Albo cukrzyca, albo migrena

Dodano: 25 kwiecień 2018

Diabetycy są mniej narażeni na silne bóle głowy - do takich wniosków doszli naukowcy z norweskiego Uniwersytetu w Bergen.

Pierwszy raz odwrotną zależność między cukrzycą i migrenami zaobserwowano w latach 70. XX w., ale kilkakrotnie przeprowadzane badania nie dawały jednoznacznych wyników.

- Zauważyłem, że niewielu cukrzyków uskarża się na migreny - powiedział Lars Edvinsson z Uniwersytetu Lund (Szwecja). - Można coś podejrzewać jako lekarz, ale teza zostaje potwierdzona dopiero po opublikowaniu wyników wiarygodnej analizy.

Wreszcie pojawiło się takie badanie. Ippazio Antonazzo i jego zespół naukowców z Uniwersytetu w Bergen (Norwegia) przez 10 lat analizowali dane dotyczące stanu zdrowia i przyjmowanych leków ponad 4 mln pacjentów. 8 tys. z nich leczyło się na cukrzycę typu 1, a 93 tys. na cukrzycę typu 2. Wyniki jasno wskazały, że diabetykom, niezależnie od typu choroby, rzadziej doskwiera ból głowy.

Ale nie oznacza to jeszcze, że znana jest przyczyna tej zależności. Eksperci wysnuli 2 teorie: mechaniczną i chemiczną. Pierwsza odnosi się do uszkodzenia układu nerwowego w wyniku postępu cukrzycy - zwłaszcza w nogach. Niewykluczone, że do podobnych zmian dochodzi w mózgu, co oznacza, że pacjent nie odczuwa bólu głowy.

Druga teoria wiąże się z przyjmowanymi lekami oraz... z genetyką. Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu migren mają mutację genu powiązanego z reakcją organizmu na wyrzut insuliny. Być może zatem w leczeniu silnych bólów głowy należy wykorzystać leki dla diabetyków. Nim to jednak nastąpi, konieczne będą dodatkowe badania1,2.

Bibliografia

  1. Jessica Hamzelou, A curious link between diabetes and migraines, New Scientist, 13 January 2018
  2. Cephalalgia, doi.org/chmv

Zobacz też:

Zobacz także

Baby seeding, czyli bakterie od matki dla dziecka. Czy to bezpieczne?

Baby seeding, czyli bakterie od matki dla dziecka. Czy to bezpieczne?

Transfer mikrobiomu pochwowego to procedura, która wśród kobiet poddanych cesarskiemu cięciu ma coraz więcej zwolenniczek. Czy sztuczne przeniesienie bakterii z matki na noworodka jest zawsze bezpieczne?

Kłótnie małżeńskie a zdrowie jelit

Kłótnie małżeńskie a zdrowie jelit

Jak nasze relacje z partnerem wpływają na układ pokarmowy?

Serce i dziąsła - niebezpieczny związek?

Serce i dziąsła - niebezpieczny związek?

Od lat podejrzewa się zależność między chorobami serca i dziąseł, a nawet to, że jeden rodzaj zaburzeń powoduje drugi. Jednakże według Bryana Hubbarda było to słabo udowodnione - aż do teraz.

Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Alkohol, ciąża i inteligencja dziecka

Wystarczy kilka porcji alkoholu miesięcznie, by zaburzyć rozwój układu nerwowego płodu.

Za młodzi na chorobę. Powstrzymać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Za młodzi na chorobę. Powstrzymać zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa może zaatakować w każdym wieku. Odpowiednio dobrana terapia łagodzi objawy choroby i powstrzymuje jej postęp.

Czy otyłością można się zarazić?

Czy otyłością można się zarazić?

Zaobserwowano, że ptaki zakażone pewnym wirusem, przybierają na wadze. Czy w przypadku ludzi takie zjawisko również jest możliwe?

Raport specjalny

Schudnij na lato!

Schudnij na lato!

Wydanie tabletowe

Tablet O Czym Lekarze Ci Nie Powiedzą App Store