych CBOS wynika, że połowa Polaków robi postanowienia noworoczne. Jednocześnie niespełna 10 proc. realizuje postawione sobie cele.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

 

 

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store