Albo cukrzyca, albo migrena

Dodano: 25 kwiecień 2018

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Pierwszy raz odwrotną zależność między cukrzycą i migrenami zaobserwowano w latach 70. XX w., ale kilkakrotnie przeprowadzane badania nie dawały jednoznacznych wyników.

- Zauważyłem, że niewielu cukrzyków uskarża się na migreny - powiedział Lars Edvinsson z Uniwersytetu Lund (Szwecja). - Można coś podejrzewać jako lekarz, ale teza zostaje potwierdzona dopiero po opublikowaniu wyników wiarygodnej analizy.

Wreszcie pojawiło się takie badanie. Ippazio Antonazzo i jego zespół naukowców z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przez 10 lat analizowali dane dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków ponad 4 mln pacjentów. 8 tys. z nich leczyło się na cukrzycę typu 1, a 93 tys. na cukrzycę typu 2. Wyniki jasno wskazały, że diabetykom, niezależnie od typu choroby, rzadziej doskwiera ból głowy.

Ale nie oznacza to jeszcze, że znana jest przyczyna tej zależności. Eksperci wysnuli 2 teorie: mechaniczną i chemiczną. Pierwsza odnosi się do uszkodzenia układu nerwowego w wyniku postępu cukrzycy - zwłaszcza w nogach. Niewykluczone, że do podobnych zmian dochodzi w mózgu, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu głowy.

Druga teoria wiąże się z przyjmowanymi lekami oraz... z genetyką. Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu migren mają mutację genu powiązanego z reakcją organizmu na wyrzut insuliny. Być może zatem w leczeniu silnych bólów głowy należy wykorzystać leki dla diabetyków. Nim to jednak nastąpi, konieczne będą dodatkowe badania1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, A curious link between diabetes and migraines, New Scientist, 13 January 2018
  2. Cephalalgia, doi.org/chmv

Zobacz też:

Zobacz także

Rak tarczycy: kiedy

Rak tarczycy: kiedy "motyl" choruje

Jak przeprowadzić w domu samobadanie tarczycy? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Mózg rozwija się przez całe życie

Mózg rozwija się przez całe życie

Nowe komórki w mózgu odpowiedzialne za pamięć powstają nie tylko w okresie dzieciństwa i dorastania, ale przez całe nasze życie - twierdzą naukowcy.

Coraz bliżej pokonania HIV

Coraz bliżej pokonania HIV

Nowy lek przeciw HIV pomyślnie przeszedł badania laboratoryjne. Nie tylko chroni przed zakażeniem, lecz także zwalcza wirusa.

Papryka chilli może powodować krwotoki

Papryka chilli może powodować krwotoki

Lubisz ostrą kuchnię? Bądź przygotowany na poważne konsekwencje...

Wypadające włosy? Pomoże... lek na osteoporozę

Wypadające włosy? Pomoże... lek na osteoporozę

Przeprowadzając badania nad lekiem mającym chronić przed osteoporozą, naukowcy odkryli, że stymuluje on porost włosów.

Dieta pomaga przestrzegać zaleceń lekarza

Dieta pomaga przestrzegać zaleceń lekarza

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego udowodnili, że dieta może odgrywać tak samo ważną rolę, co farmakoterapia.

Raport specjalny

Prawa pacjenta

Prawa pacjenta

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store